نمایشگاه بین المللی كتاب دهلی نو با حضور ایران گشایش یافت

دهلی نو-ایرنا- بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی سالیانه كتاب دهلی روز شنبه با شركت 20 كشور از جمله ایران به مدت هشت روز در پراگتی میدان دهلی نو گشایش یافت .

به گزارش ایرنا،در این نمایشگاه یك هزار 550 ناشر هندی و خارجی ، تازه های نشر خود را در موضوعات اقتصادی،سیاسی ،بازرگانی،كودكان،ادبیات،رایانه،نرم افزار،دارو سازی و پزشكی در معرض دید علاقه مندان قرار دادند.
نمایشگاه بین المللی كتاب دهلی نو، علاوه بر نمایش كتاب در موضوعات مختلف و بین المللی، زمینه ارتباط مستقیم ناشران و نویسندگان را نیز فراهم می كند.
مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی كتاب دهلی نو گفت: موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران با 500 عنوان كتاب از 70 ناشر ایرانی در این نمایشگاه شركت كرده است .
'محمد رضا شجاعی ' در گفت وگو با ایرنا افزود: در این نمایشگاه 340 عنوان كتاب در زمینه های هنر، ایرانشناسی،خط و خوشنویسی ،ادبیات كلاسیك،كودك و نوجوان و 160 عنوان نیز در بخش ادبیات معاصر به نمایش گذاشته شده است .
مسئول غرفه ایران در نمایشگاه كتاب دهلی نو افزود:معرفی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در قالب بروشور و كاتالوگ، دعوت از ناشران شركت كننده در نمایشگاه برای حضور درنمایشگاه بین المللی كتاب تهران،معرفی نشر ایران و نویسندگان كودك و نوجوان از دیگر فعالیت های غرفه ایران در نمایشگاه است .
وی افزود: برای معرفی صنعت نشر ایران و مراكز مرتبط نیز بروشور'نگاهی اجماعی به صنعت نشر درایران ' به زبان انگلیسی مشتمل بر معرفی مراكز اطلاع رسانی كتاب در عرصه بین المللی ، معرفی اتحادیه ها و تشكل های نشر و آژانس های ادبی نیز در غرفه موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران به مخاطبان عرضه می شود.
رایزن فرهنگی ایران در دهلی نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار كرد خانه فرهنگ نیز با 400 عنوان كتاب به زبان های انگلیسی ، فارسی و اردو در نمایشگاه شركت كرده است .
علی دهگایی با اشاره به فعالیت 38 دپارتمان آموزش زبان فارسی در هند اظهار كرد بخش های آموزش زبان فارسی در دانشگاهها نیاز به منابع جدید زبان فارسی دارند.
وی شركت ایران در نمایشگاه دهلی نو را فرصتی برای تامین منابع جدید زبان فارسی دانست .
دهگایی در ادامه گفت هند با جمعیت بیش از یك میلیارد و 200 میلیون نفر فرصت مناسبی برای عرضه محصولات فرهنگی كشور محسوب می شود.
هند سومین ناشر كتاب به زبان انگلیسی در جهان بعد از امریكا و انگلیس است و هر سال 12 هزار ناشر در 90 هزار موضوع و به 18 زبان،كتاب منتشر می كنند.
دراین نمایشگاه ناشرانی از كشورهای چین ،مصر، فرانسه ،آلمان ، ایران ،ژاپن، نپال ،لهستان، روسیه ، اسپانیا، سریلانكا، سازمان بهداشت جهانی و یونسكو شركت كرده اند.
نمایشگاه كتاب دهلی تا سال 2013 هر دو سال یكبار برگزار می شد ولی از این سال به بعد به صورت سالانه برگزار می شود.
به گفته مسئولان نمایشگاه كتاب دهلی، همه ساله بیش از یك میلیون نفر از این نمایشگاه بازدید می كنند .
همه ساله ناشران ،نویسندگان و فروشندگان كشورهای مختلف درمدت برگزاری نمایشگاه در دهلی همه تلاش خود را برای فروش كتاب و معرفی فرهنگ خود به كشور یك میلیارد و 250 میلیون نفری به كار می گیرند.
آساق**انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

سرخط اخبار جهان