سفیر ایران: انجمن اسلامی چین با معرفی اسلام ناب از شیوع افكار افراطی جلوگیری كند

پكن - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین از انجمن اسلامی این كشور به عنوان نهادی نام برد كه می بایست با استفاده از آموزه های دینی؛ اسلام ناب را به عنوان دین مهر، محبت و رحمت معرفی كند و از شیوع افكار افراطی و تكفیری جلوگیری نماید.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر خاجی این سخنان را روز جمعه در دیدار با «یانگ فا مینگ» رئیس جدید انجمن اسلامی چین به عنوان مهمترین نهاد مذهبی این كشور در شهر پكن بیان كرد و گفت كه نقش و جایگاه انجمن اسلامی در هدایت و وحدت مسلمانان این كشور بسیار ارزنده و مهم است.
وی اظهار داشت: ایران هم اكنون با قدرت، با تروریست ها و افكار انحرافی مبارزه می كند و آمادگی دارد در كنار برادران چینی خود برای معرفی اسلام صحیح همكاری نماید.
خاجی گفت: روابط ایران و چین بویژه میان مسلمانان دو كشور از قدمت و سابقه طولانی برخوردار است و مراودات گسترده مردمی در مسیر جاده ابریشم از گذشته های دور وجود داشته است.
عالی ترین مقام سیاسی كشورمان در چین همچنین خاطرنشان كرد كه اینگونه روابط بعد از ظهور اسلام نیز گسترده تر شد و تا به امروز نیز به اشكال مختلف ادامه داشته است.
وی ادامه داد: سطح ارتباطات فرهنگی میان مردم دو كشور تا بدانجا پیش رفت كه زبان فارسی در آموزش دینی مسلمانان چین مورد استفاده قرار می گرفت و گلستان كتاب آموزشی مدارس دینی شده بود.
سفیر كشورمان در این دیدار كه «محمد رسول الماسیه» رایزن فرهنگی ایران در چین نیز وی را همراهی می كرد، یادآور شد: در دوران معاصر و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز بستر لازم برای همكاریها با امضای موافقت نامه ها بیشتر شد كه اوج این روابط و همكاریهای در سال 2016 با سفر رئیس جمهوری چین به تهران رقم خورد.
مقام عالی سیاسی ایران در چین همچنین به طرح ابتكاری «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین با عنوان «یك كمربند - یك راه» اشاره كرد كه می تواند كشورهای منطقه و كشورهای اسلامی را به یكدیگر نزدیك كند.
وی در عین حال همكاری و روابط انجمن اسلامی چین با نهادهای فرهنگی ایران را مورد اشاره قرار داد و گفت: اعزام طلاب، شركت انجمن اسلامی در كنفرانس های ایران مانند كنفرانس وحدت، دعوت انجمن اسلامی چین از قاریان ایرانی در ماه مبارك رمضان، اعزام قاری به مسابقات بین المللی تهران، ارتباط خوب با نهادهای ایرانی همچون سازمان حج و مجمع تقریب مذاهب از جمله موارد همكاری و مناسبات دوجانبه است كه امیدوارم در دوره مسئولیت شما شاهد گسترش بیشتر آن باشیم.
سفیر ایران در چین همچنین در باره همكاریهای دوجانبه در آینده نیز اظهار داشت: این آمادگی از جانب طرف ایرانی وجود دارد كه میزبان گروه جدیدی از طلاب چینی باشد، ضمن آنكه مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم آماده است هیاتی متشكل از علمای سنی و شیعی ایران را برای آشنایی و گفت وگو با علمای چین به این كشور اعزام كند.
او همچنین ضمن ابلاغ پیام های تبریك ابوذر ابراهیمی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حجت الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به «یانگ فا مینگ» از آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه همكاری با انجمن اسلامی چین خبر داد.
رئیس انجمن اسلامی چین نیز در سخنانی از تلاشهای سفارت جمهوری اسلامی ایران در پیشبرد مناسبات دو كشور تقدیر كرد و از سفر سال گذشته رئیس جمهوری چین به تهران به عنوان سرآغاز فصل جدیدی از همكاریها و روابط دو جانبه نام برد.
«یانگ فا مینگ» گفت: این رویداد مهم با توجهات بین المللی مواجه شد و دو ملت نیز به آن عنایت ویژه ای داشتند ضمن آنكه در جریان این سفر موافقت نامه هایی استراتژیك امضا شد كه بدون شك شاهد گسترش روابط دو كشور در ابعاد مختلف بویژه در حوزه های فرهنگی خواهیم بود.
وی همچنین از سفر خود به ایران به دعوت كمیته امداد امام (ره) اشاره كرد و اینكه این سفر فرصتی فراهم كرد تا او با طرح های توسعه این كمیته در زمینه محرومیت زدایی، اشتغال زایی و حل مشكلات اجتماعی آشنا شود.
رئیس انجمن اسلامی چین همچنین ابراز امیدواری كرد با كمك ایران شرایطی فراهم شود تا در دوره جدید نیز همانند گذشته، استفاده از زبان فارسی برای مسلمانان دوباره مطرح و افزایش یابد.
«یانگ فا مینگ» به طرح احیای جاده ابریشم نوین هم اشاره كرد و گفت: این طرح كه بیشتر كشورهای قرار گرفته در مسیر آن مسلمان هستند، می تواند فرصتی مغتنم برای توسعه همكاریها بویژه در حوزه فرهنگی ایجاد نماید كه البته همكاریهای افتصادی ایران و چین در این طرح بسیار پربار است.
گفتنی است، مسئولیت انجمن اسلامی چین پیش از «یانگ فا مینگ» بر عهده «چن گوانگ یوئن» ملقب به شیخ هلال الدین بود.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان