۱۸ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۲۳
کد خبر: 82377193
۰ نفر
كاوش باستان شناسان ایرانی در جندی شاپور دزفول

دزفول - ایرنا - نخستین كاوش باستان شناسان ایرانی در محوطه باستانی جندی شاپور دزفول در استان خوزستان از روز شنبه آغاز شد.

شهر باستانی جندی شاپور (گندی شاپور) با 800 هكتار وسعت در 12 كیلومتری شهر دزفول در مجاورت روستای اسلام آباد واقع است؛ نخستین دانشگاه جهان به دستور شاپور اول ساسانی حدود 1800 سال پیش در این شهر كه اكنون بقایایی از آن بر جا مانده است؛ تاسیس شد.
مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان كرخه روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهاركرد: این نخستین كاوش باستان شناختی در عرصه باستانی جندی شاپور دزفول است كه توسط باستان شناسان ایرانی انجام می شود.
یعقوب زلقی با بیان اینكه در سال 1961 میلادی 2 باستان شناس آمریكایی در سطح بسیار محدود و در حد چند گمانه در جندی شاپور گمانه زنی كرده و اهمیت این محوطه باستانی را بیان كرده اند افزود:از سوی پژوهشگاه باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری یك تیم باستان شناس به سرپرستی دكتر یوسف مرادی روز جمعه وارد دزفول شد و از صبح شنبه، كاوش باستان شناسی را در عرصه جندی شاپور آغاز كردند.
وی گفت: با توجه به بررسی میدانی و آثار سطحی زمین، گمانه زنی و حفاری بر روی تپه های جندی شاپور انجام می شود تا بتوان آثاری از تاسیسات دانشگاه و بیمارستان باستانی جندی شاپور بدست آورد؛ ضمن اینكه چهار یا پنج ترانشه در تپه های مختلف با فاصله 100 تا 200 متر انجام می شود.
زلقی زمان این كاوش را بیش از یك ماه تا اواخر بهمن امسال عنوان كرد و افزود: اشیا و آثار احتمالی منقول چون سفال و پیكرك كه در این كاوش كشف می شود از سوی سرپرست كاوش تحویل موزه ملی و آثار نیازمند مطالعه پس از مطالعه به محل قبلی خود بازگردانده خواهد شد.
مدیر پایگاه گندی شاپور و ایوان كرخه با بیان اینكه این كاوش در راستای برگزاری كنگره بین المللی جندی شاپور انجام می شود اضافه كرد: هدف از این كاوش دست یابی به اطلاعاتی تازه در رابطه با ساختار دانشگاه و بیمارستان تاریخی گندی شاپور است تا بتوان به سر نخ هایی تازه در این محوطه باستانی دست یافت.
یك تیم باستان شناس آمریكایی مهر ماه پارسال ضمن بازدید از آثار باستانی دزفول برای حفاری در محوطه باستانی جندی شاپور اعلام آمادگی كرد.
به گزارش ایرنا این گروه باستان شناس شامل دكتر دونالد ویت كمب استاد دانشگاه شیكاگو ، دكتر عباس علیزاده استاد ایرانی دانشگاه شیكاگو ، ریچارد پین ، 2 نفر از باستان شناسان دانشگاه nfc لس آنجلس و چهار نفر از باستان شناسان دانشگاه شیكاگو بودند.
دانشگاه جندی شاپور واقع در محوطه باستانی شهر جندی شاپور دزفول كه اكنون تنها بقایایی از آن برجا مانده است؛ نخستین مركز علمی جهان در زمان ساسانیان بود كه رشته های پزشكی، فلسفه و نجوم در آن تدریس می شد.
آثار برجا مانده در این شهر 24 شهریور سال 1310 به شماره 46 در ردیف آثار ملی به ثبت رسید.
كنگره بین المللی جندی شاپور قرار است بهمن امسال در دزفول برگزار شود.
دزفول دارای آثار ارزشمند باستانی از دوره های مختلف تاریخ است.
تپه های چغامیش دزفول با قدمتی هشت هزار ساله نیز گنجینه ای از تمدن است كه به شماره 487 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
چغامیش به عنوان یكی از نخستین محل های خط و كتاب بشر در جهان شناخته شده است.
6068 / 6037
خبرنگار: محمدعلی فریدپناه ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی