۱۵ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۴۸
کد خبر: 82374336
۰ نفر
گالري كودكان در پرديس ملت راه اندازي شد

تهران-ايرنا-پرديس ملت با همكاري نشر ورتا مكاني ويژه ‎ براي نمايش آثار كودكان را با عنون 'گالري كودكان' راه‎اندازي كرده است.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، زهرا كبيري ‌مدير نشر ورتا اظهار داشت: اين گالري به طور تخصصي و دائمي در طبقۀ منفي يك و منفي دو پرديس ملت راه‎اندازي شد تا علاوه بر شناسايي و دادن فرصت به كودكان مستعد، مكاني براي نمايش آثار نقاشي و تصويرسازي اين كودكان باشد.
وي با اشاره به فعاليت ‎هاي گالري كودكان گفت: اين گالري قصد دارد تا با ارسال آثار كودكان به مسابقات نقاشي، برپايي كلاس ‎ها و كارگاه‎ هاي آموزش توليد كتاب و نمايشگاه‎هاي نقاشي كودكان فرصتي را براي جدي گرفتن و مهم تلقي كردن اين گروه سني در جامعه ايجاد كند.
وي در مورد اولين برنامه اين گالري افزود: اولين برنامه برگزاري كارگاه نقاشي كودكان با موضوع 'دوستان' براي دو گروه سني ٥ تا ٨ سال و ٩ تا ١٢ سال است. اين كارگاه به صورت رايگان و با ظرفيتي محدود ١٧ دي ماه از ساعت ٤ تا ٦ عصر در پرديس ملت برگزار و تمام آثار كودكاني كه در اين كارگاه شركت مي‎ كنند، به مسابقۀ بين‎المللي ماهيانۀ look and learn ارسال خواهدشد.
نشر ورتا مدتي است كه اقدام به آموزش تخصصي تصويرسازي و توليد كتاب براي كودكان كرده است تا كتاب ‎هاي توليد شده توسط آنها را چاپ و به بازار عرضه كند.

**دغدغه ‌هاي محيط ‌زيستي در قالب نمايشگاه 'بي‌زمين' در گالري فردا
‎نمايشگاه عكس و چيدمان «بي زمين»با ارائه ٤٠ قطعه عكس از سارا ساساني و طيبه نصراللهي به همراه چند اثر چيدمان محيطي در فضاي گالري به نمايش در مي ‌آيد. مجموعه عكس ‌هاي اين نمايشگاه با رويكردي انتقادي به عوامل تهديد كننده و مخرب محيط زيست اشاره دارد و مخاطب مي‌تواند با تامل در عكس‌ها و عناصر چيدماني مفهوم آينده اي هولناك و فاقد زميني واجد شرايط زيستن را در ذهن خود متصور شود، آينده اي بدون آب، سبزي و زمين، آينده اي بي زمين. در بخشي از بيانه اين نمايشگاه آمده است: « زيستن و درست زيستن، در هر زمان دغدغه بشر بوده است و مادر زمين همواره مهد آدمي و سرزمين او. اما انسان در پرده خواهش ها و نيازها، خودخواهانه به عريان كردن زمين پرداخت از هرآنچه كه روزگاري شكوه زمين بود، غافل از آنكه سرانجام آتيه خويش را 'بي زمين' خواهد كرد.»
اين نمايشگاه در صدد آن است كه نابودي زمين را در فضايي تجسمي در يك گالري به نمايش درآورد تا به انسان هاي امروز مرگ زمين فردا را هشدار دهد. همانطور كه 'رضا كيانيان' بازيگر و حامي محيط زيست در يادداشتي كه بر اين نمايشگاه نوشته است، در بخشي از آن آورده است: « يكي بر سر شاخ، بن مي‌بريد، ‎خداوند بستان نگه كرد و ديد، ‎بگفتا گر اين مرد بد مي‌كند،‎نه با من ، كه با نفس خود مي‌كند، ‎حالا مدت هاست بن را بريده است. اما به خاطر دست و دلبازي، ‎بوستان و خداوند بوستان، هنوز راه برگشتي هست! ...، سهم من را بدهيد! ‎سهم من گرفتني ست!»
اين نمايشگاه 23 دي ماه در گالري فردا برپا مي شود.

فراهنگ**9338**1823 دريافت كننده‌:صديقه بهارلو** * انتشار دهنده: طاهره نبي اللهي


سرخط اخبار فرهنگ