مفتی اهل سنت عراق: نقش سازنده ایران را در عراق از یاد نمی‌بریم

بغداد - ایرنا - شیخ «مهدی الصمیدعی» رئیس دارالافتاء عراق و از شیوخ برجسته اهل سنت این كشور، با تمجید از گروه های مقاومت عراقی از جمله كتائب حزب‌الله، گفت: نقش ایران را در عراق بر خلاف برخی كشورها، سازنده می دانم و این نقش را نمی توان از یاد برد.

شیخ «مهدی الصمیدعی» از مفتیان و شیوخ برجسته اهل سنت عراق امروز /چهارشنبه/ با هیأتی از دفتر سیاسی حزب‌الله عراق دیدار و تصریح كرد: مقاومت عراق و نیروهای الحشد الشعبی مایه مباهات و افتخار هستند.
وبگاه خبری تلویزیون «الاباء»، در گزارشی از این جلسه افزود: این دیدار پس از حادثه سوء قصد روز گذشته (سه شنبه) به این مفتی اهل سنت عراق صورت گرفت.
این دیدار به نوعی اعلام همبستگی با این روحانی و عالم دینی اهل سنت عراق بود كه به دلیل مواضع میانه روانه اش مورد غضب گروه های تروریستی قرار دارد و این هفته نیز هدف ترور نافرجامی قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، در ابتدا «مصطفی الدراجی» عضو دفتر سیاسی حزب‌الله عراق با ابراز خرسندی از سلامتی شیخ الصمیدعی، گفت: همان ‌طور كه رزمندگان قهرمان ما با سلاح در مقابل تكفیری‌های ایستاده‌اند، شما نیز با تفكر میانه‌رو خود به جنگ افراط گرایان و تكفیری ها رفته‌اید.
در ادامه شیخ الصمیدعی نیز با برادرانه توصیف كردن این دیدار گفت: ما به اسلامی كه مقاومت و از جمله كتائب حزب‌الله از آن دفاع می‌كند، افتخار می‌كنیم.
وی در این دیدار همچنین از نقش سازنده و فعال جمهوری اسلامی ایران در منطقه و به ویژه عراق یاد كرد و گفت: ما این نقش ایران را كه دیگران از ایفای آن عاجز هستند، فراموش نمی‌كنیم.
این مفتی اهل سنت در ادامه از هم‌بند بودن با نیروهای مقاومت در زندان‌های اشغالگران آمریكایی سخن گفت و اینكه چطور آن‌ها سعی داشتند در داخل زندان بین گروه‌های شیعه و سنی اختلاف بیاندازند.
در جریان حملات گسترده تروریستی چند روز گذشته به بغداد، شیخ مهدی الصمیدعی نیز مورد یك سوء قصد تروریستی قرار گرفت كه ناكام ماند.
خاورم 5*1487*1770*1144
مترجم : قاسم غضبانپور* انتشار دهنده: علیرضا جباری