افزایش نگرانی‌ها ازحمله شیمیایی در انگلیس

لندن - ایرنا - «دنی كاتن» رئیس سازمان آتش نشانی لندن نسبت به وقوع حمله شیمیایی در انگلیس از سوی تروریست ها به شدت ابراز نگرانی و تاكید كرد كه ماموران آتش نشانی این كشور بایستی آموزش های لازم برای مواجه با چنین شرایطی را ببینند.

به گزارش ایرنا، خانم «دنی كاتن» كه اخیرا به ریاست سازمان آتش نشانی لندن منصوب شده روز شنبه در گفت وگو با شبكه «بی.بی.سی» بیان داشت: به نظر من حمله شیمیایی تهدید بزرگی به شمار می رود، چون غیر قابل پیش بینی است. این حمله نیازمند مقدار كمی مواد شیمیایی بوده و اگر ابزار لازم را در اختیار داشته باشید می توانید آن را به راحتی پخش كنید.
وی افزود: ما تلاش می كنیم تا برای چنین حملاتی آمادگی داشته باشیم و بلافاصله واكنش های لازم را نشان دهیم.
كاتن همچنین هشدار داد كه مردم انگلیس نیز بایستی آمادگی لازم را در مواجه با این حملات كه غالبا مهلك و مرگبار است، داشته باشند.
رئیس سازمان آتش نشانی لندن گفت: به طور عادی اگر چنین حمله ای صورت گیرد، مردم از محل حادثه فرار كرده و به جای دیگری پناه می برند. اما این كار سبب گسترش آلودگی شده و این همان چیزی است كه تروریست ها می خواهند. بنابر این این مهم است كه افراد در جای خود باقی مانده و اجازه دهند كه نیروهای اورژانس آتش نشانی به آنها كمك كرده و اوضاع را كنترل كنند.
اظهارات خانم «كاتن» در حالی بیان می شود كه چندی پیش 'بن والاس' معاون امنیتی وزارت كشور انگلیس نیز هشدار داد كه اعضای گروه تروریستی داعش در حال برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در خاك اروپا از جمله بریتانیا هستند.
وی گفت: گروه داعش با انجام این حمله شیمیایی به دنبال یك كشتارجمعی در خاك انگلیس است.
این مقام امنیتی انگلیس افزود: گروه داعش از سلاح شیمیایی در سوریه و عراق استفاده كرده است و مقامات اطلاعاتی بر این باور هستند كه انجام مشابه این حملات در اروپا جزو آرمان اعضای این گروه تروریستی شمرده می‌شود.
'بن والاس' همچنین عنوان كرد كه دستگاه‌های امنیتی انگلیس اخیرا یك مانور ( شیمیایی) برای كسب آمادگی در برابر آنچه آن را 'بدترین هراس' نام گذاشته‌اند، انجام داده‌اند.
وی گفت: گروه داعش دارای انگیزه زیادی برای حملات منجر به كشتار دست جمعی است و آنها هیچ گونه مانع اخلاقی برای استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم ندارند.
«همیش دبرتون گوردون» افسر پیشین ارتش انگلیس و كارشناس امور شیمیایی نیز طی اظهاراتی در همین رابطه بیان داشت كه حمله شیمیایی ممكن است مهلك نباشد اما تاثیر روانی بدی در جامعه برجای خواهد گذاشت.
سطح هشدار تروریستی در انگلیس از آگوست سال 2014 میلادی و همزمان با مشاركت این كشور در حملات هوایی علیه داعش در عراق به سطح 'شدید' ( سطح چهار از مجموع پنج سطح ) رسیده است كه به این معنا است حمله تروریستی در این كشور به‌شدت محتمل است.
'اندرو پاركر' رییس دستگاه جاسوسی داخلی انگلیس ( ام ای 5) اخیرا اعلام كرد كه دستگاه‌های امنیتی این كشور از ژوئن سال 2013 میلادی تاكنون، 12 توطئه تروریستی از سوی گروه‌های افراطی را خنثی كرده‌اند .
به گفته وی، انگلیس در حال حاضر با تهدیدات آشكار و جدی از سوی تروریسم و خصوصاً گروه داعش مواجه است.
اروپام**5**ن**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی