۱۹ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۵۴
کد خبر: 82378990
۰ نفر
انفجار در سومالی 4 كشته بر جا گذاشت

تهران – ایرنا – انفجار خودروی بمب گذاری شده در منطقه «بنادر» در جنوب شرق سومالی، 4 كشته و12 زخمی برجا گذاشت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری شین هوا، یك مقام مسئول سومالیایی روز یكشنبه گفت كه بر اثر وقوع 2 انفجار همزمان در نزدیكی یك رستوران كوچك در منطقه «بنادر» در جنوب شرق كشور، ، دستكم 4 نفر كشته و 12 تن زخمی شدند.
بر اساس این گزارش، هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجار تروریستی را بر عهده نگرفته، اما گروه تروریستی الشباب كه متحد القاعده در سومالی است، در گذشته مسئول حمله هایی از این دست شناخته شده است.
گروه تروریستی الشباب پیشتر نیز دست به انفجاری خونین در موگادیشو ( پایتخت) زده بود و مدعی شد كه در این انفجارها دستكم 30 تن از جمله چند نظامی كشته شده اند.
دراین انفجار، دو خودروی بمب گذاری شده در نزدیكی یك مقر مقام های محلی در شهر' گالكایو' درمركز سومالی منفجر شدند كه براساس گزارش های منابع رسمی در این انفجارها 10 نفر كشته و دهها نفر دیگر زخمی شدند.
گروه الشباب یك گروه تندرو سومالیایی است كه از سال 2012 بخشی از شبكه القاعده شده است.
این گروه درگذشته بخش هایی از مركز و جنوب سومالی را دركنترل خود داشت اما در سال 2015 شهرهای بزرگ را از دست داده و تنها چند منطقه روستایی را در تصرف خود دارد. شمار نیروهای الشباب درسال 2014 بین 7 تا 9 هزار نفر برآورد شده است.
همچنین شین هوا از موگادیشو گزارش داد: « فرانچسكو مادیرا» نماینده ویژه اتحادیه آفریقا در سومالی در بیانیه ای اعلام كرد: از زمان اعزام هیات اتحادیه آفریقا به سومالی در سال 2007 موفقیت های زیادی با همكاری نیروهای سومالیایی در برقراری امنیت و ثبات در كشور حاصل شده است.
«مادیرا» با بیان اینكه 'سلسله عملیات های مشترك نیروهای اتحادیه آفریقا(آمیسوم) و نیروهای امنیتی سومالی در مقابله الشباب بسیار موفقیت آمیز بوده است' تصریح كرد: سومالی در مسیر ثبات و پیشرفت قرار دارد.
خاورم**9377**1010
مترجم: حمید اوضح **انتشار دهنده:حسن معظمی

سرخط اخبار جهان