ابرازعلاقه مندی دولت اوكراین برای توسعه روابط با ایران

انزلی- ایرنا- سفیر ایران دراوكراین از ابراز علاقه مندی این دولت برای توسعه همه جانبه روابط تجاری ، اقتصادی و گردشگری با ایران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمد بهشتی ‌منفرد روز چهارشنبه در دیدار با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با اشاره به اینكه كشور اوكراین نسبت به گذشته پس از پیوستن به اتحادیه اروپا تغییرات زیادی كرده است گفت : دولت فعلی اوكراین ، علاقه زیادی به توسعه روابط همه جانبه با ایران دارد و این موضوع در سفر روسای مختلف مشهود است .
وی با اشاره به انجام هفت پرواز بین پایتخت های دو كشور در طول هفته یادآورشد: تا پایان امسال با اضافه شدن پرواز پایتخت اوكراین به شیراز، اصفهان و تبریز تعداد پرواز ها به 10 پرواز افزایش می یابد.
سفیر ایران در اوكراین با اشاره به اینكه امكان برقراری پرواز به صورت چارترنیز بین دو كشور وجود دارد خاطر نشان كرد: اوكراینی ها از اینگونه پیشنهادات استقبال می كنند.
منفرد با بیان اینكه تا كنون همكاری های خوبی بین دو كشور وجود داشته است گفت: در سال گذشته جابجایی 50 هزار مسافر صورت گرفته كه با رشد 40 درصدی ، این آمار در طول امسال به 90 هزار نفر رسیده است .
وی با اشاره به ارائه پیشنهاد خواهر خواندگی بنادر انزلی در ایران و اودسا در اوكراین افزود: بندر اودسا یكی از قدیمی ترین بنادر دنیا است و نمونه بسیار خوبی برای الگو برداری در زمینه گردشگری و تفریحی برای بنادر ایران در راستای افزایش جذب گردشگر است.
منفرد ، اوكراین را كشوری اقتصادی با محوریت كشاورزی عنوان و تاكید كرد: این كشور به دلیل برخورداری از خاك سیاه و آب و هوای مناسب جزء رتبه های برتر تولید دانه آفتاب گردان ، ذرت ، كلزا و گندم است.
وی امكانات حمل و نقلی اوكراین را بسیار مطلوب برشمرد و خاطر نشان كرد: شرایط لازم برای اعزام هیات‌های تجاری بین دو كشور وجود دارد .

***
توسعه زیرساختها و حمل و نقل تركیبی، از اولویت های منطقه آزاد انزلی است
رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این جلسه اظهار كرد: در صورت عدم تحقق توسعه همه جانبه بنادر شمالی ، تحقق پروژه مهم كریدور شما ل ، جنوب نیز میسر نمی شود.
رضا مسرور افزود: میزان صادرات كالاهای تولیدی منطقه آزاد انزلی از 440 هزار دلار در سال 91 به 42 میلیون دلار در سال 94 افزایش یافته كه این میزان رشد اقتصادی ، در مدت عملكرد فعالیت سازمان منطقه آزاد انزلی بی سابقه بوده است.
وی به تلاش برای افزایش 30 درصدی صادرات حاصل از تولید مناطق آزاد به خارج از كشور اشاره و خاطر نشان كرد: هدف گذاری صادراتی این منطقه برای امسال افزون بر 50 میلیون دلار است .
مسروربا اشاره به برگزاری اجلاس شورای همكاری های اقتصادی مناطق آزاد در اردیبهشت سال آینده درمنطقه آزاد انزلی گفت : دراین اجلاس از فعالان اقتصادی كشور اوكراین نیز دعوت می شود.
وی با اشاره به تلاش برای جذب صنایع با تكنولوژی برتر افزود:تا كنون 10 شركت دانش بنیان در منطقه آزاد انزلی جذب و درحال فعالیت هستند.
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی با اشاره به ساخت بزرگترین آكواریوم چند منظوره با سرمایه گذاری خارجی درمنطقه آزاد انزلی تاكید كرد: درراستای افزایش اقامت و زمان حضور گردشگران در گیلان ، باید سرمایه گذاری ویژه ای شكل بگیرد .
به گزارش خبرنگار ایرنا؛ اوكراین از كشورهای اروپای شرقی است كه از 24 استان تشكیل شده و پس از فروپاشی شوروی سابق ، نظام اقتصاد با برنامه این كشور به سمت اقتصاد بازاری تغییر كرده است.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است و كشورهای حاشیه دریای خزر، تركیه و كشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر كریدور بین المللی شمال - جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با كشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسك در تركمنستان، اكتائو در قزاقستان و باكو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف كشورهای CIS، نزدیكی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
خبرنگار:رضا اكبری** انتشار : نصراله ابراهیمی
7471/6070