بيش از 212 هزار راس دام استان زنجان عليه بيماري هاي مشترك واكسينه شده است

زنجان - ايرنا - مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: طي 9 ماه گذشته از سالجاري بيش از 212 هزار و 200 راس دام سبك و سنگين و سگ قلاده دار عليه بيماري ها مشترك 'بروسلوز' و 'هاري' توسط اكيپ هاي خصوصي و دولتي دامپزشكي استان به صورت رايگان واكسينه شده است.

محمد رشيد كرمي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: بيماري 'بروسلوز يا تب مالت' مشترك بين انسان و دام است كه نجوشيدن شير و استفاده از پنير تازه از راه هاي انتقال بيماري از دام به انسان است.
وي با بيان اينكه مهمترين علامت بروسلوز در دام، سقط جنين در ماه هاي آخر آبستني است يادآورشد: يكي از راه هاي انتقال بيماري 'بروسلوز' از دام به انسان دست زدن به ترشحات جنين سقط شده است كه ترشحات به راحتي از طريق جراحات موجود بر روي پوست، به انسان منتقل مي شود و مي تواند انسان را به بيماري' تب مالت' مبتلا كند.
مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: در برخي از روستاها مصرف شير خام، خامه و بستني هايي كه به صورت سنتي تهيه مي شود از شيرهاي آلوده است و اين مساله غيربهداشتي مي تواند در شيوع اين بيماري تاثير چشمگيري داشته باشد.
كرمي تاكيد كرد: سالانه اكيپ هاي دولتي و بخش خصوصي براي واكيسناسيون دام هاي سبك و سنگين در سطح استان زنجان اقدام به واكسيناسيون براي پيشگيري از شيوع بيماري مي كنند.
وي خاطرنشان كرد: علاوه بر واكسيناسيون، آموزش دامداران و روستاييان و همكاري با دامپزشكان نيز مهمترين راهكار ريشه كني بيماري مشترك ' بروسلوز ' به شمار مي رود.
مديركل دامپزشكي استان زنجان گفت: ممكن است برخي از دام ها در استان هاي همسايه عليه اين بيماري واكسينه نشده باشد و از طريق نقل و انتقال غير مجاز موجب شيوع بيماري شوند.
كرمي تاكيد كرد: بهترين راه جلوگيري از انتقال اين بيماري، معدوم كردن جنين هاي سقط شده، پوشيدن دستكش و چكمه، دفع بهداشتي ترشحات و جنين سقط شده است.
وي افزود: طي 9 ماهه گذشته از سالجاري بيش از 170 هزار و 400 راس بره و بزغاله، بيش از 36 هزار و 337 راس گاو و گوساله عليه بيماري' بروسلوز' در سطح استان زنجان واكسينه شده اند.
مديركل دامپزشكي استان زنجان، از واكسيناسيون پنج هزار و 417 قلاده سك عليه بيماري مشترك ' هاري' در اين استان خبرداد و گفت: اين بيماري مخصوص گوشتخواران اهلي و وحشي بوده ولي به طور تصادفي انسان و ساير حيوانات خونگرم پستاندار نيز از طريق گزش حيوانات هار به آن مبتلا مي شوند.
كرمي يادآورشد: بيماري مشترك ' هاري ' از طريق پوست سالم قابل سرايت نبوده ولي از راه كوچك ترين خراش يا زخم در پوست قابل انتقال است.
به گزارش ايرنا، وي تاكيد كرد: حيوانات خانگي دست آموز بايد عليه بيماري هاري واكسينه شوند.
دامپزشكي همواره در كنترل و پيشگيري از بيماري دامي و مشترك بين انسان و دام، مهمترين جايگاه را دارد.
استان زنجان يك ميليون و هشت هزار راس دام سبك 'بز و گوسفند' و 186 هزار راس دام سنگين' گاو و گوساله ' دارد.
7325/6085
خبرنگار: حديث ابوالحسني ** انتشار دهنده: رويا رفيعي