نماينده ولي فقيه در استان سمنان بر حفاظت از مسجد تاريخانه تاكيد كرد

سمنان- ايرنا- نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه سمنان، روز چهارشنبه همزمان با پازدهم دي و گراميداشت «روز تاريخانه» گفت: اين بايد از اين بناي تاريخي حفاظت و صيانت شود.

به گزارش ايرنا، آيت الله سيد محمد شاهچراغي روز چهارشنبه در پيامي كه در ويژه برنامه هاي گراميداشت روز مسجد تاريخانه دامغان قرائت شد، بر معرفي و صيانت از اين مسجد تاريخي تاكيد شده است.
وي در اين پيام فزود: اينك كه با درايت، پانزدهم دي ماه به نام روز تاريخانه انتخاب و معرفي شده است بر خود لازم مي دانم ضمن گراميداشت اين مناسبت و تجليل از قديم ترين مسجد ايران كه نشاني از ديانت مردم دامغان است، بر معرفي بيش از پيش و حفاظت و صيانت از اين گوهر كمياب كه وجودش زينت دهنده اين سرزمين و مايه افتخار و بركت است، تاكيد نمايم.
آيت الله شاهچراغي در اين پيام افزود: مسجد تاريخانه دامغان سند افتخار و ماندگار مردمان اين ديار در پذيرش نداي حق و پيام‌ آسماني اسلام عزيز است كه سايه رحمتش بر ايران عدالت‌خواه و سعادت‌جو گسترش يافت.
پانزدهم دي به مناسبت گراميداشت روز مسجد تاريخانه دامغان، از سوي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، بازديد از اين مسجد تاريخي رايگان اعلام شده است.
برپايي نمايشگاه صنايع‌دستي، كارگاه خطاطي و نقاشي، اجراي موسيقي سنتي و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاريخانه از جمله برنامه‌هاي گراميداشت روز تاريخانه است.
كميته تخصصي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دامغان، روز 15 دي را كه همزمان با سالروز ثبت تاريخانه در فهرست آثار ملي در سال 1310 است، به عنوان «روز مسجد تاريخانه دامغان» نامگذاري كرده است.
مسجد تاريخانه يكي از مهمترين بناهاي بازمانده از قرون اوليه اسلامي است و بنا به نوشته بعضي از منابع تاريخي، در زمان اولين خليفه عباسي يعني سفاح به سال 132 هجري قمري و يا سلطنت هارون الرشيد در 170 هجري قمري ساخته شده است.
نام مسجد از دو واژه تاري و خانه تشكيل شده كه تاري لفظ تركي و به معناي خدا است؛ خداي خانه از اولين نمونه‌هاي مساجدي است كه در آن مناره نيز يكي از عناصر تشكيل دهنده است.
مسجد تاريخانه در خيابان ايستگاه راه آهن دامغان واقع شده است.
6103/6026
خبرنگار: مصطفي دهقان ** انتشاردهنده: جانعلي فتحي