مقامات ، احزاب و شخصیت های سیاسی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند

تهران - ایرنا - مقامات، احزاب، تشكل ها، فعالان و شخصیت های سیاسی ، كشوری و لشكری در پیام های جداگانه، ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفتند.

به گزارش ایرنا، «آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی» رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از پیشگامان انقلاب اسلامی كه به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان شهدای تجریش تهران بستری شده بود شامگاه یكشنبه دار فانی را وداع گفت.
احزاب ، تشكل ها، مقام ها و شخصیت های سیاسی كشور با ارسال پیام های جداگانه، درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

** وزیر كشور: ارتحال یار امام و رهبری، ثلمه ای بزرگ است كه بدیلی نخواهد داشت
«عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر كشور نیز در پیام تسلیت در پی ارتحال حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی تاكید كرد: ارتحال یار امام و رهبری ثلمه ای بزرگ است كه بدیلی نخواهد داشت.
متن كامل این پیام بدین شرح است؛
«انالله واناالیه راجعون
ارتحال یار امام ورهبری وشخصیت بزرگ انقلاب اسلامی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی كه نام او در تاریخ انقلاب چون ستاره درخشانی برتارك آن می درخشد؛ ثلمه ای بزرگ است كه بدیلی نخواهدداشت. ایشان همیشه پشتوانه محكم دردفاع از انقلاب واصل ولایت فقیه وامید دوستداران نظام اسلامی بود. اینجانب این فقدان بزرگ را به مقام معظم رهبری و خانواده محترمشان وملت شریف تسلیت عرض میكنم وبرای آن مرحوم غفران ورحمت الهی را مسألت دارم.»


**پیام تسلیت وزیر اطلاعات
حجت الاسلام و المسلمین سید محمود علوی وزیر اطلاعات نیز در پیامی ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را تسلیت گفت.

** پیام تسلیت ولایتی در پی ارتحال حضرت آیت الله هاشمی
علی اكبر ولایتی رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام، را تسلیت گفت.
در پیام ولایتی آمده است: ایشان در دوران مبارزات انقلاب با صبر ، استقامت و تحمل رنج های فراوان و در عین حال تیزهوشی در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی همت گمارده و پس از آن نیز چون یاری وفادار و مستحكم در كنار امام(ره) و رهبری در فراز و نشیب های فراوان و سختی های دوران جنگ، پیروزی، ثبات و توسعه كشور و همچنین استقرار نظام مردم سالار دینی در جمهوری اسلامی ایران در كنار پذیرش مسئولیت های خطیر و مهم تلاش كرد كه پرونده مملو از همت ایشان در اذهان ملت بزرگ ایران به یادگار خواهد ماند.
اینجانب رحلت جانگداز ایشان را به حضرت آیت الله العظمی خامنه ای رهبر فرزانه انقلاب، ملت شریف ایران و بازماندگان آیت الله هاشمی تسلیت گفته و از خداوند متعال رحمت و غفران الهی برای آن فقید سعید مسئلت می نمایم.

**معاون اجرایی رئیس جمهوری: برای شناخت ارزش واهمیت خدمات آیت الله هاشمي رفسنجاني سال ها وقت لازم است
«محمد شریعتمداري» معاون اجرایی رئیس جمهوری ضمن تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی خاطر نشان كرد: یار دیرین امام خمیني رحمت الله علیه معمار و رهبر كبیر انقلاب اسلامي و یاور راستین و بي همتاي رهبري معظم انقلاب به لقاء حق شتافت و جامعه اسلامي را در سوگ رحلت خود نشاند.
در ادامه پیام معاون اجرایی رئیس جمهوری آمده است: سالها وقت لازم است تا ارزش واهمیت خدمات حضرت آیت الله هاشمي رفسنجاني ، بزرگمرد تاریخ انقلاب اسلامي ایران شناخته شود . او كه از ابتدای نهضت اسلامی ایران در كنار امام ره از جایگاهی بي نظیر برخوردار بود ، و رهبري معظم انقلاب در وصفش فرمودند: هیچكس براي ایشان اقاي هاشمي نمیشود ، وبحق كه چنین بود.

**پیام تسلیت وزیر نیرو: پایه گذاری زیربناهای اصلی توسعه كشور، از جمله خدمات این مرد بزرگ است
«حمید چیت چیان» وزیر نیرو نیز در پیام تسلیت خود نوشت: اینجانب و تمام همكارانم در صنعت آب و برق ، این ضایعه دردناك و جبران ناپذیر را به محضر مقام معظم رهبری و به همه مردم شریف و هوشیار ایران ، بخصوص خانواده مكرم آیت الله هاشمی رفسنجانی تسلیت عرض نموده و از خداوند رحمت ، مغفرت وآرامش روح آن عزیز از دست رفته را خواستارم.
در پیام وزیر نیرو آمده است: نقش بی بدیل و انكار ناپذیر این شخصیت برجسته در پیشبرد و به ثمر رساندن انقلاب اسلامی ، فرماندهی هوشمندانه و كم نظیر ایشان در دوران دفاع مقدس و مجاهدت خستگی ناپذیر در سازندگی، آبادانی و سرافرازی ایران اسلامی در سالهای پس از جنگ و در دوران سازندگی، بخصوص همت بلند، نگاه تیز بینانه و هدایت هوشمندانه ایشان در پایه گذاری زیربناهای اصلی توسعه كشور ، از جمله خدمات این مرد بزرگ است كه هیچگاه از حافظه تاریخ و مردم این مرز و بوم زدوده نخواهد شد و همواره از او به نیكی یاد خواهد گردید .

**پیام تسلیت شورای عالی انقلاب فرهنگی: هاشمی رفسنجانی در ایام دفاع مقدس و دوران سازندگی منشأ بركات بسیار بودند
شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با صدور بیانیه ای ارتحال این مجاهد نستوه و یار دیرین امام، انقلاب و رهبری را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و بیت مكرمشان تسلیت گفت و تصریح كرد: تاریخ معاصر ایران گواهی خواهد داد كه آیت الله هاشمی رفسنجانی چه در ایام دفاع مقدس و چه در دوران سازندگی منشأ بركات بسیار بودند.
در بیانیه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: دوران 8 سال ریاست ایشان بر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز توام با مصوبات راهگشای متعدد برای حوزه علم و فرهنگ كشور بود و بخش مهمی از توسعه آموزش عالی در كشور نیز در این دوران پایه گذاری شد.

**پیام تسلیت دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی :
«الهام امین زاده» دستیارویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی در پیام تسلیت خود نوشت: اینجانب این ضایعه بزرگ را خدمت رهبر معظم انقلاب،خانواده محترم ایشان و ملت عزیز ایران تسلیت عرض نموده و برای روح آن بزرگمرد تاریخ ایران علو درجات از درگاه احدیت خواستارم.
در ادامه پیام وی آمده است: درگذشت ناگهانی و غم بار عالم مجاهد، یاروفادار امام و رهبری و مرد روزهای سخت ایران و انقلاب، عموم شهروندان را داغدار نمود. سیاستمدار دانشمندی كه گام های بزرگی برای پیشرفت و اقتدار ایران عزیز برداشت و نقش بی بدیلی در تاریخ معاصر این سرزمین ایفا نمود.

**دبیركل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی ایران: خداحافظ ای امیر كبیر ایران
«محمدجوادمحمدی» نوری دبیركل جمعیت جوانان انقلاب اسلامی ایران ضمن تسلیت این ضایعه عظیم و دردناك، آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیت تاثیرگذار انقلاب اسلامی انسانی صبور و آزاده و مبارزی شجاع دانست كه عمری را برای عزت اسلام و انقلاب مصروف كرد.
وی ضمن تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به عموم ملت و جوانان غیرتمند ایران اسلامی آمده است: بدون تردید نام هاشمی همچون امیركبیر در تارك تاریخ انقلاب اسلامی میدرخشد و باور كنیم انقلاب دیگر همزادو همنوع هاشمی را نخواهد دید.همانطوری كه رهبری فرمودند واقعا نه برای ایشان كسی هاشمی میشود و نه انقلاب هاشمی دیگری به خود می بیند.از خدای منان برای روح بلند ان فرزند بزرگ نظام مغفرت الهی را آرزومندم.

**پیام تسلیت دبیركل جبهه جهادگران ایران اسلامی
«وهاب عزیزی» دبیركل جبهه جهادگران ایران اسلامی در پیامی نوشت: درگذشت عالم مجاهد آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یار دیرین امام(ره) و رهبری را به مردم عزیز، رهبر معظم انقلاب و خانواده‌ ایشان تسلیت عرض می كنیم.

**پیام تسلیت نماینده مردم بهشهر و نكا و گلوگاه
«علی محمد شاعری» نمانیده مردم بهشهر و نكا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی در پیام تسلیتی، نوشت: روح بلند و ملكوتي حضرت آیت الله هاشمي رفسنجاني یار با وفاي امام خمیني (ره) و رهبر فرزانه انقلاب به خدا پیوست.
اینجانب این مصیبت بزرگ را به محضر رهبر معظم انقلاب و مردم متدین و انقلابي ایران اسلامي تسلیت عرض نموده و از خداي بزرگ میخواهم روح ملكوتي آن عزیز را با امام بزرگوار و شهیدان محشور گرداند.

** پیام تسلیت سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی: هاشمی زنده است چون نهضت زنده است
سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در پی ارتحال یار دیرین امام و انقلاب و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مرحوم مغفور حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به مردم شریف ایران و خانواده گرامی آن سیاستمدار برجسته ایرانی، تسلیت گفت.
در ادامه این پیام آمده است: بی تردید آقای هاشمی رفسنجانی از معدود سیاستمداران هوشمندی بود كه نقشی تاثیرگذار در همه مقاطع تاریخی و حساس ایران پس از انقلاب بازی كرد و نام و نشان خود را در كتاب خاطرات انقلاب اسلامی ماندگار كرد.
سازمان عدالت و آزادی ایران اسلامی در این پیام افزوده است: حیات سیاسی “هاشمی رفسنجانی” اگر چه پر فراز و نشیب بود اما انكار نمی‌توان كرد كه خردمندی، تیزبینی، اعتدال، انصاف، دلسوزی و روشن‌نگری آن بزرگمرد، از او مدیری توانمند ساخته بود كه فارغ از بسیاری تنگ‌نظری ها و جزم اندیشی‌ها، به توسعه و آینده ایران و ایرانیان می‌اندیشید.

**«سید حسین موسویان»عضو سابق تیم مذاكره كننده هسته ای: هاشمی ستون اعتدال انقلاب و كشور بود
سید حسین موسویان در ابتدای پیام خود نوشت:حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی به ملكوت أعلی پیوست.
وی در پیام خود اضافه كرد: یادگار امام راحل، جناب حاج حسن خمینی حقیقت را گفت:' هاشمی یار بی همانند و فرزند معنوی امام بود'.عمق علاقه امام (ره) به ایشان را ازیك جمله اومیتوان درك كرد:
'نهضت زنده است چون هاشمی زنده است'.
در ادامه پیام وی آمده است: با بیش از سی سال اشنایی نزدیك،من تردید ندارم كه او وفادارترین یار مقام معظم رهبری بودند. عمق علاقه مقام معظم رهبری به ایشان را هم باید از یك جمله ایشان درك كرد:' برای شخص من هـیچكس آقای هاشمی رفسنجانی نخواهد شد. ...خورشید طلوع نكند روزی كه من باشم و هاشمی نباشد'.
رحلت او مصادف شد با شهادت امیركبیر. دیر یا زود تاریخ ، حقایق در مورد این مرد تاریخ ساز را روشن نموده و معلوم خواهد شد كه خدمات او به ایران فراترو گسترده تر از امیركبیر بود و او نه تنها مظلوم تر از مرحوم ایت الله شهید بهشتی زیست بلكه مظلومترین شخصیت تاریخ سیاسی معاصر ایران بود.
هاشمی ستون اعتدال انقلاب و كشور بود و اعتلای ایران واسلام،حفظ وحدت ، اقتدار نظام و رهبری هم دغدغه اصلی اوبود. امید است ملت بزرگ ایران و سیاستمداران هردوجناح سیاسی كشور با وحدت و اتحاد و همدلی روح هاشمی را شاد كنند.
خداوند روح این مرد بزرگ را با انبیاء و أولیاء الهی وشهداء بزرگ تاریخ اسلام محشور گرداند.فقدان این عزیز از دست رفته را به مقام معظم رهبری، ملت ایران ، همسر فداكار ،فرزندان محترم و بستگانش تسلیت عرض میكنم.

**پیام تسلیت دبیركل جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری
«محمدرضا باهنر» دبیركل جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری در پیام تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت: اینجانب با اندوه فراوان ضایعه درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی را خدمت مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی)، ملت شریف و قدرشناس ایران اسلامی و خانواده آن مرحوم تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منّان برای آن مرحوم رحمت واسعه الهی و علوّ درجات مسئلت دارم.
در پیام باهنر آمده است: خطبه های دشمن شكن و افشاگرانه مرحوم هاشمی در نمازهای جمعه تهران و تربیت صدها تن از مدیران نظام اسلامی در رده های گوناگون از دیگر یادگارهای ارزشمند حیات ایشان می باشد كه مصداق عینی عاش سعیداً و مات سعیداً بود.
دبیركل جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری در پیام خود خاطر نشان كرده است: آیت الله هاشمی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همواره در جایگاههای مهم، سرنوشت ساز و مؤثری در كشور ایفای نقش نمود كه از آن جمله می توان به ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و ریاست مجلس خبرگان رهبری اشاره نمود. مرحوم آیت الله هاشمی در سمت جانشینی فرماندهی كل قوا نیز منشاء تصمیمات و اقدامات مهم و سرنوشت سازی در دوران پرافتخار دفاع مقدس بود.

**پیام تسلیت جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی
جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی نیز با صدور پیامی ارتحال آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را به رهبر معظم انقلاب و ملت شریف ایران، خانواده داغدار و علاقه مندان به ایشان تسلیت گفت.

**پیام تسلیت رئیس مجمع نمایندگان استان یزد: هاشمی حقوق اساسی مردم و رای و نظر آنها را محترم می شمرد
'محمدرضا تابش' رئیس مجمع نمایندگان استان یزد در پیامی ضمن تسلیت ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ وی را عالم دینی دانست كه حقوق اساسی مردم و رای و نظر آنها را محترم می شمرد و در مقابل ناملایمات و سختی ها و بعضا بی حرمتی ها، دم فرو بست و از آبروی خویش برای حفظ انقلاب اسلامی ودستاوردهای گرانقدرش، مایه گذاشت.
در متن تابش' آمده است: بی شك نام نیك وی در سپهر سیاست ایران خواهد درخشید و یاد و خاطره فداكاری ها و سیاست ورزی ها و اقدامات سازنده و خیرخواهانه اش در دل های مردمان قدردان ایران زمین ماندگار خواهد بود.
**پیام تسلیت دكتر علی اكبر صالحی به مناسبت درگذشت حضرت ایت الله هاشمی رفسنجانی
«علی اكبر صالحی» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پیامی درگذشت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.
بسم الله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الَیه راجِعون
با دریغ و افسوس بسیار ، اطلاع یافتم كه یار صدّیق امام و رهبری و یكی از پیشگامان و طلایه‌داران نهضت اسلامی حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی دعوت حق را لبیك گفته و به دیدار حضرت دوست شتافته‌است.
بدون تردید خدمات ارزنده و ماندگار آن مجاهد نستوه در پیشبرد مبارزات تاریخی ملت بزرگ ایران و نیز كوشش خستگی‌ناپذیر در تاسیس و تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی در دیوان عدل الهی ثبت و ضبط شده و بر كارنامه پربار آن فقیه مبارز خواهد افزود.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به پیشگاه حضرت ولی عصر ( عج ) ، مقام معظم رهبری و تمامی دوستداران و دلبستگان انقلاب اسلامی و به ویژه خانواده معزّز هاشمی رفسنجانی، علو درجات آن فقید سعید را از درگاه احدیت مسألت می‌نمایم.
**پیام تسلیت استاندار تهران در پی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام (ره) و رهبری
سیدحسین هاشمی در پیامی درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و یار دیرین امام (ره) و مقام معظم رهبری را تسلیت گفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران،متن پیام استاندار به این شرح است:
انا لله و انا الیه راجعون
رحلت عالم مجاهد،انقلابی خستگی ناپذیر،یار دیرین امام و رهبری حضرت آیت الله اكبر هاشمی رفسنجانی ضایعه ای سنگین و سلمه ای جبران ناپذیر برای ایران اسلامی به شمار می رود.
سوابق درخشان آن فقیه روشن ضمیر و مفسر عالی مقام معارف قرآن همچون ستاره ای درخشان در منظومه تاریخ انقلاب اسلامی می درخشد.
همراهی با امام راحل عظیم الشان و ایستادگی بر آرمان های تابناك،و پشتیبانی صریح و قاطع از اصل نورانی ولایت فقیه جلوه ای زیبا از مجاهدات آن فقید سعید به حساب می آید.
بی شك خدمات ماندگار و تلاش های اثربخش آن سیاستمدار هوشمند در شروع،تثبیت و فراگیر شدن آرمان های نهضت اسلامی هیچگاه فراموش نخواهد شد.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به مناسبت این فقدان جانسوز به محضر رهبر معظم انقلاب،بیت شریف آن مرحوم و مردم عزیز میهن اسلامی،علو درجات را برای ایشان مسئلت می نمایم.
**متن پیام بهرام قاسمی سخنگو و رئیس مركز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه
بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
دردا كه جز به مرگ، نسنجند قدر مرد …
درگذشت ناگهانی و نابهنگام عالم جلیل القدر و سیاستمدار برجسته عصر حاضر ایران عزیز را تسلیت عرض می نمایم. آیت الله هاشمی رفسنجانی در طول زندگی پر فراز و نشیب و پربار خود همواره منشاء تلاش و كوشش بی وقفه برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و توانمندی و توسعه كشور بودند.
ایشان همانگونه كه در سنین جوانی به تحقیق و تالیف كتابی ارزشمند پیرامون زندگی قهرمان مبارزه با استعمار و نماد توسعه و پیشرفت كشور، میرزا تقی خان امیر كبیر پرداختند، خود نیز چون او در طول حیات طیبه خود سعی و تلاشی وافر برای توسعه و پیشرفت هرچه بیشتر كشور و رفاه مردم ایران داشتند.
آن مرد فكر و اندیشه، علاوه بر تمامی ویژگی های منحصر به فرد خود در زمینه های اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی، در حوزه مسائل بین المللی و سیاست خارجی از درك و فهمی عمیق برخوردار بودند كه با توجه به این ویژگی توانستند در برهه هایی حساس و بغرنج كشور را در مسیری سهل تر هدایت نمایند. ایشان همچنین علی رغم نگاه عمیق خود به امر خطیر مدیریت و مسائل اجرایی كشور، همواره در حوزه آموزش، پژوهش و تحقیقات نیز شخصیتی مشوق و پیگیر و كارساز بودند. فقدان این شخصیت كم شمار در تاریخ معاصر ایران ضایعه ای بس جبران ناپذیر برای تمامی آحاد مردم و فرهیختگان كشور، به خصوص آنانی كه در حوزه سیاست خارجی و مسائل بین المللی در جمهوری اسلامی ایران در حفظ و پیشبرد منافع ملی تلاش می نمایند، خواهد بود.
خبر تكمیل می شود //
سیام**3070**1449**تنظیم كننده: داود نخ كوب نیاسر* انتشار دهنده: امیر كاردان راد