نگاهی به بهترین آثار جشنواره فیلم فجر؛ از «مترسك» تا «ایستاده در غبار»

تهران - ایرنا - جشنواره بین المللی فیلم فجر در دوره های گذشته، اثری شاخص را به عنوان فیلم برگزیده و شایسته دریافت سیمرغ بلورین معرفی كرده است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جشنواره بین‌المللی فیلم فجر مهمترین رویداد سینمایی ایران است كه از سال ۱۳۶۱ تاكنون برگزار می شود و قرار است در بهمن ماه سی وپنجمین دوره خود را سپری كند.
طی 34 دوره این جشنواره تا كنون پنج بار در سال های 1361، 1362، 1366، 1372 و 1392 هیچ فیلم سینمایی حائز رتبه نخست و دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم نشده است.
فیلم سینمایی «مترسك» به كارگردانی حسن محمدزاده و نویسندگی مهدی معدنیان نخسین اثر سینمایی بود كه در جشنواره فیلم فجر در سال 1363 حائز كسب سیمرغ بلورین شد.
زنده یاد بابك بیات موسیقی این فیلم را ساخته بود و بازیگرانی همچون مرحوم هادی اسلامی، فخری خوروش، مرحوم حسین كسبیان، جیران شریف، زری برومند، روح‌انگیز مهتدی، یوسف صمدزاده، پریدخت اقبال‌پور، احمد مظلومی و اكبر نوذری در آن به ایفای نقش پرداخته بودند.
فیلم سینمایی «پرواز در شب» در ژانر دفاع مقدس به كارگردانی و نویسندگی رسول ملاقلی پور دومین اثری بود كه در سال 1365 توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را تصاحب كند.
مرحوم فرج‌الله سلحشور، علی یعقوب‌زاده، تاجبخش فناییان، جعفر دهقان، مصطفی لاجوردی، كامران نوروز، اكبر نیكرو و سید جواد هاشمی در این فیلم سینمایی بازی كرده اند.
ششمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال 1366 شاهد رویداد تاریخی بود بگونه ای كه دو فیلم سینمایی «كانی مانگا» و «پرنده كوچك خوشبختی» به عنوان بهترین فیلم این دوره انتخاب شدند.
«كانی مانگا» با بازی هنرمندانی همچون فرامرز قریبیان، مرحوم علی ثابت فر، عبدالرضا اكبری، كاظم افرندنیا و رضا رویگری به عنوان فیلمی‌ با مضمون دفاع مقدس به كارگردانی سیف‌الله داد بود كه ركورد طولانی‌ترین اكران در تاریخ سینمای ایران را دارد.
همچنین «پرنده كوچك خوشبختی» به كارگردانی پوران درخشنده با بازی هنرمندانی همچون هما روستا، جمیله شیخی و شهلا ریاحی و امین تارخ صاحب سیمرغ بلورین در این جشنواره شد.
«در مسیر تندباد» عنوان هفتمین فیلم برگزیده فجر در سال 1367 به كارگردانی و نویسندگی مسعود جعفری جوزانی و تهیه‌كنندگی هارون یشایائی ساخته بود.
عزت الله انتظامی، مجید مظفری، شهلا ریاحی و اصغر همت از جمله بازیگرانی بودند كه در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.
فیلم سینمایی «مهاجر» نخستین اثری از ابراهیم حاتمی كیا بود كه در سال 1368 به عنوان بهترین فیلم جشنواره برگزیده شد.
علیرضا خاتمی، ابراهیم اصغرزاده و علیرضا حیدری از جمله بازیگران فیلم سینمایی «مهاجر» بودند.
«آپارتمان شماره 13» فیلمی به كارگردانی و تهیه‌كنندگی یدالله صمدی، نویسندگی حسن قلی‌زاده و علیرضا خمسه بود كه در سال 1369 به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد.
علیرضا خمسه، جمشید اسماعیل‌خانی، كتایون ریاحی، مریم معترف، صدیقه كیانفر،نیلوفر محمودی و سیروس گرجستانی از بازیگران این فیلم بودند.
فیلم سینمایی «نیاز» در دهمین دوره این جشنواره در سال 1370 به كارگردانی علیرضا داوودنژاد، نویسندگی علی‌اكبر قاضی‌نظام و علی‌رضا داوودنژاد و علی واجدسمیعی و علی‌رضا داوودنژاد سیمرغ بلورین را كسب كرد.
علی سوری، ترحم فتحی و شهره لرستانی از جمله هنرمندانی بودند كه در این فیلم سینمایی بازی كردند.
فیلم سینمایی «از كرخه تا راین» در سال 1371 برای دومین بار ابراهیم حاتمی كیا را صاحب سیمرغ بلورین بهترین فیلم كرد
«از كرخه تا راین» فیلمی به نویسندگی و كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا است كه به سرنوشت جانبازان شیمیایی در جنگ ایران و عراق می‌پرداخت؛ از بازیگران این فیلم می‌توان به علی دهكردی و هما روستا اشاره كرد.
فیلم سینمایی «روز واقعه» در سال 1373 در حالیكه جشنواره فیلم فجر در سال قبلش هیچ فیلم برتری را معرفی نكرد؛ توانست سیمرغ بلورین سیزدهمین دوره را از آن خود كند.
«روز واقعه» به كارگردانی شهرام اسدی و تهیه‌ كنندگی مرتضی شایسته از روی فیلمنامه بهرام بیضایی ساخته شد.
علیرضا شجاع نوری، لادن مستوفی، عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی، محمدعلی كشاورز، مهدی فتحی ر این اثر سینمایی بازی كردند.
فیلم سینمایی 96 دقیقه ای «پدر» نام اثری به كارگردانی مجید مجیدی است كه در سال 1374 در چهاردهمین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم را كسب كرد.
محمد كاظمی، پریوش نظریه و حسن كاظمی از جمله بازیگران این اثر سینمایی بودند.
«بچه های آسمان» دومین فیلم سینمایی مجید مجیدی بود كه در پانزدهمین دوره جشنواره طی سال 1375 سیمرغ بلورین را كسب كرد.
«بچه‌های آسمان» به عنوان پنج نامزد نهایی جایزه اسكار بهترین فیلم خارجی‌زبان در سال 1998میلادی انتخاب شد و همچنین چهار جایزه از جمله جایزه فیپرشی جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال را به دست آورد.
ابراهیم حاتمی كیا در سال 1376 در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر توانست دومین سیمرغ بهترین فیلم را با ساخت «آژانس شیشه ای» كسب كند.
داستان فیلم با بازی پرویز پرستویی، رضا كیانیان، حبیب رضایی، اصغر نقی زاده و قاسم زارع در مورد یك رزمنده بسیجی است كه برای درمان همسنگر خود اقدام می‌كند.
«هیوا» با بازی جمشید هاشم پور، گلچهره سجادیه و آتیلا پسیانی، به كارگردانی و نویسندگی رسول ملاقلی‌پور در سال 1377 توانست سیمرغ بلورین جشنواره را تصاحب كند.
«بوی كافور، عطر یاس» به كارگردانی و نویسندگی بهمن فرمان‌آرا و تهیه ‌كنندگی مرتضی شایسته و فضل‌الله یوسف‌پور نیز سیمرغ بلورین هجدهمین دوره جشنواره فیلم فجر را از آن خود كرد.
ابراهیم آبادی، داریوش اسدزاده، فیروز بهجت‌محمدی، ولی شیراندامی، حسین كسبیان، رضا كیانیان، مهتاج نجومی، پریوش نظریه و رویا نونهالی در این فیلم بازی كرده بودند.
فیلم سینمایی «باران» در سال 1379 با بازی هنرمندانی همچون رضا ناجی و حسین عابدینی توانست در نوزدهمین دوره جشنواره فجر، دومین سیمرغ بلورین بهترین فیلم را به مجید مجیدی برساند.
«خانه ای روی آب» در سال 1380 نیز توانست دومین سیمرغ بهترین فیلم بهمن فرمان آرا در بیستمین دوره این جشنواره به همراه آورد.
رضا كیانیان، هدیه تهرانی، عزت الله انتظامی، جمشید مشایخی و رویا نونهالی از جمله بازیگرانی بودند كه در «خانه ای روی آب» ایفای نقش كردند.
«دیوانه از قفس پرید» كه سومین فیلم بلند احمدرضا معتمدی و با بازی هنرمندانی همچون عزت الله انتظامی، علی نصیریان، پرویز پرستویی و نیكی كریمی بود نیز توانست در سال 1381 به عنوان بهترین فیلم بیست و یكمین جشنواره فجر شناخته شود.
هجدهمین فیلم بلند داریوش مهرجویی با عنوان «مهمان مامان» در سال 1382 توانست در بیست و دومین دوره جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین را از آن خود كند.
این فیلم با بازی گلاب آدینه، پارسا پیروزفر، امین حیایی، حسن پورشیرازی، نسرین مقانلو و ژاله علو بر اساس كتاب هوشنگ مرادی كرمانی و توسط سیما فیلم تولید شده بود.
بیست وسومین دوره جشنواره فیلم فجر با درخشش فیلم سینمایی «خیلی دور، خیلی نزدیك» به كارگردانی رضا میركریمی و نویسندگی محمدرضا گوهری، همراه شد.
این فیلم با بازی مسعود رایگان، افشین هاشمی، محمدرضا نجفی و الهام حمیدی توانست سیمرغ بهترین فیلم جشنواره را در سال 1383 از آن خود كند.
بیست وچهارمین دوره جشنواره فیلم فجر بار دیگر با درخشش اثر ابراهیم حاتمی كیا همراه شد، بگونه ای كه این كارگردان صاحب سبك توانست سومین سیمرغ خود را از این جشنواره كسب كند.
«به نام پدر فیلمی» به كارگردانی و نویسندگی ابراهیم حاتمی‌ كیا پس از «آژانس شیشه ای» بار دیگر در سال 1384 یكی از پرفروش ترین گیشه های سینمایی كشور شد.
موضوع این فیلم درباره سال‌های پس از جنگ ایران و عراق است و پرویز پرستویی، كامبیز دیرباز، گلشیفه فراهانی، مهتاب نصیرپور، مهتاب ضیایی و افشین هاشمی از جمله هنرمندانی بودند كه در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.
«روز سوم» ششمین فیلم سینمایی محمدحسین لطیفی در مقام كارگردانی بود كه توانست در سال 1385 به عنوان بهترین فیلم بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر معرفی شود.
حامد بهداد، پوریا پورسرخ، باران كوثری، برزو ارجمند، مهتاب صبایی و شهرام قائدی از جمله بازیگران فیلم سینمایی روز سوم بودند.
جشنواره بین المللی فیلم فجر در سال 1386، فیلم سینمایی «به همین سادگی» رضا میركریمی را به عنوان بهترین فیلم بیست و ششمین دوره خویش برگزید.
هنگامه قاضیان، مهران كاشانی و صفا آقاجانی در این فیلم به ایفای نقش پرداخته اند.
فیلم سینمایی «تردید» دومین ساخته كریم‌ مسیحی پس از گذشت 18 سال از ساخت نخستین فیلم او با عنوان «پرده آخر»، توانست در سال 1387 به عنوان بهترین فیلم بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شناخته شود.
ترانه علیدوستی، بهرام رادان، حامد كمیلی، مهتاب كرامتی و انوشیروان ارجمند از جمله بازیگران فیلم سینمایی «تردید» بودند.
«به رنگ ارغوان» سیزدهمین فیلم بلند ابراهیم حاتمی كیا در سال 1388 بار دیگر توانست چهارمین سیمرغ این جشنواره را آز آن خود كند.
هر چند كه اكران این فیلم با مشكلاتی مواجه بود اما بالاخره در بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر حضور یافت و جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را به‌دست ‌آورد.
حمید فرخ نژاد، كوروش تهامی، رضا باباك، خزر معصومی و بهناز توكلی از جمله هنرمندانی بودند كه در این فیلم با حاتمی كیا همكاری كردند.
«جرم» فیلمی سینمایی به كارگردانی مسعود كیمیایی محصول سال 1389 است كه برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
پولاد كیمایی، حامد بهداد، جمشید مشایخی، نیكی كریمی، بهاره رهنما و مسعود رایگان در فیلم جرم كیمیایی به ایفای نقش پرداختند.
جشنواره بین المللی فیلم فجر در ایستگاه بیست ونهم، پس از گذشت یك سال كه هیچ فیلمی به عنوان بهترین اثر در سال 90 معرفی نشده بود، بار دیگر با فیلم سینمایی «استرداد» به كارگردانی علی غفاری، نویسندگی علیرضا طالب ‌زاده و تهیه ‌كنندگی محسن علی ‌اكبری توانست سیمرغ خود را به پرواز درآورد.
فیلمبرداری فیلم سینمایی «استرداد» با بازی هنرمندانی همچون حمید فرخ نژاد، فرهاد قائمیان و صالح میرزاآقایی در چهار كشور ایران، روسیه، ارمنستان و لهستان انجام شد.
در سال 1392 فیلم های «رستاخیز» و «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» توانستند به عنوان بهترین آثار سی امین جشنواره بین المللی فیلم فجر معرفی شوند.
«رستاخیز» فیلم تاریخی و مذهبی به كارگردانی و نویسندگی احمدرضا درویش و «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران» نیز اثری از بهروز افخمی بود.
«رخ دیوانهم فیلمی به كارگردانی ابوالحسن داوودی، نویسندگی محمدرضا گوهری و تهیه‌كنندگی بیتا منصوری ساخته سال 1393 بود كه برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلم سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر شد.
«ایستاده در غبار» فیلمی به كارگردانی و نویسندگی محمدحسین مهدویان و تهیه‌كنندگی حبیب‌الله والی‌نژاد محصول سال 1394 بود كه به خاطر خلاقیت‌های سازندگانش، مورد توجه عموم و منتقدان قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر 1394 را از آن خود كرد.
فراهنگ ** 9187 ** 1071 ** گزارش از: حمیدرضا بازگشا ** انتشار دهنده: امید غیاثوند