شرط صادرات مجدد برق به عراق، تنظیم الحاقیه جدید است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت مدیرت تولید، انتقال و توزیع برق ایران (توانیر) با اشاره به قطع صادرات برق ایران به عراق، گفت: این اقدام به دلیل اتمام مدت قرارداد انجام شده و در صورت تصمیم به از سر گیری صادرات برق به این كشور، نیازمند تنظیم الحاقیه و اصلاحیه جدید است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا از توانیر، «آرش كردی» دلیل اصلی متوقف شدن صادرات برق ایران به عراق را به پایان رسیدن زمان قرارداد میان دو كشور عنوان كرد و افزود: در تنظیم قرارداد جدید باید بسته به شرایط روز و تغییر قیمت ارز و سایر مسائل عمده، مفاد جدیدی تنظیم شود.
به گفته این مقام مسوول، یك هیات ایرانی از معاونان شركت توانیر و سایر ارگان ها برای مذاكرات صادرات برق به این كشور سفر كرده اند.
كردی بیان داشت: همواره با طرف عراقی در حال كار هستیم؛ هرچند بابت چگونگی وصول مطالبات نیز تیم ایرانی با طرف عراقی مذاكراتی خواهد داشت.
وی با اشاره به میزان صادرات برق ایران به عراق و احتمال افزایش یافتن آن، گفت: باید منتظرماند تا پس از بازگشت هیات ایرانی به كشور، این موضوع و همچنین افزایش احتمالی قیمت صادرات برق از لحاظ كارشناسی بررسی شود.
مدیرعامل شركت توانیر ادامه داد: شبكه برق عراق اجازه افزایش صادرات برق را نمی دهد، هر چند صادرات برق را در تابستان به دلیل نیاز داخلی نمی توان افزایش داد.
وی تصریح كرد: میزان صادرات برق ایران به عراق برحسب ایام هفته متغیر است، اما بطور میانگین روزانه 700 تا هزار مگاوات به عراق صادر می شود.
وی ابراز امیدواری كرد كمتر از یك ماه دیگر صادرات برق ایران به عراق مجددا از سر گرفته شود.
صادرات برق به كشور عراق با پایان یافتن قرارداد این كشور در ساعت 24 آخرین روز دسامبر 2016 قطع شد.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران با هفت كشور ارمنستان، آذربایجان، تركیه، پاكستان، افغانستان، تركمنستان و عراق، همینطور با جمهوری خودمختار نخجوان مبادله برق دارد كه در این میان به چهار كشور تركیه، عراق، پاكستان و افغانستان فقط برق صادر می كند.
صادرات برق جمهوری اسلامی ایران به كشورهای همسایه در سال 1394 با رشد 6 درصدی نسبت به سال قبل از آن به بیش از 10 میلیارد كیلو وات ساعت رسید كه 2.5برابر واردات برق در همین سال است.

** گردش مالی سالیانه 250 هزار میلیارد ریالی صنعت برق
مدیرعامل توانیر افزود، صنعت برق ایران با وجود همه مشكلاتی كه با آنها روبروست، سالیانه بین 240 تا 250 میلیارد ریال گردش مالی دارد.
كردی با تاكید بر این كه اصلاح وضعیت مصرف، اصلاح شدت انرژی و افزایش بهره وری تجهیزات و تاسیسات برق جای كار دارد، خاطرنشان كرد: ظرفیت سازی خوبی در بخش تولید ایجاد شده، اگرچه هنوز در این بخش طرح های متعددی در دست اجرا است.
كردی بیان داشت: طرح های مورد نیاز برای آماده سازی صنعت برق كشور از ابعاد مختلف تولید، انتقال و توزیع به منظور پوشش نیاز اوج مصرف برق تابستان 1396 از هم اكنون در دست انجام است.
اقتصام ** 3065 **1561**تنظیم كننده: محمد ملك دار ** انتشاردهنده:مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco

سرخط اخبار اقتصاد