آغاز رویداد فرهنگی مشهد 2017/سفر23 مدیر ارشد به نقاط مختلف كشور درهفته گذشته

استانها- ایرنا - آغاز'رویداد فرهنگی مشهد 2017' به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفر 23 وزیر و مدیران ارشد برای نظارت بر اجرای اقتصاد مقاومتی و پیگیری اهداف راهبردی دولت در استانهای مختلف از جمله رخدادهای هفته گذشته در حوزه قوه مجریه بود.

در پی انتخاب كلانشهر مذهبی مشهد مقدس مركز استان خراسان رضوی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلامی در آسیا توسط سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان كنفرانس اسلامی (ISESCO) و در راستای اجرای اهداف دولت، هفته گذشته علاوه بر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی كه برای شركت درآیین آغاز ' رویداد مشهد 2017' به این شهر سفر كرد وزرای دیگر نیز امور متنوعی را در سطح كشور پیگیری كردند.

** وزیر ارشاد : مشهد 2017 حركتی بزرگ برای گسترش فرهنگ رضوی در جهان است
سید رضا صالحی امیری در مراسم رونمایی از این نماد گفت : آغاز رویداد مشهد 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام حركت و ظرفیتی عظیم برای شناساندن این كلانشهر به جهان است.
وی بیان كرد: دیانت، معنویت و مكتب اهل بیت در مشهد الرضا (ع) و در جوار بارگاه منور رضوی متبلور می شود و باید از این ظرفیت به بهترین نحو استفاده كرد.
وزیر ارشاد ادامه داد: حضور علی بن موسی الرضا(ع)، سرزمین ایران را مقدس كرده و بدنبال آن، امروز افتخار پایتخت فرهنگی جهان اسلام نصیب مشهد شده و در آینده نه چندان دور مشهد به عنوان پایتخت دایمی فرهنگی جهان اسلام خواهد شد.
وی افزود: آغاز این رویداد بزرگ فرهنگی و حركت بزرگ مشهد 2017 در پایتخت معنوی كشور را به مردم مشهد و خراسان بزرگ و همه ایرانیان و مسلمانان جهان تبریك می گویم.
وی همچنین این حركت بزرگ را به رهبر معظم انقلاب، رئیس جمهوری، خانواده معظم شهدا، روحانیت معزز و همه انسان های دلسوز تبریك گفت.
عضو كابینه دولت یازدهم با بیان اینكه حامل پیام سلام و تحیت حجت الاسلام روحانی رئیس جمهوری هستم، افزود: تبریك دكتر روحانی بابت اینكه از امروز بر بلندای حرم گنبد و محراب این امام همام گفتمان رضوی در سراسر جهان دمیده می شود.
صالحی امیری تصریح كرد: امروز نه ایرانیان، نه منطقه، بلكه جهانیان این پیام را دریافت كردند كه مشهد پایتخت معرفت، اخلاق، اهل بیت(ع) است و از اینجا پیام صلح، دوستی، اخوت، و برادری به جهانیان می رسد و این آغاز خوبی است كه دنیا یكبار دیگر بداند مسیر صلح و صمیمیت از درگاه مرجع امام رضا(ع) شنیده می شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آغاز سال نو میلادی گفت: با هموطنان مسیحی همنوا و هم صدا می شویم.
وی افزود: در دنیای پر خشونت تكفیری ها، سلفی ها و... امروز از بلندای مشهد مقدس، پیام صلح، برادری، زندگی مسالمت آمیز، اخوت برخاسته و در دنیا شنیده می شود.
همچنین وزیر ارشاد همزمان با آغاز رویداد فرهنگی مشهد 2017 در رونمایی از تارنمای انگلیسی دانشگاه فردوسی مشهد نیز حضور بهم رساند.
صالحی امیری هنگام رونمایی از این تارنما، هدف از ایجاد آن را توسعه روز افزون ارتباطات علمی و پژوهشی با دانشگاه ها و دانشمندان جهان اسلام ذكر كرد و گفت : ایجاد این تارنما از وعده هایی است كه در قالب پروژه های رویداد فرهنگی مشهد 2017 پیش بینی شده بود و امروز در آغاز این رویداد به مرحله اجرایی رسید.

** معاون اجرایی رئیس جمهوری: رویداد مشهد 2017 فرصتی برای توسعه گردشگری فرهنگی است
اما در هفته گذشته معاون اجرایی رئیس جمهوری نیز سفر به مشهد مقدس داشت و درجریان دیداربا اعضای كارگروه ملی زیارت با تولیت آستان قدس رضوی گفت : مشهد به دلیل وجود بارگاه منور رضوی كانون توجه مشتاقان زیارت بوده و هست.
محمد شریعتمداری با بیان اینكه به دنبال توسعه فرهنگ حسنه زیارت در كشور هستیم؛ تصریح كرد: رویداد مشهد 2017 فرصت مناسبی برای گسترش فرهنگ رضوی در گستره جهان اسلام است.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینكه بقاع متبركه قطب های فرهنگی و معرفت هستند ،افزود: بارگاه حضرت ثامن الحجج (ع) همچون ستاره ای در كشور نور افشانی می كند.
معاون اجرایی رئیس جمهور با اشاره به فعالیت مجدد كارگروه ملی زیارت، تاكید كرد: تلاش همه ما در این كارگروه، ایجاد شرایط زیارت مناسب، برای تمامی زائران است.
وی به تدوین برنامه ششم و لایحه بودجه سال آینده نیز اشاره و خاطر نشان كرد: موضوع ردیف بودجه زیارت با جدیت پیگیری می شود.
شریعتمداری همچنین گزارشی در خصوص ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی، احیاء و رونق تولید، توسعه محور شرق و تامین آب استان های شرقی ارائه كرد.

** پرونده الكترونیك سلامت تا پایان دولت یازدهم كامل می شود
دكتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هفته گذشته به استان همدان و استان اصفهان سفر كرد .
وی در آیین تجلیل از خیران سلامت شهرستان ملایر در استان همدان گفت: تردید ندارم آینده ایران اسلامی با وجود همه گرفتاری ها بسیار خوب و درخشان است و مشكلات ما بتدریج برطرف خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی شامگاه چهارشنبه در آیین افتتاح چند طرح بهداشتی و درمانی در شهرستان ملایر گفت: توسعه شبكه بهداشتی هدف اول ما است كه امیدواریم تا پایان دولت یازدهم پرونده الكترونیك سلامت را در كشور كامل كنیم.
** طرح تحول نظام سلامت راهی بدون برگشت است
دكتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در سفر به كاشان طرح تحول نظام سلامت را بویژه در مناطق محروم راهی بدون برگشت دانست و گفت : باید در كنار امنیت به حوزه سلامت مردم نیز توجه شود.
وی در حاشیه افتتاح بیمارستان‌ آیت‌الله‌ یثربی كاشان در گفت و گو با خبرنگاران با تاكید براینكه مردم از اجرای طرح نگران نیستند، گفت: برخی سیاسیون نگران هستند كه انشاالله خدا نگرانی آن ها را نیز برطرف كند.
وی این طرح را بدون تردید خوب خواند و گفت : اما ادامه آن بستگی به دولت ها دارد و دولت روحانی با توجه به مشكلات و فشار به مردم این راه را برای رفع مشكلات سلامت ادامه می دهد.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گفت : در حالی كه برای رسیدن به شرایط ایده آل به 100 هزار تخت بیمارستانی نیاز داریم اكنون حدود 90 هزار تخت در بخش دولتی فرسوده است.
قاضی زاده هاشمی با اشاره به نیازمندی 70 هزار تخت بیمارستانی در كشور افزود: دردولت های گذشته سالانه حدود یك هزار و800 تخت و به ندرت در برخی دولت ها 4 هزار تخت درمانی در كشور افزایش یافته است.
وی تصریح كرد: این در حالی است كه در دولت یازدهم تا كنون 13 هزار و 500 تخت تحویل دادیم و امید است تا پایان دولت این تعداد را به 21 هزار تخت برسانیم.
** دولت ها و مجالس گذشته به حوزه سلامت توجه لازم را نداشته اند
سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی شامگاه پنجشنبه پس از بازدید از بیمارستان شهید بهشتی اردستان و چند طرح بهداشتی درمانی در حال ساخت در اردستان در جلسه شورای اداری این شهرستان گفت: متاسفانه دولت ها و مجلس های گذشته به حوزه بهداشت و رفاه اجتماعی توجه كافی را نداشته اند.
وی افزود: دولت تدبیر و امید و شخص ریاست جمهوری نگاه ویژه ای به بحث بهداشت و درمان دارند و طرح تحول سلامت را اجرایی كردند.
**دلواپسان معتقد به شكست طرح تحول سلامت هستند نه مردم
دكتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در سفر به شهرستان نطنز و اردستان در استان اصفهان تاكید كرد: مردم اعتقادی به شكست طرح تحول سلامت ندارند، معتقدان به شكست این طرح كسانی اند كه در گروه دلواپسان قرار دارند.
وی شامگاه پنجشنبه در بازدید از پایگاه اورژانس شهر زواره از توابع شهرستان اردستان در جمع خبرنگاران افزود: آینده طرح تحول نظام سلامت مانند آینده انقلاب اسلامی روشن بوده و اجرای امثال این طرح بخشی از آرزوهای شهدای انقلاب، امام راحل و رهبر معظم انقلاب است.
طرح 'تحول نظام سلامت' از اواسط اردیبهشت سال 93 با هدف كاهش هزینه درمانی و كیفیت بخشی به خدمات پزشكی و بهداشتی در كشور آغاز شد كه تاكید بیشتر آن در سال نخست در بخش درمانی و كاهش هزینه های درمان و در سال دوم در حوزه بهداشت بود.
** مهمترین وظیفه دولت تامین امنیت و رفاه اجتماعی است
سید حسن قاضی زاده هاشمی شامگاه پنجشنبه در نشست بررسی مسائل و مشكلات حوزه بهداشت و درمان نطنز كه در فرمانداری این شهرستان برگزار شد به عملكرد دولت در حوزه بهداشت و درمان به ویژه طرح تحول سلامت اشاره كرد و گفت: دولت باید در منطقه های كم جمعیت و كمتر توسعه یافته توجه بیشتری در تمام حوزه ها به خصوص بهداشت و درمان داشته باشد.
وزیر بهداشت كه صبح پنجشنبه بیمارستان فوق تخصصی آیت الله یثربی كاشان را افتتاح كرده بود، در ادامه سفر خود در این شهرستان با خانواده شهیدان محسن، جواد، علی اصغر و محمدرضا بارفروش دیدار كرد.
قاضی زاده هاشمی در ادامه، عصر دیروز پایگاه اورژانس شهر مهاباد از توابع اردستان را نیز افتتاح كرد.
وی همچنین در سفر به زواره دیگر شهر تابعه اردستان به مقام شامخ شهدای این شهر از جمله دو شهید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ادای احترام كرد.

** افزایش سه برابری ظرفیت تخت های بیمارستانی كشور
سخنان وزیر بهداشت را هفته گذشته ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بازدید از طرح توسعه بیمارستان طالقانی آبادان و بیمارستان صحرایی فاطمه الزهرا(س) چوئبده این شهرستان نیز بیان كرد و گفت: ظرفیت تخت های بیمارستان در سراسر كشور بیش از سه برابر افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: با تكمیل شدن پروژه های عمرانی وزارت بهداشت سالانه بیش از یك هزار و 700 تخت به ظرفیت های بیمارستانی كشور اضافه شده است.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: در سال جاری و پس از آغاز طرح تحول سلامت سالانه پنج هزار تخت تحویل داده می‌ شود تا به تعداد طرفیت تخت بیمارستانی كشور اضافه شود.

محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه هفته گذشته به استان های مازندران و گیلان سفر كرد.
** سرمایه گذاری 600 میلیارد تومانی دولت در بخش آی سی تی مازندران
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چهارشنبه شب در جلسه شورای اداری استان مازندران كه در تالار اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تنكابن گفت: دولت تدبیر و امید در سه سال گذشته و در راستای توسعه زیرساخت ها در بخش آی سی تی 600 میلیارد تومان در مازندران سرمایه گذاری كرده است.
وی افزود : قرار است 422 میلیارد تومان دیگر نیز در این بخش در مازندران سرمایه گذاری شود.
** دولت نسخه درمان بیكاری دركشور را تحقق شعار اقتصاد مقاومتی می داند
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مازندران در رامسر گفت كه دولت تدبیر و امید تنها نسخه درمان بیكاری در كشور را توجه جدی به شعار سال رهبری و عملیاتی كردن اقتصاد مقاومتی می داند.
**دولت بدون توجه به مسائل جناحی، برای رفع مشكلات مردم می كوشد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان رودسر گفت: دولت تدبیر و امید، رویكردی فراجناحی دارد و بدون توجه به مسائل جناحی، اهتمام خود را بر پیگیری و رفع مشكلات مردم گذاشته و تلاش می كند.
** كاربران اینترنت در دولت تدبیر و امید به 40 میلیون رسید
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پس از حضور در جلسه شورای اداری شهرستان رودسر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم، كاربران اینترنت از سه و نیم میلیون، هم اكنون به نزدیك 40 میلیون افزایش یافته است.
وی خاطرنشان كرد: همچنین ضریب نفوذ اینترنت در كشور ما به حدود 50 درصد افزایش یافته كه این، تحول بسیار خوبی در حوزه ارتباطات محسوب می شود.
واعظی: تلاش دولت یازدهم، ایجاد ثبات و امنیت اقتصادی بوده است
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای اداری شهرستان شفت گفت: اهتمام و تلاش دولت تدبیر و امید بر ایجاد ثبات و امنیت اقتصادی در كشور بوده كه موفق هم شده است.
وی خاطرنشان كرد: هنگام تحویل دولت یازدهم، تورم 40 درصدی داشتیم، همت كردیم و در سال های متمادی آن را كاهش دادیم و امروز خوشحال هستیم كه تورم به زیر 8 درصد رسیده؛ هرچند این راضی كننده نیست و در تلاشیم كه رونق اقتصادی را افزایش دهیم.
** تجارت با اتصال راه آهن آستارا به كشورهای حاشیه خزرتوسعه می یابد
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست بررسی نقش گیلان در برون گرایی اقتصاد مقاومتی كه در سازمان برنامه و بودجه استان برگزار شد گفت: با پایان یافتن احداث راه آهن آستارا و برقراری ارتباط با كشورهای حاشیه دریای خزر، صادرات و همچنین واردات محصولاتی كه ایران به آنها نیاز دارد، توسعه خواهد یافت.
وی افزود: راه آهن قزوین - رشت - آستارا در توسعه اقتصادی گیلان موثر خواهد بود و ما باید به دنبال نرخ تعرفه محصولات باشیم و كیفیت را افزایش بخشیم.
وی ادامه داد: مهمترین ظرفیت گیلان گردشگری، كشاورزی و صنایع تبدیلی كشاورزی است اما باید توجه داشت كه امروز در دنیا ، مهمترین صنعت گردشگری است و می توان امكاناتی را برای اقامت و هزینه كرد گردشگران فراهم ساخت و بر اساس برنامه ریزی ها در این حوزه، از راه درآمد آن، به توسعه اقتصادی رسید.
واعظی: طرح اتصال ریلی آستارای ایران به كشور آذربایجان، كار بزرگی است .
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس كمیسیون همكاری های مشترك اقتصادی ایران و آذربایجان روز جمعه در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی گیلان، با اشاره به اهمیت خط ریلی قزوین - رشت - آستارا گفت: در پروژه اتصال ریلی آستارای ایران به آستارای جمهوری آذربایجان، كار بزرگی را شروع كرده ایم كه در حال انجام است.
وی بیان كرد: این خط ریلی هم برای كشور و هم برای گیلان یك مزیت است و جمهوری آذربایجان آمادگی دارد تا 500 میلیون دلار برای خط آهن رشت - آستارا سرمایه گذاری كند.
** باید مسیر صادرات را اتوبان كرد
واعظی توسعه صادرات را یكی از بندهای مورد تاكید راهبرد اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: كارآیی و كیفیت محصولات، اهمیت بسزایی دارد، اكنون واردات به آسانی انجام می شود و باید مسیر صادرات را اتوبان كرد.
وی صادرات را در كشور نیازمند حمایت دانست و ادامه داد: باید فضای بیرون از كشور را به گونه ای فراهم كنیم تا صادركنندگان احترام داشته باشند و از سوی دیگر، در كارهای آنها تسهیل شود و روابط بیمه ای و بانكی داشته باشند.
** رفع موانع تولید از سیاست های جدی دولت است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات رفع موانع تولید را از سیاست های جدی دولت یازدهم عنوان و بیان كرد: این نگاه، از تاكیدات رئیس جمهوری است تا موانع پیش روی تولید، برطرف شود.
واعظی با اشاره به فضای ایجاد شده در عرصه بین الملل گفت: روابط كارگزاری را برای 900 بانك در كشورهای مختلف برقرار كردیم كه همچنان این اقدام ادامه دارد و در حال گسترش هستیم.
** ایجاد حدود 100 هزار شغل در حوزه ارتباطات طی سال 94 در كشور
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پنجشنبه شب در برنامه تلویزیونی سیمای مركز گیلان (شبكه باران) گفت: طی سال گذشته حدود یكصد هزار شغل در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی سی تی) در كشور ایجاد شد.
** در مواجهه با هر پدیده نوظهور، نباید آن را حذف كنیم
واعظی ادامه داد: معتقدیم نباید هر پدیده جدیدی را حذف كرد و البته نباید تسلیم آن شد، بلكه باید آن را بومی كرد.
به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، باید با توجه به اعتقادات، فرهنگ و منش كشورمان آن را بومی كرده و تغییر دهیم.
وی استفاده صحیح از فضای مجازی را نیازمند فرهنگ سازی دانست و گفت: در همین راستا، وزارت ارتباطات شبكه ملی اطلاعات را با سرمایه گذاری بسیار زیادی ایجاد كرده، بدین صورت كه هر آنچه مورد نیاز مردم باشد، در این شبكه ملی وجود دارد.
** دولت به شفاف سازی اعتقاد دارد/ حمله مخالفان به دستاوردها بیشتر شده است
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،، روز جمعه در جلسه مشترك اقتصاد مقاومتی و كارگروه رفع موانع تولید گیلان در رشت ، شفاف سازی را اعتقاد دولت تدبیر و امید عنوان كرد و گفت: با نزدیك شدن به ایام انتخابات، حملات مخالفان به دستاوردهای دولت و نقاط قوت بیشتر شده است.
وی یكی از مهمترین ویژگی های دولت را اعتقاد به شفافیت در كارها و شفاف سازی خواند و افزود: مردم باید بدانند كه هر دستگاه و سازمانی چه كاری دارد انجام می دهد.
وی با اشاره به نزدیك شدن به ایام برگزاری انتخابات ادامه داد: با توجه به نزدیك شدن انتخابات، مخالفان حملاتشان به دستاوردهای دولت بیشتر شده و به همان نقاط قوت دولت حمله می كنند.
** دولت به طور جدی بدنبال ساماندهی مشكلات اقتصادی است
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عصر جمعه در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان گیلان در رشت با بیان اینكه امسال با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی وارد رونق شدیم، گفت: دولت یازدهم به طور جدی بدنبال ساماندهی مشكلات اقتصادی كشور است.
وی افزود: اگر دولت توفیق داشت تا سال گذشته تورم را كنترل و یك رقمی كند، امسال توفیق داشته ایم تا بتوانیم با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، وارد رونق اقتصادی شویم.
وی پیشی گرفتن صادرات بر واردات را یكی از مولفه های اهتمام دولت به رفع مشكلات اقتصادی عنوان و اضافه كرد: اكنون در شرایط سختی هستیم اما طی سال های آینده، وضعیت بهتر خواهد شد و شاهد بهبود معیشت خانواده ها خواهیم بود.
** هجمه ها به دولت با نزدیك شدن به انتخابات افزایش می یابد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنانش گفت: با نزدیك شدن به ایام برگزاری انتخابات، هجمه ها به دولت افزایش می یابد؛ این هجمه ها كار دیروز و امروز نیست و طی سه سال گذشته شاهد آن بوده ایم ولی در حال حاضر، بیشتر می شود.
واعظی با بیان اینكه دولت می كوشد وارد این فضا نشود، افزود: نظر شخص رئیس جمهوری بر این است كه كشور و مردم نیاز به آرامش دارند و این امر باید همواره مدنظر قرار بگیرد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در هفته ای كه گذشت به استان بوشهر در جنوب كشور سفر كرد.
**طرح تحول كشاورزی دشتستان با یك هزار و 680 میلیارد تومان اجرا می شود
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز پنجشنبه در جریان بازدید از طرح پایلوت اصلاح شیوه نوین آبیاری بخش آبپخش دشتستان گفت:طرح تحول كشاورزی شهرستان دشتستان بوشهر با اعتبار یكهزارو 680میلیارد تومان به مدت 10سال اجرا می شود.
وی افزود:با اجرایی شدن طرح تحول كشاورزی دشتستان 21هزار فرصت شغلی ایجاد و درآمد ناشی از فعالیت كشاورزی در این شهرستان نیز 10برابر افزایش خواهد یافت.
بازدید از كارخانه كشتی سازی صدرا و طرح پایلوت نخلستان ، خروجی دوم بوشهر ، بندر تجاری دلوار و تصفیه خانه فاضلاب بوشهر ، ورزشگاه 15هزار نفری بوشهر، دهكده گردشگری بوشهر و شركت در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر برنامه های سفر یكروزه معاون رئیس جمهوری به این استان است.
** دولت برای ارتقا تولید ملی از همه ظرفیت ها استفاده می كند
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان بودجه و برنامه ریزی روز پنجشنبه در نشست با مسئولان شركت صدرا در بوشهر گفت:دولت در راستای ارتقا تولید ملی كشور از همه ظرفیت های موجود استفاده و از هیچ تلاشی در این زمینه دریغ نخواهد كرد.
معاون رئیس جمهوری گفت: در شركتی مانند صدرا كه تنها با 10 تا 20 درصد توان خود در حال فعالیت است بدون شك با ایجاد زمینه های لازم می توانیم به وضعیت اشتغال این استان كمكی شایان داشته باشیم.
نوبخت اظهار داشت: در راستای حمایت از شركت صدرا تقویت و پشتیبانی شركت های داخلی كه قادر به واگذاری پروژه به شركت یاد شده را داشته باشند بطور كامل و جامع حمایت خواهیم كرد.
بازدید از كارخانه كشتی سازی صدرا و طرح پایلوت نخلستان ، خروجی دوم بوشهر ، بندر تجاری دلوار و تصفیه خانه فاضلاب بوشهر ، ورزشگاه 15هزار نفری بوشهر، دهكده گردشگری بوشهر و شركت در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان بوشهر برنامه های سفر یكروزه معاون رئیس جمهوری به این استان است.
**با تدابیر ویژه دولت، تراز مالی صدرا از منفی 9هزار میلیارد ریال به مثبت 4هزارمیلیارد ریال رسید
محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان بودجه و برنامه ریزی گفت: در یكسال گذشته در قالب فعالیت ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت، تراز مالی شركت صدرا(صنایع دریایی ایران) از منفی 9هزار میلیارد ریال به مثبت 4 هزار میلیارد ریال رسید.
روز پنجشنبه درحاشیه نشست با مسئولان شركت صدرا در جمع خبرنگاران افزود: شركت صنایع دریایی ایران (صدرا) نمادی از اقتصاد مقاومتی است كه در كمتر از یكسال نیروی انسانی این شركت از 500 نفر به بالای دوهزارو 500 نفر رسیده است.
** پیش بینی سرمایه گذاری سالانه 734هزار میلیارد تومان برای اشتغال در برنامه ششم
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: پیش بینی ما این است كه سالانه 734هزار میلیارد تومان در كشور سرمایه گذاری انجام شود تا بتوانیم تا پایان برنامه ششم نرخ بیكاری تك رقمی در كشور ایجاد شود.
در بدو سفر یك روزه خود به استان بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: براساس برنامه ششم توسعه كه از سال 1396 آغاز می شود 950هزار فرصت شغلی باید دركشور ایجاد شود.
**اعتبار سرمایه‌ای دربودجه 96 به 627 هزارو 200 میلیارد ریال افزایش یافت
نوبخت پنجشنبه شب در نشست ستاد مقاومتی استان بوشهر گفت: 580 هزار میلیارد ریال اعتبار سرمایه‌ای در سال 95 مصوب شد كه این اعتبار در بودجه سال 96 به 627 هزار و 200 میلیارد ریال افزایش یافته است.
وی افزود: افزایش اعتبار توازن منطقه ای از پنج هزار و 340 میلیارد ریال به پنج هزارو 660 میلیارد ریال نیز از دیگر مزیت‌های بودجه سال آینده است.
** طرح راه آهن بوشهر اجرایی می‌شود
نوبخت معاون رئیس جمهوری در زمان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: با توجه به اینكه 15 درصد اعتبارات طرح راه آهن بوشهر به صورت ریالی تامین و مابقی در قالب طرح فاینانس پرداخت می‌شود، این طرح و اتصال آن به مركز كشور اجرایی خواهد شد.
وی گفت : طول راه آهن بوشهر نسبت به طرح تدوین شده، افزایش یافته كه پس از بررسی و اصلاح اعتبار آن در كمیسیون ماده تخصصی در سازمان برنامه و بودجه مصوب می‌شود.
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور ادامه داد: برای تخصیص 15 درصد اعتبارات ریالی طرح راه‌آهن بوشهر در ستاد اقتصاد مقاومتی استان بوشهر این مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وزیر نفت
** توسعه صنعت پتروشیمی با استفاده از انرژی گاز از رویكردهای دولت است
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت روز پنجشنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی خط لوله انتقال اتیلن غرب در پتروشیمی تبریز با تاكید بر توسعه واحدهای پتروشیمی با استفاده از فناوری های جدید، گفت: توسعه صنعت پتروشیمی با استفاده از انرژی گاز از رویكردهای دولت است.
گفت: با انتقال اتیلن غرب، شركت پتروشیمی تبریز از مصرف خوراك گران قیمت رها شده و اقتصاد این شركت دگرگون می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
** مردم از بداخلاق ها متنفرند و دوران تخریب و انتقام جویی به سر آمده است
سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین همایش ملی ' نیما، زبان و شعر طبری ' در شهرستان نور با تاكید بر اینكه در جامعه ایران مردم از بداخلاق ها متنفرند و دوران انگ زنی و تخریب و انتقام جویی به سر آمده گفت اكنون دوران اخلاق گرایی و توجه به فضلیت آغاز شده است.
وی افزود :همه باید باور كنیم كه انسان ها در جامعه نیازمند تولید و بازتولید اخلاق و معرفت برای تداوم حیات هستند.
** تخریب كنندگان دولت دچار انحراف تحلیلی شده اند
صالحی امیری با اشاره به تهاجم به دولت تدبیر و امید ، افزود : آنهایی كه امروز دولت را مورد تهاجم قرار می دهند، بدانند كه دولت منتخب مردم است و كسانی كه تلاش می كنند بین این دولت و نظام جدایی ایجاد كنند ، دچار یك انحراف تحلیلی شده اند.
** نیما یوشیج تلاش بسیاری برای حفظ زبان طبری كرده است
رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش فت: نیما یوشیج از دلدادگانی بود كه‌ تلاش‌های ماندگاری در حفظ زبان طبری داشت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین عصر پنجشنبه به همراه استاندار مازندران و جمعی از مسئولان استان با شركت در مراسم چهلمین روز درگذشت آیت الله محمد فاضل استرآبادی در بابل با خانواده این معلم اخلاق ابراز همدردی كرد .

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی كشور
** عبور از بحران آب نیازمند نگاه اقتصادی به آن است/میانگین اراضی آبی كردستان باید به شاخص كشوری برسد
جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی كشور روز پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی كردستان گفت: عبور از بحران آب نیازمند نگاه اقتصادی به آن بوده و برای انتقال آب به مناطق مختلف باید هزینه های تمام شده آن نیز بررسی و اقدام شود.
وی افزود: آب هم اكنون به كالایی كمیاب و در برخی مناطق نیز به نایاب تبدیل شده و برای انتقال آن به نقاط مختلف برای بهره وری بیشتر نیازمند محاسبات اقتصادی است.
** اراده جدی دولت بر ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان است
جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، روز پنجشنبه در جریان سفر به مریوان و در مسجد روستای 'كولان' گفت: اراده جدی دولت بر ایجاد منطقه آزاد بانه و مریوان است و انتظار داریم مجلس همراهی جدی تری با دولت و مردم مناطق مرزی داشته باشد.
** هزار میلیارد ریال اعتبار به طرح های عمرانی كردستان اختصاص می یابد
جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی روز جمعه در جمع خبرنگاران در سنندج گفت: دولت ردیف بودجه خاصی با اعتبار یك هزار میلیارد ریال برای طرح های عمرانی استان كردستان در نظر گرفته است.
وی افزود: این اعتبار از ردیف تملك دارایی های ها استان تامین می شود و می تواند گام مهمی در راستای تقویت اعتبارات عمرانی این استان باشد.
**استخدام نیروی انسانی در دستگاه ها اجرایی بر اساس نیازها صورت می گیرد
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور اداری و استخدامی كشور گفت: استخدام نیروی انسانی در دستگاه های اجرایی بر اساس نیازها صورت می گیرد و دولت هر سال در 2 مرحله در بهار و پاییز با توجه به نیاز دستگاها نیرو جذب می كند.
انصاری افزود: طبق قانون دولت به ازای یك سوم نیروهای خروجی می تواند نیروی جدید را در دستگاه های اجرایی جذب و استخدام كند.
وی اضافه كرد: دولت در بودجه سال آینده نیز تصمیم دارد این روند را مانند سالهای قبل ادامه دهد و با توجه به نیاز دستگاه ها نیرو جذب كند.

وزیر راه و شهرسازی
** راه آهن یزد 30 درصد بار كشور را حمل می كند
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی كه هفته قبل به استان یزد سفر كرده بود در حاشیه بازدید از راه آهن این استان گفت: راه‌آهن یزد به تنهایی بیش از 30 درصد بار ایران را حمل می‌كند و رشد بسیار خوبی هم در سال‌های گذشته داشته به گونه‌ای كه حدود 37 درصد رشد در این حوزه را شاهد بودیم.
وی به سفر استانی رئیس جمهور به یزد در اسفند سال گذشته اشاره كرد و افزود: همزمان با آن سفر طرح راه آهن بافق - زرین شهر آغاز شد و خوشبختانه امروز این طرح در كمتر از یك سال 60 درصد پیشرفت دارد .
**افتتاح 89 كیلومتر بزرگراه استان یزد
89 كیلومتر از طرح های بزرگراهی استان یزد روز پنجشنبه طی مراسمی با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، سیدمحمد میرمحمدی استاندار و جمعی دیگر از مسئولان استان و وزارت راه و شهرسازی افتتاح شد.
عباس آخوندی با حضور در ورودی مسیر 160 كیلومتری اركان - چوپانان، 45 كیلومتر از مجموع 72 كیلومتر از این محور كه دوبانده و با عرض 11 متر در استان یزد واقع شده را افتتاح كرد.
** محور اردكان- چوپانان كوتاهترین مسیر دریاچه خزر به خلیج فارس است
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ، پنجشنبه شب در پاویون فرودگاه شهید صدوقی یزد گفت: با بهره برداری امروز ازدو طرح بزرگراهی در استان یزد ، در واقع مستقیم ترین و كوتاهترین فاصله بین دریای خزر و خلیج فارس در مسیر كریدور شمال -جنوب از اردكان به چوپانان افتتاح شد.
** آزادراه نطنز - انار از مسیر یزد موجب رونق حمل و نقل می شود
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: آزاد راه جدیدی از نطنز به انار از مسیر استان یزد در حال ساخت است كه می‌تواند در زمینه فعالیت های حمل و نقل رونق زیادی در كشور و بویژه استان یزد ایجاد كند.
آخوندی در دیدار با امام جمعه یزد با اشاره به سخنان وی مبنی بر نیاز این استان به ایجاد یك مركز فرهنگی بزرگ افزود: مهمتر از هر چیز در مراكز فرهنگی و بازارهای سنتی چرخۀ ارتباط انسانی است كه به وجود می‌آید و این چرخۀ انسانی باید حفظ شود.
**بازدید وزیر راه و شهرسازی از بافت تاریخی یزد
وزیر راه و شهرسازی همچنین در سفر خود به استان یزد از بافت تاریخی و بافت های هدف بازآفرینی شهری بازدید كرد.
عباس آخوندی به همراه هیات همراه ، استاندار یزد و جمعی از مسئولان اجرایی استان ضمن ادای احترام به زنده یاد حجت الاسلام والمسلمین سیدعلی محمد وزیری از عالمان و خطیبان نامی استان و شهدای گمنام از مسجد جامع یزد ، بافت تاریخی شهرستان ، مسجد و مجموعۀ تاریخی امیرچخماق ، بافت های هدف بازآفرینی شهری یزد و چند هتل سنتی بازدید كرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت
** راهبرد محوری دولت یازدهم اقتصاد مردم محور است
محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت عصر پنجشنبه در جریان سفر به استان مركزی گفت: راهبرد محوری دولت یازدهم اقتصاد مردم محور است و هموار سازی شرایط برای حضور هدفمند و قوی بخش خصوصی و تقویت مسئولیت پذیری و مشاركت مردم در امور تولید دنبال می شود.
وی افزود: ظرفیت های بخش خصوصی به عنوان محور توسعه كشور باید جدی گرفته شود و دولت باید با كمك به رشد این بخش افق روشنی را در حوزه توسعه كشور ترسیم كند.
وی در بخش دیگری از سخنانش به شعار انتخاباتی دولت یازدهم با عنوان دولت تدبیر و امید اشاره كرد و گفت: برخی منتقدان و مخالفان بیان می كنند كه صنعت راه نیفتاده و تعطیل شده است اما دولت با همه قوا برای چبران اسیب ها و ترمیم بحران های اقتصادی به میدان آمده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در جریان سفر به استان مركزی، یك شركت تولیدی در شهرستان فراهان را افتتاح كرد و با حضور در شركت آوا پزشك در شهرستان آشتیان از نزدیك با توانمندی های این صنعت آشنا شدند.

** معاون فرهنگی وزارت ارشاد : برپایی بیش از 70 نمایشگاه كتاب در دولت تدبیر و امید
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سفری كه به جیرفت داشت در آیین افتتاح چهارمین نمایشگاه استانی جنوب كرمان گفت : بیش از 70 نمایشگاه كتاب در دولت تدبیر و امید در كشور گشایش یافته است كه این مهم بیانگر عملكرد خوب دولت در نهادینه كردن فرهنگ كتاب و كتابخوانی است.
سید عباس صالحی ضمن بیان اینكه طرح پایتخت كتاب و روستاهای دوستدار كتاب از عملكرد های دولت تدبیر و امید در بخش كتاب و كتابخوانی است، افزود: 100 شهر و 900 روستای كشور طی 2 سال گذشته در طرح پایتخت كتاب و روستاهای دوستدار كتاب شركت داده شده است.
وی گفت: جام باشگاه های كتابخوانی ایران كه تا پایان دولت تدبیر و امید اجرایی می شود، از دیگر طرح های موثر در حوزه كتاب و كتابخوانی است كه 100 شهر و یك هزار روستا در این جام حضور پیدا می كنند.
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: طرح های عیدانه، تابستانه و پائیزانه از دیگر طرح های كتابخوانی است كه هدف آنها استمرار ارتباط افراد با كتاب و كتابخوانی است.
وی تصریح كرد: هزار و 600 باشگاه كتابخوانی در 16 شهر كشور شكل گرفته است و در طرح عیدانه، تابستانه و پاییزه كتاب عملكرد خوبی داشته ایم.
صالحی ادامه داد: هدف از برگزاری این طرح ها توسط دولت یازدهم تقویت زیرساخت های كتاب و كتابخوانی است كه این عملكرد توجه دولت را در این زمینه نشان می دهد.
وی بیان كرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند كتاب مبداء و عصاره تمدن سازی است و كتاب رسانه ای است كه هیچ رسانه دیگری با آن برابری نمی كند.
صالحی ضمن بیان اینكه جنوب كرمان دارای ظرفیت های خوبی در بخش كشاورزی و قلب باستان شناسی دنیاست لذا باید از این ظرفیت استفاده بهینه شود، گفت: با توجه به نامگذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل ، استان كرمان با ایجاد شهر پایلوت اقتصاد مقاومتی عملكرد خوبی در این زمینه داشته است.

** علی یزدانی : پرداخت 75 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی نیمه فعال
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی كشور در سفر یك روزه خود به استان گلستان در بازدید از ناحیه صنعتی آقچلی گنبد كاووس، از پرداخت مبلغ 75 هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی راكد، نیمه فعال و طرح های بالای 60 درصد پیشرفت فیزیكی خبر داد.
علی یزدانی اظهار داشت: این میزان تسهیلات در راستای رونق تولید در سال جاری به 10 هزارو 514 واحد تولیدی كه درسامانه بهین یاب ثبت نام كرده اند، پرداخت شده است.
وی افزود: از چند ماه پیش كه دولت تصمیم به پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی راكد، نیمه فعال و طرح های تولیدی با پیشرفت فیزیكی بالای 60 درصد با هدف ایجاد اشتغال پایدار گرفت، تا عصر روز گذشته (دوشنبه) در مجموع پرونده 10 هزار و 745 واحد تولیدی ثبت نام شده در سامانه بهین یاب منجر به عقد قرارداد در بانك ها شده است.
یزدانی با بیان اینكه میزان تسهیلات تصویب شده برای این تعداد واحد تولیدی در مجموع 80 هزار میلیارد ریال است كه تاكنون 75 هزار میلیار ریال آن پرداخت شده، اضافه كرد: این تسهیلات به غیر از تسهیلاتی است كه خارج از سامانه بهین یاب ازسوی دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانك ها به صورت مستقیم پرداخت می شود.
وی از در دست مطالعه و احداث بودن 69 واحد تصفیه خانه فاضلاب در شهرك ها و نواحی صنعتی كشور خبر داد و گفت: از این تعداد 47 واحد در دست مطالعه و 22 واحد نیز در حال احداث است كه تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.
مدیر عامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی ایران یادآور شد: هم اكنون 188 واحد تصفیه خانه فاضلاب در 952 شهرك و ناحیه صنعتی كشور فعال است كه با واحدهای در دست مطالعه و ساخت، تعداد آنها به 260 واحد افرایش می یابد.
وی همچنین از صدور 96 هزار فقره جواز صنعتی با اشتغالزایی دو میلیون و 700 هزار نفر در سال های گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت حبر داد و گفت: از این تعداد 88 هزار و 122 واحد با اشتغالزایی دو میلیون و 500 هزار نفر پروانه بهره برداری دریافت كرده اند.

**اختصاص 30 درصد مالیات بر ارزش افزوده به ایجاد زیرساخت ها در شهرك های صنعتی
همچنین در ادامه سفر مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی به استان گلستان ، یزدانی در هنگام بازدید از شهرك صنعتی گنبدكاووس از اختصاص 30 درصد از سهم مالیات بر ارزش افزوده دریافتی شهرداری ها و دهیاری ها از واحدهای تولیدی مستقر در شهرك ها و نواحی صنعتی به ایجاد و تكمیل زیرساخت های شهرك های صنعتی خبر داد.
وی افزود: اختصاص این منابع مالی با پیشنهاد دولت و تصویب مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم توسعه از سال 96 اجرایی می شود.
وی به پیش بینی مبالغ اجرای این طرح اشاره نكرد اما گفت: مبالغ پیش بینی شده در این مصوبه به اندازه كل بودجه سالانه این سازمان خواهد بود كه متولی ایجاد زیرساخت ها درشهرك ها و نواحی صنعتی است.
یزدانی اضافه كرد: هم اكنون 952 شهرك و ناحیه صنعتی و 9 منطقه ویژه اقتصادی در كشور فعال است كه زیرساخت های لازم در بیشتر این شهرك ها ایجاد شده است.
وی همچنین از تخفیف 50 تا 60 درصدی قیمت زمین واگذاری به سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در شهرك ها و نواحی صنعتی خبر داد و گفت: در چند سال اخیر در 500 شهرك و ناحیه صنعتی افزایش قیمت زمین نداشتیم و دربرخی از شهرك ها نیز زمین با 50 تا 60 درصد تخفیف واگذار می شود.
مدیرعامل سازمان صنایع كوچك و شهرك های صنعتی كشور همچنین از اعمال تخفیف های ویژه برای راه اندازی شركت های دانش بنیان در شهرك ها و نواحی خبر داد و افزود: ایثارگران، جانبازان و خانواده های شاهد نیز از تخفیف های ویژه واگذاری زمین در این مناطق برخوردارند.
یزدانی از ظرفیت های خوب ایجاد شده در شهرك ها و نواحی صنعتی گلستان خبر داد و اضافه كرد: هم اكنون 91 قرارداد برای سرمایه گذاری در شهرك ها و نواحی صنعتی امضاء شده كه 71 واحد آن پروانه بهره برداری دریافت كردند.
وی گفت: هم اكنون زیرساخت های لازم در 90 درصد شهرك ها و نواحی صنعتی استان گلستان ایجاد شده و بقیه نیز به مرور تكمیل خواهد شد.

** معاون درمان وزارت بهداشت : بخش سلامت از پیشتازترین حوزه های رفاهی كشور است
در سفری كه معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به استان كردستان داشت در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشكی استان ، كاهش هزینه های درمانی بیماران را بزرگترین دستاورد طرح تحول نظام سلامت عنوان كرد و گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت دردهای بیماران كم درآمد را تسكین داد.
وی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب كه بیماران نباید جز رنج بیماری رنجی داشته باشند یادآورشد: این شعار، شعار طرح تحول نظام سلامت است لذا از مسئولان می خواهیم برنامه های طرح تحول نظام سلامت را با جدیت و پشتكار بیشتر ادامه دهند و در راستای رفع موانع طرح تلاش كنند.

** پرداخت بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات گلخانه ای در سال جاری
محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد كشاورزی جمعه شب در حاشیه بازدید از نمایشگاه تخصصی گل و گیاه در شهرستان آمل از توابع استان مازندران گفت كه امسال تاكنون بیش از 200 میلیارد تومان تسهیلات بانكی برای ایجاد گلخانه در كشور پرداخت شده است .
به گفته وی از محل این تسهیلات نیز تاكنون 513 هكتار گلخانه روباز و سربسته به بهره برداری رسیده و همچنین مساحت گلخانه های كشور به بیش از 10 هزار هكتار افزایش یافته است.
طهماسبی هدف نهایی معاونت امور باغبانی وزارت جهاد كشاورزی را افزایش مساحت گلخانه های كشور به بیش از 58 هزار هكتار تا سال 1404 اعلام كرد.

** هزینه برای هواشناسی سرمایه گذاری در زیرساخت ها و تولید است
داوود پرهیزكار معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی روز چهارشنبه در حاشیه مراسم تكریم و معارفه مدیر كل هواشناسی گلستان در گرگان با بیان اینكه رشد بودجه این سازمان به ارزش افزوده در سایر بخش ها بویژه بخش كشاورزی منجر می شود، گفت: افزایش اعتبارات هواشناسی به منزله سرمایه گذاری در زیرساخت ها و تولید است.

** تجهیز 43 هزار هكتار از زمین های كشاورزی به سامانه های نوین آبیاری
علیمراد اكبری معاون آب و خاك وزات جهاد كشاورزی چهارشنبه شب در نشست مشترك مدیران آب و خاك كشور در بندرعباس گفت: امسال 43 هزار هكتار از زمین های كشاورزی كشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شدند.
وی اظهار داشت: اكنون دولت 85 درصد از مبلغ اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری را به صورت كمك های بلاعوض به كشاورزان پرداخت می كند .
625 میلیارد تومان اعتبار از محل اسناد خزانه برای تجهیز اراضی كشاورزی كشور به سامانه های نوین آبیاری اختصاص یافته كه با این اعتبار، امسال منابع جهاد كشاورزی برای تجهیز اراضی كشاورزی به سامانه های نوین آبیاری به 2 هزار و 500 میلیارد تومان رسید.
** اختصاص 100 میلیارد ریال برای تكمیل محور ارتباطی یزد به بافق
سید حسین میرشفیع مشاور وزیر راه و شهرسازی در حاشیه سفر به بافق در استان یزد گفت: مبلغ 100 میلیارد ریال دیگر برای تكمیل محور ارتباطی و در دست اجرای یزد به بافق اختصاص یافته است.
این رقم از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری در قالب اسناد خزانه برای تكمیل طرح دو بانده سازی جاده یزدبه بافق اختصاص داده شد.
طرح دو بانده سازی یزد-بافق با دو مصوبه سفر مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری به یزد، از سال 86 آغاز شده و هم اكنون بیش از 60 كیلومتر آن تكمیل شده و تردد در آن جریان دارد و بقیه در دست اجراست.

** برنامه ریزی جذب 20 میلیون گردشگر در برنامه ششم برای استانهای ساحلی
دكتر پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست كشور روز پنجشنبه در آئین معارفه مدیركل محیط زیست مازندران در ساری گفت : در برنامه ششم برای جذب 20 میلیون گردشگر در استان های ساحلی كشور برنامه ریزی شد.
به گفته وی بیشترین گردشگران ساحلی در برنامه ششم توسعه برای استان های شمالی كشور به خصوص مازندران پیش بینی شده است.

قائم مقام وزیر صنعت:رشد 9 درصدی صادرات نشانه برنامه های مثبت دولت است
در سفری كه قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان آذربایجان شرقی داشت در بیست و دومین همایش توسعه صادرات غیر نفتی كشور در تبریز، از افزایش 9 درصدی صادرات غیرنفتی كشور خبر داد و گفت : این رشد نشانه تاثیرگذاری برنامه های دولت به ویژه در زمینه دیپلماسی خارجی است.
رضا رحمانی با بیان اینكه دوام و قوام اقتصاد ملی ما نیازمند قوام تولید داخلی است، افزود: بین تولید و فروش باید توازن برقرار شود و گرنه به هدف نمی رسیم.
وی با اشاره به اینكه طرح رونق تولید در راستای اقتصاد مقاومتی، فرابخشی است و وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها مجری آن است، گفت: برای موفقیت در این طرح نیازمند همدلی تولیدكننده ها و صادركننده ها هستیم.
رحمانی با اذعان به اینكه تسهیلات با سود 18 درصد برای تولید مناسب نیست، در عین حال گفت: امكانات موجود و توان اقتصادی در این حد است و باید واقع نگر باشیم.
وی خاطرنشان كرد: ما سال های گذشته نرخ سرمایه گذاری منفی 15 درصدی را تجربه كرده و رشد اقتصادی منفی 2.2 درصد داشته ایم.
قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه بسته رونق تولید برای واحدهای كوچك و متوسط با تبعیت از برنامه های بانك جهانی طراحی شده است، اظهاركرد: واحدهای كوچك در دوران تحریم آسیب بیشتری دیدند و زودتر می توانند احیا شوند.
وی با اشاره به اینكه دولت در پرداخت تسهیلات رونق تولید، چك برگشتی و بدهی واحدها را استثنا كرده است، این رویكرد را در راستای خروج از ركود و امكان بخشی به تداوم فعالیت واحدهای تولیدی دانست.
رحمانی با اعلام اینكه تا امروز 19 هزار و 450 واحد موفق به دریافت 13 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید شده اند، گفت: استان آذربایجان شرقی در استفاده از این تسهیلات بهترین وضعیت را دارد.
وی از برنامه دولت برای پرداخت 1.5 میلیارد دلار تسهیلات اشتغال زایی در روستاها خبرداد و گفت: طرح رونق تولید در سال 96 بر پرداخت تسهیلات برای نوسازی صنایع، سرمایه در گردش و تكمیل طرح های نیمه تمام متمركز خواهد بود.
قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: پرداخت تسهیلات نوسازی 100 هزار واحد از صنوف تولیدی امسال شروع می شود.
وی با بیان اینكه نظارت از واحدهای تسهیلات گرفته در برنامه دولت است تا دچار تجربه های ناموفق گذشته نشویم، اعلام كرد: تسهیلات پرداخت شده به 424 واحد تا این لحظه منجر به افزایش تولید شده و 45 واحد از یكهزار واحد بررسی شده افزایش صادرات داشتند، كه این امر منجر به ایجاد بیش از 2 هزار شغل جدید شده است.
وی تكمیل زنجیره تولید فولاد و مس، ارتقای واحدهای صادراتی و افزایش صادرات در كنار كنترل واردات را از برنامه های دولت عنوان كرد واز هدف گذاری تولید 159 میلیون تنی فولاد برای سال آینده خبرداد.
اما در هفته گذشته شیرازی ها میزبان معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان سوادآموزی بودند، مردم زنجان پذیرای معاون كارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون ، كار و رفاه اجتماعی بودند ، مسئولین كرج از معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش استقبال كردند، مردم بجنورد از معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی سوادآموزی وزارت آموزش و پرورش پذیرائی و مردم كرمان نیز از معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی میزبانی كردند.
خبرنگار و تنظیم كننده : ناهید صفری** انتشار دهنده : سید سعیدحسینی
1138/1104