سرمربي اسبق تيم ملي كشتي ايران: جوانمردي و ايثار تختي را جاودانه كرد

تهران - ايرنا - سرمربي اسبق تيم ملي كشتي كشورمان گفت: روحيه از خودگذشتگي، جوانمردي و ايثاري كه تختي در دوران زندگيش براي مردم نشان داد، وي را جاودانه كرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا «منصور برزگر» در نشستي با موضوع فرهنگ فتوت در ورزش كشور عصر جمعه در باشگاه هواداران جمعيت امام علي(ع) افزود: تختي به اين دليل جاودانه شد كه خودش را به حكومت وقت و پول نفروخت؛ او جوانمردي را تا حدي پيش برد كه همه چيز را براي مردم مي خواست و با دستگيري از آنها به خصوص از زلزله زدگان بوئين زهرا براي هميشه در تاريخ جاودانه شد.
وي گفت: البته در زمان تختي، ورزشكاراني نيز بودند كه مي توانستند به اين مهم دست يابند ولي به خاطر حب جاه و رسيدن به مقامات دولتي، جايگاه فعلي تختي را از دست دادند.
سرمربي اسبق تيم ملي كشتي ايران كه به مناسبت چهل و نهمين سالگرد در گذشت جهان پهلوان غلامرضا تختي صحبت مي كرد، ادامه داد: براي رسيدن به اين جايگاه، تختي با حركت ادامه دار خود در راه مردم داري از موقعيت هاي بسيار خوب زندگي و ظواهر دنيا گذشت و رياضت كشيد.
دارنده مدال نقره المپيك 1976 مونترآل در خصوص وضعيت فعلي ورزش كشور و جاي خالي جوانمردي در آن اظهار داشت: متاسفانه در ورزش امروزه ايران به خصوص در فوتبال به دليل مبالغ ميلياردي كه در آن هزينه مي شود، ورزشكاران با تبليغات، بيشتر به دنبال سودآوري و پر كردن جيب خود هستند. بر همين اساس فوتبال از روحيه فتوت و جوانمردي دور شده است.
برزگر در پاسخ به اين سوال كه آيا عدم آموزش لازم به بعضي از ورزشكاران سبب شده روحيه جوانمردي از آنها دور شود يا خير؟ گفت: در رشته هاي مختلف ورزشي، مربياني با تفكرات متفاوت وجود دارند. اما افرادي كه اسطوره مي شوند در ذات خود شاخصه هايي دارند. البته از نوع و چگونگي انجام رشته هاي ورزشي نيز نبايد غافل شد. به عنوان مثال تمرينات كشتي با ذكر صلوات شروع مي شود كه جزو شاخصه هاي پهلواني است؛ همچنين پهلواناني از ديرباز بودند كه در گره گشايي از مشكلات مردم بسيار تاثير گذار بودند.
وي ادامه داد: شاهنامه فردوسي خود گوياي اين حقيقت است و پهلوان پروري با ورزش كشتي همراه با روحيه جوانمردي به خوبي در اين كتاب وجود دارد؛ در صورتي كه در ساير رشته هاي ورزشي اين خصوصيات ديده نمي شود.
پيشكسوت كشتي ايران درباره نقش بزرگان ورزش كشور براي ترويج فتوت و جوانمردي اظهار داشت: در يك كلاس درس همه موفق نمي شوند. بلكه دانش آموزاني نيز نمره كم مي گيرند يا مردود مي شوند و تنها يك نفر شاگرد اول مي شود؛ بر اين اساس بزرگان آموزش هاي خود را مي دهند اما تنها يك نفر تختي يا پورياي ولي مي شود.
وي گفت: البته در ورزش ايران ورزشكاراني مانند حسين رضازاده و هادي ساعي و ديگران هستند كه با وجود داشتن مدال هاي المپيكي و جهاني، محبوبيت تختي را به دست نياوردند. زيرا تختي به دنبال ارزش هايي بود كه ديگر ورزشكاران كمتر به آن توجه مي كنند.
برزگر درباره الگوسازي ميان جوانان براي گسترش روحيه فتوت و جوانمردي افزود: بايد ورزشكاران را از كودكي و نوجواني با رفتارهاي پهلواني آشنا كرد. همچنين بسياري از مربيان با اخلاق مي توانند مروج روحيه اخلاقمداري و جوانمردي در رده هاي سني پايين باشند.
ورزشي**9029**1021
خبرنگار: محمد مهدي موذن**انتشاردهنده: حسين نوروزيان

سرخط اخبار ورزش