مراسم جشن میلاد  امام حسن عسكری (ع) درقم با حضور مراجع عظام تقلید

قم- ایرنا - جشن میلاد با سعادت امام حسن عسكری (ع) جمعه شب با حضور مراجع تقلید، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی ، علما، طلبه ها، مسئولان و قشرهای مختلف مردم در مسجد امام حسن عسكری (ع) قم برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این مراسم عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه (ص) با بیان اینكه قدمت و سابقه شكل گیری شیعه به زمان پیامبر اكرم (ص) باز می گردد، اظهار كرد: پیامبر اكرم (ص) خطاب به حضرت علی (ع) فرمودند تو و شیعیان تو رستگار هستید.
حجت الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی با اشاره به مطلب های ناشیانه ای و مغرضانه ای كه در برخی از كتاب ها در مورد شیعه نوشته شده و پیدایش آن را به گروه یا قوم خاصی نسبت می دهند، افزود: كلام شیعه در زبان مبارك پیامبر(ص) جاری و ساری است، و پیروان علی (ع) بعد از رحلت پیامبر به امامت بلافصل این امام همام معتقد شدند.
استاد حوزه علمیه قم افزود: از همان دوران پس از رحلت پیامبر(ص) هجمه ها و شبهه ها علیه شیعه آغاز شد، و سخنانی كه در كتاب ها و منابع مختلف مانند منهاج السنه اثر ابن تیمیه در مورد شیعه بیان شده سست و بی اساس است و امروز همین حرف ها با یك قالب جدید و تازه در شبكه های ماهواره ای و فضای مجازی مورد بحث گذاشته می شود.
رفیعی همچنین با اشاره به نقش امام حسن عسكری (ع) در حفاظت از مكتب شیعه گفت: آن حضرت از طریق حفظ باورهای اعتقادی و ارتقای اخلاقی جامعه و همچنین بیان توصیه ها و تذكرهای اجتماعی و ایجاد بصیرت سیاسی در مردم و تعامل با فرق و گروه های دیگر از شیعه مراقبت نمود.
در این آیین حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، وحید خراسانی، نوری همدانی، مكارم شیرازی، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب و سید مهدی صادقی استاندار قم حضور داشتند.
این مراسم به همت دفتر آیت الله صافی گلپایگانی از مراجع عظام تقلید ترتیب یافته بود.
گفتنی است، مسجد امام حسن عسكری قم در قرن سوم هجری به فرمان آن امام و توسط نماینده آن حضرت احمد بن اسحاق اشعری ساخته شد
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به سعی و اهتمام آیت‌الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی (ره) برخی املاك اطراف مسجد خریداری شده و با تهیه طرح و نقشه‌ای جامع، زمینه توسعه بنای جدید مسجد فراهم آمد. پس از فوت ایشان كلنگ احداث این بنابه دست آیت‌الله لطف الله صافی گلپایگانی به زمین زده شد، و سرانجام این مسجد در تاریخ دهم اردیبهشت ماه 94 گشایش یافت.
حضرت حسن بن علی بن محمد ملقب به ابو محمد و معروف به عسكری در سال 232 هجری در مدینه چشم به جهان گشود.
او و پدرش امامین عسكریین نامیده می شوند زیرا شهر سامرا كه در آن ناگزیر به زندگی بودند، بیشتر عمر خود را در حصر خانگی به سر بردند.
شهرت این امام در زمان حیاتش بیشتر به این دلیل بود كه او دارای فرزندی است كه به عنوان منجی آخر الزمان قیام خواهد كرد.
این امام بزرگوار با نرگس خاتون دختر امپراتوری بیزانس ازدواج كرد، و گفته می شود نرگس خاتون پیرو توصیه هایی كه در رویا به او شده، خودش را به بردگی فروخته تا به همسری امام حسن عسكری (ع ) در بیاید.
امام عسكری (ع) سرانجام روز جمعه هشتم ماه ربیع الاول سال 260 هجری به دستور معتمد خلیفه عباسی به شهادت رسید، و در سامرا در كنار مضجع نورانی پدرش مدفون شد.
7403/ 6133/ **شبس *1488 *خبرنگار- محسن آقاگلی ** انتشار دهنده: بهمن بامداد**

سرخط اخبار فرهنگ