كاغذ ضد آتش در چین ساخته شد

پكن - ایرنا - محققان چینی با كمك فناوری نانو و استفاده از مواد غیرارگانیك، موفق به تولید نوعی كاغذ شده اند كه می گویند در برابر آتش مقاوم است.

به گزارش ایرنا، ایده ساخت چنین كاغذی بر اساس گزارش روز جمعه تارنمای چاینا ارگ آتش سوزی بزرگ ژانویه سال 2015 كتابخانه روسیه بود.
در این آتش سوزی كه در بزرگترین كتابخانه دانشگاهی روسیه رخ داد باعث شد تا دستكم یك میلیون نسخه كتاب در آتش به خاكستر تبدیل شود و ابعاد این حادثه آنقدر بزرگ بود كه از آن با عنوان «چرنوبیل فرهنگی» یاد می شود.
این موضوع باعث شد تا محققان موسسه سرامیك شانگهای وابسته به آكادمی علوم چین كه از قبل در فكر ساخت چنین كاغذی بودند در كار خود جدیت بیشتری به خرج دهند و در نهایت كاغذی را تولید كنند كه گفته می شود در برابر آتش مقاومت خوبی دارد.
آنها بر این باورند كه اسناد و مدارك تاریخی و كهن، فرهنگ بشریت را در گذشته و آینده نمایندگی می كند و باید از آنها به خوبی محافظت كرد.
سرمایه گذاری برای این تحقق را آكادمی علوم چین انجام داده است و هدف اصلی آن جلوگیری از نابودی اسناد قدیمی مرتبط با فرهنگ بشر بوده است.
محققانی كه در این كار شركت داشته اند، گفته اند با تركیبی از مواد موجود و جدید و همچنین بالا بردن مقاومت كاغذ موفق شده اند آن را در برابر آتش مقاوم كنند.
گفته می شود در این روش، نانو ذرات آنتی باكتریال بر روی سطحی از نانوسیم های هیدروكسی آپاتیت قرار گرفته است.
گزارش می افزاید: نانوسیم هیدروكسی آپاتیت كه به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار گرفتند در روش گرمایی تولید و از یك فرآیند مبتنی بر الكل برای استخراج استفاده شده تا نانوسیم‌ها از محلول فسفات جداسازی شوند.
به گفته كارشناسان چینی، برخی از مواد بكار رفته در این كاغذ غیرارگانیك است و در برابر آب نیز مقاومت نشان می دهد و كاغذ را ضد آب و ضد آتش می كند.
گزارش حاكی است، اصولا كاغذها از فیبرهای گیاهی تهیه می شود اما دانشمندان چین چون آن را در برابر آب و آتش مقاوم ندیده اند، از موادی برای هیدرو اكسید كردن كاغذ استفاده كرده اند.
چاینا ارگ به نقل از محققان موسسه سرامیك شانگهای می نویسد: به مقاوم بودن كاغذ در برابر آتش به طور اتفاقی در فرایند هیدرواكسید كردن رشته ها و سیم های نانو پی برده شد و سپس متوجه شده اند این كار میزان خسارات به جنگل ها، درختان و محیط زیست را نیز به شكل قابل توجهی كاهش می دهد.
نتایج بررسی های آكادمی علوم چین نشان می دهد كه این كاغذ استحكام زیادی داشته و می توان آن را تا سایز «آ 4» تولید و هر تصویری را به كمك پرینتر رنگی روی آن چاپ كرد.
پروفسور «ژو یینگجی» مححق این پروژه می گوید: یكی از مهمترین ویژگی های این كاغذ خواص ضد باكتریایی آن بوده كه در بیمارستان ها و مصارف پزشكی بسیار مفید و پركاربرد است؛ همچنین باتوجه به ضد آتش بودن و استحكام بالای كاغذ در حفظ اسناد مهم و ارزشمند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی همچنین یادآور شد كه از این روش علاوه بر تولید كاغذ ضدآتش، می‌توان برای مهندسی بافت استخوان، رهاسازی دارو، جذب آلودگی‌های آلی و یون‌های فلزی نیز استفاده كرد.
آساق**231**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی