بازديد از مسجد تاريخانه دامغان امروز رايگان است

سمنان- ايرنا- رئيس اداره ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري شهرستان دامغان گفت: امروز، پانزدهم دي به مناسبت گراميداشت «روز مسجد تاريخانه دامغان» بازديد از اين مسجد تاريخي رايگان است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان، معصومه داوديان افزود: كميته تخصصي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان دامغان، پانزدهم دي، سالروز ثبت اين مسجد تاريخي در فهرست آثار ملي در سال 1310 را به عنوان «روز مسجد تاريخانه دامغان» نامگذاري كرده است.
وي افزود: برپايي نمايشگاه صنايع‌دستي، كارگاه خطاطي و نقاشي، اجراي موسيقي سنتي و اقامه نماز جماعت در محل مسجد تاريخانه از برنامه‌هاي گراميداشت روز تاريخانه است.
وي با اشاره به ضرورت اطلاع رساني از اهميت اين بناي تاريخي در دامغان از سوي مسوولان و معتمدان مردم، افزود: بخشي از سخنان امام جمعه دامغان در بين دو نماز ظهر و عصر در رابطه با اهميت تاريخانه و حفظ و حراست از اين بناي تاريخي خواهد بود.
مسجد تاريخانه يكي از مهمترين بناهاي بازمانده از قرون اوليه اسلامي است و بنا به نوشته بعضي از كتب در زمان جلوس اولين خليفه عباسي(سفاح) درسال 132 هجري قمري و يا سلطنت هارون الرشيد در 170 هجري قمري ساخته شده است0
نام مسجد از دو واژه تاري و خانه تشكيل شده است كه تاري لفظ تركي و به معناي خدا است؛ خداي خانه از اولين نمونه‌هاي مساجدي است كه در آن مناره نيز يكي از عناصر تشكيل دهنده است.
شهر دامغان كه به روايتي پايتخت دوره اشكانيان بوده است، يكي از مهم ترين شهرهاي ايران در دوره هاي اوليه اسلامي است و مسجد تاريخانه يكي از مهم ترين آثار تاريخي اين شهر در خيابان ايستگاه راه آهن دامغان واقع شده است.
حدود 12 قرن از ساخت و 85 سال از ثبت تاريخانه در فهرست آثار ملي مي گذرد و اين مجموعه همچنان ميزبان گردشگران و علاقه مندان به تاريخ و فرهنگ است.
6103/6026
خبرنگار: مصطفي دهقان ** انتشاردهنده: جانعلي فتحي