۱۹ دی ۱۳۹۵،‏ ۹:۱۳
کد خبر: 82378308
۰ نفر
آرمان مطرح كرد: شغل جديد، تصادف ساختن!

تهران- ايرنا- «شغل جديد، تصادف ساختن!»، «آموزش طوطي وار جاي تربيت پژوهشگر»، «زد و بند در تحقيقات دانشگاهي»، «اصلاح‌طلبان شرطي براي روحاني نگذاشته‌اند»، «نقد ادبي ظرفيت انسان‌ها براي مدارا را بيشتر مي‌كند»، «مواظب فرار سياستمداران به عربستان باشيم»، «خطر حذف يارانه در كمين آراي روحاني» و «بن‌بست ليست‌دروغ شوراي شهر!» از مهم ترين موضوع هاي اختصاصي روزنامه آرمان در شماره يكشنبه 19 دي محسوب مي شود.

** شغل جديد، تصادف ساختن!
در روزي كه جزئيات تازه‌اي درباره تخلفات رانندگي درون شهري منتشر شد، يك مقام مسئول در سازمان پزشكي قانوني از افزايش كشف تصادفات ساختگي در اين سازمان خبر داد. اين موضع در حالي توسط مهرداد علي بخشي مورد توجه قرار گرفته كه در روز‌هاي اخير اخبار و گزارش‌هاي تازه‌اي درباره افزايش تصادفات ساختگي براي دريافت ديه منتشر شده است. اظهارات جانشين مديريت بحران رئيس سازمان پزشكي قانوني همان‌طور كه مي‌تواند نشان دهنده بهبود عملكرد اين سازمان در تشخيص تصادفات ساختگي باشد، خود مي‌تواند اثبات كننده افزايش اين نوع تصادفات نيز تلقي شود. نعمت احمدي، وكيل دادگستري در گفت‌وگو با آرمان مي‌گويد: «مواردي وجود دارد كه فرد خود را جلو ماشيني بيندازد يا تصادفاتي كه به عمد با وسايل نقليه عمومي مي‌شود، اما خوشبختانه اين مساله هنوز در كشور ما، شكل سازمان‌يافته به خود نگرفته است.»

احمدي در ادامه اظهار مي‌كند: به نظر نمي‌رسد كه ايجاد تصادفات ساختگي در كشور به يك حرفه بدل شده باشد، چون داستان بايد از مسيرهاي معيني عبور كند، يعني اينكه آن كارشناسي كه در مورد ميزان خسارت و ميزان تقصير اظهارنظر مي‌كند، اگر ماجرا بوي فريب و ظاهرسازي بدهد، پي به ساختگي بودنش مي‌برد و آن را اعلام مي‌كند. احمدي در پايان خاطرنشان مي‌كند: مواردي وجود دارد كه فرد خود را جلو ماشيني بيندازد يا تصادفاتي كه به عمد با وسايل نقليه عمومي مي‌شود، اما خوشبختانه اين مساله هنوز در كشور ما، شكل سازمان يافته به خود نگرفته است.

**آموزش طوطي وار جاي تربيت پژوهشگر
با بررسي جايگاه پژوهش در جامعه بايد بر اين امر تاكيد داشت كه عنصر پژوهش با همه اهميت و حساسيت‌هاي خود هنوز آن‌طور كه بايد و شايد از سوي دانشجويان يا نهادهاي پژوهشي كشور مورد توجه قرار نگرفته است. هر ساله از سوي نهادهاي متعدد بودجه اي براي پژوهش لحاظ مي‌شود، اما ميزان كارآمدي پژوهش‌ها و اقدامات انجام شده جاي تامل دارد. بر اساس تعاريف، پژوهش بايد خط مشي و چراغ راه براي تصميمات هر سازمان قلمداد شود، نه اينكه به صرف اخذ بودجه با يك عملكرد سطح پايين و فقط به دليل درج در گزارش‌هاي عملكرد سالانه مورد توجه قرار گيرد. در اصل پژوهش‌ها بايد از قفسه‌هاي خاك گرفته‌هاي كتابخانه‌ها خارج شده و مبناي تصميم گيري سازمان و نهادهاي مسئول قرار گيرد.

در سال‌هاي اخير از سوي وزارت علوم و ديگر مراكز مربوطه اخبار متعددي درباره پايان نامه فروشي و تقلب‌ها شنيده شده است، اما انگار اين رشته سر دراز دارد و همچنان خريد و فروش پايان نامه و پژوهش در خيابان انقلاب تهران و ديگر مراكز مشابه مشاهده مي‌شود. در ضمن اين نقد فقط به دانشجويان دانشگاه‌ها و سازمان‌هاي بعضا دولتي محدود نمي‌شود، بلكه در كشور كم نيستند اساتيد به اصطلاح «كپي‌كار» كه سال به سال چندين كتاب را به نام خود ثبت مي‌كند. ضرب المثل «از ماست كه بر ماست» مصداق بارز علمكرد نخبگان و اساتيد، دانشجويان و وضعيت علمي كشور است. توسعه علمي، صنعتي و فرهنگي هر كشور بدون پرداختن به امر پژوهش با موفقيت چنداني همراه نيست. در واقع پژوهش موتور محرك پيشرفت و توسعه محسوب مي‌شود.

** زد و بند در تحقيقات دانشگاهي
گرچه تحقيقات خوبي در ايران صورت گرفته است، اما ضعف در پژوهش‌هاي دانشگاهي را نمي‌توان كتمان كرد. محمد زاهدي اصل، مددكار اجتماعي و استاد دانشگاه درباره ضعف پژوهش‌ها در مورد مسائل اجتماعي در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: «براي حوزه آسيب‌هاي اجتماعي كه امروزه گسترده و متنوع شده و عمق بيشتري پيدا كرده اند نياز به اطلاعات مستند و دقيق است، در حالي كه بخش قابل توجهي از اطلاعات ما اطلاعات درست و روشمندي نبوده و تحقيقات ناقص و آبكي هستند كه واقعا مبناي علمي مناسبي هم ندارند.»

يكي از مشكلات در جامعه ما اين است كه درباره مسائل اجتماعي پژوهش درستي انجام نشده و اطلاعات دقيقي در اين زمينه در دسترس نيست. اين مساله چه تاثيري در برنامه ريزي‌هاي اجتماعي و موفقيت يا عدم موفقيت آنها دارد؟
هر اقدامي كه بخواهد هوشمندانه و عاقلانه انجام شود بايد پشتوانه علمي داشته باشد. براي پشتوانه علمي هم اطلاعات به روز و موثق مورد نياز است، يعني اگر اطلاعات ما ناقص و غلط باشد بر مبناي اين اطلاعات حتما برنامه ريزي‌ها هم غلط از آب در مي‌آيند و اگر بخواهيم اين برنامه‌ها را هم عملياتي كنيم حتما كاستي‌هاي قابل توجهي وجود خواهد داشت كه آسيب زننده است. براي هر اقدامي نياز به برنامه‌ها، تحقيقات و اطلاعات به روز و قابل اعتماد است نه آنكه پژوهش‌ها كاذب و غير مستند باشند.

** اصلاح‌طلبان شرطي براي روحاني نگذاشته‌اند
وزهاي پرالتهاب نزديك مي‌شوند. رنگ و بوي انتخابات رياست جمهوري كه در ارديبهشت 96 برگزار خواهد شد دستكم در فضاي رسانه‌اي و سياسي افزايش يافته است. مي‌توان گفت از فرداي 24 خرداد 92 كه روحاني با حمايت اصلاح‌طلبان پيروز شد اصولگرايان منتظر 96 هستند. روحاني انحصار هشت ساله آنها در قدرت را شكست. شعار چرخ اقتصاد و چرخ هسته‌اي در كنار هم، روحاني را به برجام رساند. برجامي كه سيبل اول هجمه‌هاي مخالفان او است. در داخل روحاني تورمي افسار گسيخته را تحويل گرفت و حالا آن را به زير ده درصد رسانده است. اما همچنان مخالفان بر طبل هيچ بودن دستاورهاي رئيس دولت يازدهم مي‌كوبند. اينكه شاخص‌هاي بانكي مي‌گويند دولت رشد منفي7.5را به مثبت 7 رسانده هم تاثيري بر نظر اين افراد ندارد. با همه تخريب­‌ها براي انتخابات 96 چه سرانجام محتملي مي‌توان درنظر گرفت؟ «آرمان» گفت‌وگويي با حسين كاشفي انجام داده درباره آنچه در سه سال گذشته رخ داده و اينكه چه نتيجه‌اي در 96 رخ خواهد داد كه در ادامه مي‌خوانيد.

كاملا درست است كه حمايت اصلاح‌طلبان در پيروزي روحاني نقشي تاثيرگذار داشت. در انتخابات آتي هم با توجه به اينكه اصلاح‌طلبان همواره منافع ملي را مقدم بر همه موضوعات مي‌دانند از روحاني حمايت مي‌كنند چرا كه روحاني در اين چهار سال دستاوردهاي متفاوتي داشته است كه در دوره دوم زمان آن را دارد در يك برنامه‌­ريزي بلندمدت اين موفقيت‌ها را توسعه دهد. اگرچه همان‌طور كه گفته شد اصلاح‌طلبان براي حمايت از روحاني در اين دوره شرطي ندارند اما پيشنهادها و نظرات خود را به رئيس‌دولت يازدهم خواهند داد. بنابراين نقد و نظرات اصلاح‌طلبان در راستاي توسعه كشور و حركت در مسير پيشرفت در ابعاد داخلي و خارجي به حسن روحاني ابلاغ مي‌شود. رئيس‌جمهور هم همواره نشان داده از نظرات، انتقادات و پيشنهادها استقبال خواهد كرد.

** نقد ادبي ظرفيت انسان‌ها براي مدارا را بيشتر مي‌كند
حسين پاينده (1341- تهران) بيش از دو دهه است كه در فضاي دانشگاهي و ادبي ايران قلم مي‌زند، درس مي‌دهد، و تاثير بسزايي به‌ويژه در نقد ادبي داشته است. اين تاثيرگذاري را مي‌توان هم در تدريس نظريه و نقد ادبي در دانشگاه‌ و كارگاه‌هاي بيرون از دانشگاه ديد، و هم در كتاب‌هاي تاليفي و ترجمه ايشان. اما شايد فقر ما در نظريه و نقد ادبي در طول اين سال‌ها بيشتر به چشم بيايد، و همين فقر است كه وقتي به كارنامه پاينده نگاه مي‌كنيم، متوجه مي‌شويم در اين فقرزدايي سهم بسزايي داشته‌اند. جز اين دو، مطالعات فرهنگي و مطالعات بينارشته‌اي هم كه از سوي ايشان به صورت جدي به آن پرداخته مي‌شود بايد افزود. «داستان كوتاه در ايران»، «گشودن رمان»، «نقد ادبي و مطالعات فرهنگي»، «گفتمان نقد» «نقد ادبي و دموكراسي»، «رمان پسامدرن و فيلم» از جمله تاليفات ايشان هستند كه در اين گفت‌وگو نيز به آنها اشاره شده است. آنچه مي‌خوانيد گفت‌وگوي مونا رستا، منتقد ادبي و داستان‌نويس با دكتر حسين پاينده استاد نظريه و نقد ادبي دانشگاه علامه طباطبايي است.

وقتي مراجعه مي‌كنند و درباره نكاتي از نوشته‌هايم با من صحبت مي‌كنند، متوجه مي‌شوم كه با اين نوشته‌ها به فكركردن سوق داده شده‌اند، نه فقط فكركردن درباره‌ اين يا آن اثر ادبي، بلكه فكركردن درباره‌ زندگي خودشان و جهان پيرامونشان. اين نهايت خواسته‌ من است، اينكه مخاطبانم قدرت تفكر انتقادي را پيدا كنند. در كتاب «نقد ادبي و دموكراسي» اين موضوع را مفصلا توضيح داده‌ام كه نقد ادبي ربط مستقيمي با تفكر انتقادي دارد و ظرفيت ما انسان‌ها براي مدارا و شنيدن سخن «ديگري» را بيشتر مي‌كند.

**مواظب فرار سياستمداران به عربستان باشيم
در ابتداي هفته گذشته بود كه نمايندگان مجلس در ادامه بررسي لايحه برنامه ششم توسعه تصميم به حذف ماده 53 اين لايحه مبني بر تغيير ساز و كار خوراك پتروشيمي‌ها گرفتند. در اين زمينه بيژن زنگنه، وزير نفت اعتقاد دارد كه ارزان شدن قيمت خوراك پتروشيمي‌ها ايجاد رانت مي‌كند و در طول دو سال نمي‌توان قوانين را تغيير داد. همچنين به گفته او در حال حاضر بخش خصوصي‌ حتي از گران شدن قيمت‌ها استقبال مي‌كند. از طرف ديگر، مسئولان وزارت صنعت عنوان مي‌كنند به دليل اينكه اين حوزه جزو مزيت نسبي ايران حساب مي‌شود پس بايد با قيمت ارزان‌تري عرضه شود. در همين زمينه بهمن آرمان، اقتصاددان در گفت‌وگو با «آرمان امروز» مي‌گويد: «مساله قيمت گاز طبيعي مورد نياز صنايع پتروشيمي يك مساله به شدت مشكوك است و به نظر من از خارج از ايران هدايت مي‌شود، چرا كه اگر نظريه ريكاردو به عنوان اقتصاددان برجسته را مد نظر قرار دهيم، وجود گاز طبيعي در ايران و داشتن بزرگ‌ترين ذخاير گاز طبيعي جهان در كشور ما ديگر به معناي مزاياي نسبي نيست، بلكه بايد از آن به عنوان مزاياي مطلق ياد شود.»

آيا اين موضوع باعث نمي‌شود رقيبان ايران شركت‌هايي را كه در ايران اقدام به سرمايه‌گذاري كرده‌اند جذب كنند؟
در حالي كه توليد آلومينيوم در ايران كمتر از 400 هزار تن است، رفته رفته سرمايه‌گذاران به جنوب خليج فارس مي‌روند، طوري كه اكنون عربستان سعودي در حال ظرفيت‌سازي براي توليد 10 ميليون تن آلومينيوم است. توليد آلومينيوم بحرين نيز به حدود 950 هزار تن مي‌رسد. امارات متحده عربي هم توليد خود را به 2.2 ميليون تن رسانده است، زيرا آلومينيوم به علت مصرف بسيار بالاي انرژي به انرژي جامد Solid Fuel شناخته مي‌شود.

** خطر حذف يارانه در كمين آراي روحاني
فروردين ماه سال‌گذشته بود كه نمايندگان مجلس نهم مصوبه‌اي جنجالي را درحوزه يارانه‌ها به تصوب رساند. مصوبه‌اي كه راي نمايندگان اصولگرا به آن فرياد دولت را در آورد. بر اساس آن مصوبه دولت مكلف به حذف يارانه‌ها بود و تنها سه دهك پايين جامعه از آثار اجراي اين طرح در امان مي‌ماندند. البته دولت مخالفتي با حذف يارانه‌هاي نقدي نداشت، اما اصرار داشت كه براي اجرايي شدن اين مصوبه بايد مكانيزم آن نيز از سوي مجلس مشخص شود در هر صورت آن مصوبه اجرايي نشد. از سوي ديگر اصلاح‌طلبان و اقتصاددان‌هاي منصوب به اين طيف سياسي همواره چه درابتداي اجراي اين طرح و چه درطول اجراي آن، به نوع پرداخت يارانه ازسوي دولت احمدي‌نژاد و دركل طرح هدفمندي يارانه‌ها نقد داشتند. اصلاح‌طلبان اين ‌طرح را كاملا پوپوليستي مي‌دانستند ومعتقد بوده و هستند اين طرح علاوه برتحميل بار مالي به دولت موجب افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي و هزينه تمام شده توليد در ايران مي‌گردد.

واقعيت اين است كه بعد از چند ماه از اجراي طرح هدفمندي با وجود افزايش تقاضا در بازار، شاهد پيدايش مشكلات متعدد براي توليدكنندگان داخلي بوديم. به‌طوري كه شوك ناشي از افزايش قيمت‌ها ناشي از اين طرح و همچنين اعمال تحريم‌هاي بين‌المللي موجب شد اقتصاد ايران درآستانه ورشكستگي قرار بگيرد. هرچند دولت روحاني با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي توانست بار مالي ناشي از اين طرح را از دوش خود بردارد، اما واقعيت اين است كه يكي از علل عدم چرخش چرخ كارخانه‌ها و واحد‌هاي توليدي، آثار ناشي از هدفمندي غير اصولي يارانه در دولت سابق است.

** بن‌بست ليست‌دروغ شوراي شهر!
ليست انتخاباتي! خيلي مانده كه اين دو كلمه به واقعيت تبديل شود. ارائه ليست انتخاباتي در سرماي زمستان براي انتخاباتي كه قرار است در ارديبهشت‌ماه برگزار شود، يك شيطنت بچه‌گانه است و ديگر هيچ! ظاهرا اين بار هم مانند تمام دفعات قبل دريافتي اعضاي اتاق فكر تخريب اصلاحات و دولت زودتر از موعد به ايشان رسيده است. شايد هم پاداشي براي اضافه‌كاري دريافت مي‌كنند كه حتي 10 دقيقه هم زمان به فكر كردن اختصاص نمي‌دهند و آنچه را به ذهنشان مي‌رسد، منتشر مي‌كنند! جالب آنجاست كه اين ناپختگان عالم سياست به سراغ سوژه‌هايي هم مي‌روند كه صحت آن در مخيله افراد با دانش سياسي كم هم نمي‌گنجد؛ مانند بازگشت كرباسچي به كرسي‌ قدرت!

چندي قبل بود كه ليستي به‌عنوان ليست نهايي اصلاح‌طلبان براي انتخابات شوراي شهر منتشر شد كه نام‌هاي غلامحسين كرباسچي، فاطمه هاشمي رفسنجاني، زهرا اشراقي، سيدمحمدرضا خاتمي، سيدحسين‌مرعشي، مرتضي الويري، ياسر هاشمي رفسنجاني، حسين فريدون، محسن مهرعليزاده، فاطمه كروبي، نرگس‌السادات موسوي خامنه، سيدهادي‌ خامنه‌اي، سيدعلي‌اكبر محتشمي‌پور، محمد قوچاني، احمد خرم، ژيلا بديهيان(همت)، فاطمه چهل‌اميراني(باكري)، محمدعلي آهنگران، غلامعلي رجايي، باران كوثري و علي‌كريمي در آن درج شده بود. در انتها هم به نقل يك منبع آگاه آمده بود: «بنا به توافق به‌عمل‌آمده در جلسات اصلاح‌طلبان، در صورت پيروزي اين فهرست، رياست شوراي شهر تهران برعهده غلامحسين كرباسچي بوده و محسن هاشمي رفسنجاني نيز به‌عنوان شهردار تهران معرفي خواهد شد.» در نگاه اول شوخي بودن اين ليست عيان است و البته تنها يك شوخي نيست و در پشت پرده آن اهدافي نهان است.

** گروه اطلاع رساني
خبرنگار: فاطمه مهدوي** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9128**9131

سرخط اخبار پژوهش