گروه ها و اقلیت ها در برنامه سازی در تلویزیون مشاركت داشته باشند

تهران - ایرنا - استاد دانشگاه و كارشناس حوزه رسانه معتقد است، گروه ها و اقلیت های مختلف باید برنامه های ویژه ای را در شبكه های استانی و سراسری تلویزیون تولیدی خود داشته باشند.

محمد سلطانی فر روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در مورد راهكار شنیده شدن صدای گروه های مختلف در صدا و سیما گفت: در موضوع حقوق شهروندی، در نظر گرفتن حقوق همه گروه ها و اقلیت ها به طور یكسان، مطرح و مهم است.
وی ادامه داد: این موضوع یكی از مسائل مهم دنیای امروز است و كشورها با بحث حوزه تنوع قومی (diversity)، آن را به عنوان یكی از حوزه های قدرت و اقتدار خود می شناسند.
دانشیار گروه ارتباطات واحد علوم و تحقیقات تاكید كرد: در بحث جهانی شدن، كنار آمدن اقشار مختلف جامعه كنار هم و زندگی مسالمت آمیز آنها با هم یكی از وظایف دولت ها و حكومت ها است.
وی تصریح كرد: رسانه ها به ویژه رسانه هایی كه ادعای ملی بودن دارند می باید به حقوق ملی كه حق همه اقلیت ها و گروه های مختلف است به طور ویژه بپردازند و سعی كنند از طریق آموزش های لازم زمینه كنار یكدیگر زندگی كردن و آموزش شهروندی را به آنان منتقل كنند.
مدیر گروه مطالعات رسانه‌ای مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضافه كرد: رسانه صدا و سیما حق ندارد درمورد اقوام و گروه ها، نوعی برخورد تبعیض گونه را ابلاغ و با پرداختن خاص و ویژه به یك قشر خاص، سعی در برتر نشان دادن آنها كند.
وی گفت: در نظر گرفتن آداب و سنن گروه ها، احترام به همه فرهنگ ها و سنن آنها، بیان همه اعتقادات و ایدئولوژی گروه ها و اقلیت های قومی مختلف از جمله وظایف همه رسانه ها به ویژه صدا و سیما است.
نویسنده كتاب «پوشش خبری» در پاسخ به این سوال كه چطور می توان این امر را در رسانه ای مانند صدا و سیما محقق كرد؟ گفت: هر كدام از گروه ها و اقشار خاص باید كانال و برنامه های ویژه خود را داشته باشند و این برنامه ها غیر از شبكه های استانی در شبكه های سراسری هم پخش شود؛ ضمن اینكه خود آنها متولی تولید برنامه ها باشند.
وی یادآور شد: مثلا كردها می توانند برنامه ای به زبان و آداب و رسوم خود در شبكه های سراسری داشته باشند كه توسط خود آنها ساخته می شود و سهم دیگر گروه ها و اقشار نیز در صدا و سیما افزایش یابد.
فراهنگ**9157**1027**خبرنگار: منصوره شوشتری** انتشار دهنده: دهقانی

سرخط اخبار فرهنگ