ديپلماسي ديني كارآمد ترين سياست خارجي هر كشور است

قم- ايرنا- رئيس دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي با اشاره به نقش دين و مذهب در برقراري ارتباط ميان ملت ها، گفت : ديپلماسي ديني و مذهبي اساس و قاعده درست سياست خارجي هر كشور است.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين سيد ابوالحسن نواب چهارشنبه شب در نشست علمي حوزه علميه و بايسته هاي ديپلماسي مذهبي در كتابخانه تخصصي مسجد مقدس جمكران قم اظهار داشت: ديپلماسي ديني و مذهبي را اگر درست تبيين كنيم، همان ديپلماسي مردمي است، چرا كه دين براي مردم اساسي ترين مساله محسوب مي شود.
وي با بيان اينكه اصولي ترين روش سياست خارجي ديپلماسي مردمي است، گفت: سياست هاي خارجي مبتني بر دولت ها و چهارچوب هاي رسمي جواب نمي دهد و برقراري ارتباط با افراد ديگر بايد تنها از طريق زير بنايي ترين مساله يعني دين صورت گيرد.
نواب با بيان اينكه حضرت امام (ره) با استفاده از ابزار دين توانست انقلاب خود را محكم و پرقدرت به پيش ببرد، امروز نيز اگر در فرايند برقراري رابطه با ديگر ملت از دين بهره بگيريم، اين روش تاثير فرهنگي و اجتماعي زيادي دارد و موجب جلب توجه ملت هاي جهان به كشور و نظام اسلامي مي شود.
رئيس دانشگاه اديان و مذاهب همچنين با اشاره به تجربه رابطه ايران با بوسني در ابتداي دهه 1990 ميلادي افزود: در آن سال ها چيزي كه بيش از هر چيز موجب نزديكي 2 ملت ايران و بوسني شد، اشتراكات مذهبي بود.
وي همچنين با اشاره به نزديكي ملت هاي ايران و عراق گفت: آنچه كه موجب شده مردم ايران و عراق با وجود هشت سال جنگ ميان اين 2 كشور با يكديگر رابطه خوبي داشته باشند، نيز مساله دين است.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تدوين كتاب اطلس رهبران از سوي انديشكده مرصاد زير مجموعه پژوهشكده تمدن توحيدي ، اين اقدام را يكي از رويش ها و زايش هاي مبارك در حوزه علميه توصيف كرد، و افزود: ما نبايد به هيچ وجه جامعه المصطفي را مربوط به حوزه علميه قم بدانيم، چرا كه در اين مركز طلابي مشغول به تحصيل هستند و پس از فارغ التحصيل شدن به كشور خود باز مي گردند، اما حوزه علميه و طلاب ايراني فارغ از جامعه المصطفي و طلاب خارجي بايد زمينه بين المللي شدن قم را فراهم كند.
نواب با بيان اينكه اطلس رهبران در نوع خود بسيار خوب و بي نظير است، افزود: اگر بخواهيم به مباحث بسيار گسترده در خصوص اطلس رهبران بپردازيم اين كتاب به يك دائره المعارف 30 تا 40 جلدي تبديل مي شود.
وي با اشاره به اهميت موضوع جريان شناسي اهل سنت افزود: اخوان المسلمين يكي از مهمترين جريان هاي سياسي اهل سنت است، به نحوي كه هيچ جاي جهان اسلام خالي از اخوان نيست، از اين رو اگر در اين كتاب مقداري كامل تر به جريان هاي مختلف اهل سنت كه منشا بيشتر آنها اخوان المسلمين است، پرداخته مي شد، از اعتبار و ارزش بيشتري برخوردار بود.
نواب افزود: اخوان المسلمين داراي اسامي متغيري است، ولي اين جريان در قضيه سوريه خود را به خوبي نشان داد و امروز كاملا مشخص شده كه جريان هاي اردوغان و اربكان در تركيه و همچنين تمام جريان هاي افغان مانند احمد شاه مسعود، سياف، برهان الدين رباني، گلبدين حكمت يار و همچنين بيشتر جريان هاي موجود در پاكستان برغم جنگ ها و نزاع هاي كه با يكديگر دارند، خاستگاه اوليه آنها اخوان المسلمين مصر است.
وي افزود: اخوان المسلمين گسترده ترين جريان در جهان اهل سنت به شمار مي رود و دامنه نفوذ آنها در كويت و عربستان و عراق و اردن گسترش قابل توجهي دارد.
نواب همچنين مطرح نشدن جريان هاي روشنفكر و سكولار جريان عرب در كتاب اطلس رهبران را نيز از نواقص آن ذكر كرد و افزود: جريان هاي تندروي سلفي و وهابي پاسخي به جريان روشنفكري و سكولار جهان عرب محسوب مي شوند.
معاون پژوهشي پژوهشكده تمدن توحيدي نيز در اين مراسم با بيان اينكه كتاب اطلس رهبران مورد تحسين رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، افزود: پژوهشكده مهدويت و آينده انديشي جمكران در راستاي ماموريت هاي مطالعات تمدني خود و گام نهادن در راستاي تمدن سازي نوين اسلامي اقدام به تدوين و نشر اين كتاب نموده است.
حجت الاسلام سيدعلي موسوي با بيان اينكه تمدن اسلامي به درازاي تاريخ اسلام و تشيع داراي عمق و ظرفيت است، افزود: بر خلاف همه تلاش هاي اهل بيت (ع) بويژه امام صادق (ع) در فضاي جامعه شيعي براي جلوگيري از تبديل شدن مرزها و خطوط ميان جامعه شيعي و اهل سنت به ديوارهاي بلند رقم زدند تا جامعه اسلامي خود را به عنوان يك جامعه يگانه و يكتا ببيند، امروز اين ديوارها تبديل به خاكريزها شدند و در 2 جبهه مقابل هم در حال صف آرايي هستند.
وي افزود: مهمترين علت بروز اختلاف در بين اهل سنت و شيعه ناشي از نشناختن يكديگر است، از اين رو حوزه هاي علميه در رفع اين معضل نقش و تاثير بسزايي دارند.
7403/ 6133/ 1064 خبرنگار محسن آقاگلي ** انتشار دهنده: فرشاد محسن زاده

سرخط اخبار فرهنگ