جهانگیری: دولت به طور جدی برای فعال كردن اقتصاد روستایی در صحنه حضور دارد

تهران- ایرنا- معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینكه روستائیان و عشایر از ظرفیت های فراوانی برخوردارند كه می توانند به اشتغال و اقتصاد و رشد كشور كمك كند گفت: دولت به طور جدی برای فعال كردن اقتصاد روستایی در صحنه حضور دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، اسحاق جهانگیری شامگاه چهارشنبه پس از بازدید از دومین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر درخصوص برنامه های دولت برای كمك به رونق گردشگری و صنایع دستی افزود: اقتصاد مقاومتی بنیانش بر این است كه همه ظرفیت های درون كشور را به كار بگیرد.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: در همه نقاط كشور به خصوص در روستاها و عشایر ظرفیت های مختلفی وجود دارد كه این ظرفیت ها به اشتغال، اقتصاد و رشد كشور كمك می كند.
جهانگیری بیان كرد: این ظرفیت ها در بخش های مختلف از جمله دامداری، صنایع دستی و گردشگری است كه البته به طور خاص یكی از صنایع مهم در صنایع دستی، صنعت فرش است.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: صنعت فرش هم بار صنعتی و هم بار فرهنگی بر دوش دارد و نماد فرهنگ و تمدن ایران زمین است.
جهانگیری تصریح كرد: فرش ایرانی در دنیا به عنوان یك كالای مهم و شناخته شده مورد توجه است.
معاون اول رئیس جمهوری تاكید كرد: علاوه بر فرش، صنایع دستی متعدد دیگری نیز در مناطق مختلف كشور تولید می شود كه نمونه آن در این نمایشگاه عرضه شده است و هر استان در یك بخش از صنایع دستی فعالیت دارند كه برخی از این صنایع تاریخ و تمدن چندصدساله با خود همراه دارند.
جهانگیری به گردشگری در كشور اشاره كرد و گفت: گردشگری اگر در ایران آنطور كه باید فعال شود حتما با خود توسعه صنایع دستی را به دنبال خواهد داشت.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: خوشبختانه در سال های اخیر گردشگری از توسعه خوبی برخوردار بوده و گردشگران زیادی به ایران روی آوردند.
جهانگیری تاكید كرد: البته در بخش زیرساخت ها همچون تعداد هتل ها، مشكلات و محدودیت هایی وجود دارد.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: این نمایشگاه این فرصت را به مردم و تهرانی ها می دهد كه یكبار دیگر با زندگی روستایی و عشایری و نقش آنها در اقتصاد كشور آشنا شوند.
جهانگیری یادآور شد: یك ماه قبل لایحه ای به مجلس ارائه شد تا 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی كه معادل ریالی آن حدود پنج هزار میلیارد تومان می شود با بهره های پائین برای اشتغال روستاها خصوصا روستاهای مرزی كشور هزینه كنیم.
معاون اول رئیس جمهوری ابراز امیدواری كرد كه این لایحه سریع تر در مجلس تصویب شود.
جهانگیری در ادامه بیان كرد: روستائیان و عشایر در شرایط كم آبی مشغول تلاش و كار هستند و امنیت غذایی كشور با تلاش آنها تامین شده و نتیجه تلاش آنها این بوده كه در سال جاری به یكی از صادركنندگان گندم تبدیل شویم.
معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: در سایر مواد غذایی كشور هم بار اصلی بر روی دوش روستائیان و عشایر است.
سیام**1058**3061**1449**خبرنگار: محمد افضلی*انتشاردهنده: امیر كاردان راد