۱۵ دی ۱۳۹۵،‏ ۸:۳۹
کد خبر: 82373603
۰ نفر
«روحاني» بي رقيب

تهران- ايرنا- روزنامه ابتكار در گفت و گو با علي صوفي عضو پيشين شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان و جهانبخش خان‌جاني، عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران نوشت: عمر دوره اول رياست جمهوري حسن روحاني به پايان خود نزديك شده و تنها حدود 5 ماه به انتخابات سال 96 مانده است.

در ادامه اين گفت و گو مي خوانيم: با اين حال به نظر مي‌رسد، فضاي سياسي كشور همچون موقعيت‌هاي مشابه درگذشته نيست؛ از سكوت دولتمردان گرفته تا مشاركت اندك مردم در محافل و مباحث سياسي نشان از آن دارد كه كشور ديرتر از زمان‌هاي ديگر وارد جو انتخاباتي مي‌شود. يكي از دلايل اين موضوع را مي‌توان در بي رقيب بودن حسن روحاني در هر دو اردوگاه اصولگرايي و اصلاح‌طلبي دانست. اصلاح‌طلبان با حمايت از روحاني در انتخابات سال 92 او را به ساختمان پاستور رساندند. حال در آستانه انتخابات 96 نيز صداي حداكثري اصلاح‌طلبان بر حمايت مجدد از روحاني تاكيد دارد. در واقع اقليت اصلاح‌طلباني كه به گزينه‌اي ديگر فكر مي‌كنند نيز بيشتر به وجود آلترناتيو اصلاح‌طلب در كنار رييس‌جمهوري معتدل و مطرح كردن كانديدا براي دوره سيزدهم رياست جمهوري اشاره دارند.

از سوي ديگر اصولگرايان علاوه بر افتراق و تشتتي كه در سال‌هاي اخير به آن دچار شدند، با اين مشكل نيز دست و پنجه نرم مي‌كنند كه براي كانديداهاي احتمالي اين جريان از نگاه تحليل‌گران سياسي، توان رقابتي پاييني در برابر روحاني تصور مي‌شود.برخي چهره‌هاي مطرح شده از سوي اصولگرايان همچون سعيد جليلي و محمدباقر قاليباف قبلا در بوته آزمايش مردمي قرار گرفته‌اند و شكست خورده‌اند. سياسيون كهنه‌كاري همچون اسدالله بادامچيان و مصطفي ميرسليم از اعضا شوراي مركزي حزب موتلفه نيز هستند كه در اين روزگار نمي‌توان اقبال عمومي چنداني را براي آن‌ها متصور بود. افرادي مثل محمدرضا باهنر و پرويز فتاح تاكنون گفته‌اند كه در انتخابات رياست جمهوري كانديدا نخواهند شد.
در شرايطي كه چهره‌هاي همچون عزت‌الله ضرغامي، عليرضا زاكاني و محمدمهدي زاهدي نيز براي كانديداتوري مطرح مي‌شوند، از اردوگاه اصولگرايان خبر مي‌رسد كه اين جريان حتي به كانديداتوري يك زن – و به طور خاص مرضيه وحيد دستجردي– نيز فكر مي‌كند.

با اين همه بدون رقيب بودن حسن روحاني در انتخابات 96 را نمي‌توان گواهي بر پيروزي قطعي او دانست؛ چراكه براساس تئوري‌هاي دموكراسي در كارزارهاي انتخاباتي بايد رقابت وجود داشته باشد تا مردم بتوانند كانديداها را ارزيابي كنند. همچنين سابقه موفقيت كانديداهاي ناشناخته كه شانس چنداني براي پيروزي آن‌ها متصور نبوده، در انتخابات وجود داشته است. در چنين شرايطي اين سوال مطرح مي‌شود كه بدون رقيب درنظرگرفتن دولت تدبيرواميد فرصتي براي دولت و اصلاح‌طلبان حامي‌اش تلقي مي‌شود يا تهديدي براي فضاي سياسي انتخاباتي كشور؟

**اصلاح‌طلبان ‌راه را براي احمدي‌نژاد دوم باز نمي‌گذارند
علي صوفي، عضو پيشين شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان باور دارد كه تاكنون شرايط حاكم نويد بر بي‌رقيب ماندن حسن روحاني در كارزار انتخاباتي مي‌دهد؛ زيراكه حزب موتلفه با معرفي كانديدايي عنوان كرده كه بعد از برگزاري مناظره اين فرد كنار خواهد رفت و به گفته صوفي اين يعني توان رقابت با حسن روحاني را در خود نمي‌بينند، تنها مي‌خواهند با برگزاري مناظره انتقاد خود از عملكرد دولت را مطرح كنند. تا به امروز اصولگرايان كانديداي جدي را به عرصه انتخاباتي نياورده‌اند، برخي سكوت اختيار كرده و ديگران با ايجاد جبهه يا تشكل‌هايي شعار فراجناحي سر داده و حتي خبر از تعامل با اصلاح‌طلبان و معرفي نامزدان اصلاحاتي مي‌دهند، صوفي اما با تمامي اين ماجراها، عملكرد جناح اصولگرا تا به امروز را واگذاري انتخابات به حسن روحاني مي‌داند.

او در پاسخي به اين سوال كه ادامه اين روند فرصتي براي دولت است يا نقيصه‌اي سياسي، آن را نقصي بزرگ برشمرد، زيرا متاسفانه جناح رقيب دولت در كادرسازي و در جلب اعتماد عمومي موفق عمل نكرده است. صوفي در ادامه با يادآوري آنچه طي اين سال‌ها گذشته است، عنوان كرد: آنها در انتخابات سال 1392 طي هجمه به روحاني و با معرفي تعداد زيادي كانديدا يا وارد صحنه كردن كانديداهاي حداكثري خود نتوانستند با حسن روحاني كه حتي كانديداي حداكثري اصلاح‌طلبان نبود، به مبارزه بپردازند. سال 92 نيز به دليل عملكرد ضعيف اصولگرايان طي دوران حاكميت يكدستي كه بر دولت، مجلس و قوه قضائيه داشتند، مردم اقبالي به آنها نشان ندادند؛ از سويي ديگر، در انتخابات اخير مجلس شوراي اسلامي با كانديداهاي حداكثري خود به ميان آمده و با ردصلاحيت گسترده راه را برحضور نامزدهاي‌حداكثري اصلاح‌طلبان بستند؛ اصولگرايان با ليستي به رقابت برخاستند كه اگرچه چهره‌هاي سرشناس كمتري را در ميان داشت اما مردم به آنها اعتماد كردند.

علي صوفي، با تاسف‌برانگيز خواندن چنين اقداماتي،‌ آن را نشاني از اين امر دانست كه يك جريان در دوران حاكميت خود نه تنها نسبت به مردم بي توجه بوده بلكه تصور مي كند با دردست گرفتن ابزار قدرت و بدون نياز به مردم بر مسند قدرت باقي خواهند ماند. عضو پيشين شوراي سياستگذاري اصلاح‌طلبان نقطه مقابل اصولگرايان را جناحي مي بيند كه بدون داشتن ابزار قدرت، چشم اميد به مردم دوخته و تمام دوران‌ها با صداقت برخورد كرده است، جناحي كه به گفته او، عملكرد مثبت هشت ساله دوره اصلاحات را نيز دركارنامه و پشتوانه خود دارد. علي صوفي با اشاره به اينكه بي رقيب ماندن حسن روحاني در انتخابات آتي قطعا يك نقص است، دليل آن را كاهش شور و حال و مشاركت عمومي مردم دانسته و ابراز اميدواري كرد كه اصولگرايان با جست‌وجويي عميق‌تر شايد بتوانند كانديدايي بيابند كه جداي از سازوكار آنها، يك منتقد باشد.

صوفي با آوردن نام علي مطهري به عنوان كانديداي مناسبي براي اصولگرايان گفت: او در عين اصولگرا بودن يك منتقد است و شايد بتوانند او را راضي كرده كه گام به ميدان رقابتي بگذارد. مطهري مواضع اصلاح‌طلبانه داشته و در ليست اميد است اما در برخي موارد به‌خصوص مسائل فرهنگي با دولت اختلاف نظر دارد. او معتقد است كه اگر روند به همين شكل پيش برود، چهره‌هاي فعلي يا كساني كه دست‌شان به فساد آلوده شده است، وارد ميدان شوند، انتخابات رقابتي نبوده و نظر مردم نيز مشخص است. علي صوفي در بخشي از گفت‌وگوي خود با «ابتكار» در خصوص اين نظريه كه شايد بدون رقيب ماندن حسن روحاني در انتخابات منجر به تكرار اتفاقات گذشته و روي كارآمدن چهره‌هاي ناشناسي مانند محمود احمدي‌نژاد شود كه در نهايت چالش‌هاي فراوان براي ملت و كشور به همراه دارند، خاطرنشان كرد كه سال 84 و پيروزي احمدي نژاد حاصل وجهه مناسب و يا ارائه برنامه مثبتي نبود، بلكه انفعال اصلاح‌طلبان و رقابت ميان چهره‌هاي حداكثري ما كه نهايت موجب شكسته شدن و تجزيه آرا شد،‌ آن را رقم زد. به گفته او، در مقابله ميان شعار و عملكرد، شعارها جذاب‌تر و نويددهنده آينده بهتري هستند؛ همانند شعارهاي پوپوليستي احمدي‌‌نژاد در مقابل عملكرد آيت‌الله هاشمي رفسنجاني. پس نمي‌توان سال 84 را ملاك قرار داد، اصلاح‌طلبان در سال 92 به ائتلاف رسيده، سال 94 آن را اثبات كردند و كماكان به راه خود ادامه مي‌دهند؛ اين بار ميدان براي يك احمدي‌نژاد دوم باز نمي‌شود.

**رقيب حسن روحاني، كابينه تدبيرواميد است
جهانبخش خان‌جاني، عضو شوراي مركزي حزب كارگزاران اما اعتقاد ديگري را دنبال مي‌كند و به اندازه علي صوفي خوشبين نيست. به باور او اين نظريه كه دولت حسن روحاني در انتخابات سال 96 رقيب جدي ندارد، رويكردي كاملا اشتباه و خطرناك است؛ هر شخصي در كارزاهاي انتخاباتي تصور كند كه رقيبي ندارد، شكست خورده است، چرا كه از نقطه اوج به حضيض خواهد رسيد. خان‌جاني ديدگاه ديگري را نقل مي‌كند كه در جايگاه خود مي‌تواند قابل تامل باشد، به اعتقاد اين فعال سياسي، تبليغ عدم وجود رقيب جدي براي حسن روحاني از سوي بخشي از جريانات رقيب او هدايت مي‌شود، تا مردم يا كساني كه احساس مي‌كنند بايد به روحاني راي دهند و شرايط 8 سال پيشين تكرار نشود، مطمئن شده وارد صحنه نشوند و اين بزرگترين خطر است.

معيار خان‌جاني براي بيان چنين ديدگاهي، عملكرد اصولگرايان در انتخابات شوراهاي سال 82 است؛ جنگ‌ پشت‌پرده سياسي كه رقيب اصلاح‌طلبان راه انداخته و در شوراها پيروز شد و از آن ميان احمدي‌نژاد بيرون آمد. جنگ رواني و دلسردي مردم از شوراها كه نهايت امر واگرايي سياسي و اجتماعي را به دنبال داشت، همان چيزي است كه جهانبخش خانجاني را نگران مي‌كند، چراكه منجر به بيخيالي و اطمينان مردم مي‌شود و چه بسا با همين رويكرد نتوانيم پيروز شويم. خانجاني سخن از چهره‌هاي جدي و شاخص به ميان نمي‌آورد، بلكه مي‌گويد رقيب هراندازه كوچك يا غيرمعروف را نبايد دست‌كم گرفت. اين عضو حزب كارگزاران با دسته‌بندي اصولگرايان، گفت كه شايد برخي از اصولگرايان معقول و معتدل به حسن روحاني بپيوندند اما يقينا اصولگرايان تندرو و راديكال براي مبارزه با دولت تدبيرواميد دست به كار خواهند شد.

خان جاني همچنين معتقد بر آن است كه عملكرد و بخشي از كابينه رييس دولت يازدهم نيز رقبايي جدي براي دولت يازدهم به شمار مي آيند، هماناني كه درك درستي از شرايط روحاني، نحوه پيروزي او در انتخابات 92 و تعاملات ميان رييس دولت با مردم ندارند. بايد علل شكست را جدي گرفته، منطقي تر به فضاي انتخاباتي نگاه كنيم، درنتيجه امروز به راحتي نمي‌توان گفت كه حسن روحاني در انتخابات آتي بي رقيب است. با اين حال دولت براي بهبود شرايط و پيشگري از تكرار اشتباهات گذشته، بايد استراتژي اقناع‌سازي حداكثري اصلاح‌طلبان را در پيش گيرد تا از اين طريق بتواند حوزه‌هاي نفوذ اجتماعي و كسب وكار را به نفع خود تغيير دهد.

*منبع: روزنامه ابتكار، 1395.10.15
**گروه اطلاع رساني**9370**9131**انتشار دهنده:شهربانو جمعه