آیت الله مكارم شیرازی: شبكه خیران برای تبلیغ درخارج از كشور فعال شود

قم - ایرنا- آیت الله ناصر مكارم شیرازی از مراجع تقلید بر لزوم توجه به مسایل خارج از كشور از جمله ایجاد یك تشكل از خیران فعال در عرصه تبلیغ بین الملل تاكید كرد.

به گزارش ایرنا به نقل از مركز خبر حوزه، این مرجع تقلید عصر سه شنبه در دیدارجمعی از اساتید دانشگاه المصطفی در فرانسه افزود: 20 تا 30 مركز اسلامی شیعی در انگلستان وجود دارد، ولی مسجد ویژه ای برای شیعیان وجود ندارد و جوانان برای اعتكاف به آلمان می ‎روند در این زمینه باید یك مجمع از خیرین ایجاد شود كه فعالیت‎های فرهنگی در خارج از كشور انجام دهد.
وی افزود: عده ‎ای از خیرین وجود دارند كه بیشتر فكر آنها معطوف به داخل است، ولی عده‎ای نیز وجود دارند كه فكر بلندی دارند و به فعالیت‎های خارجی نیز توجه دارند.
آیت الله مكارم شیرازی با ذكر این مطلب كه فرانسه ویترینی برای دنیا و حلقه اتصال كشورهای مختلف است، گفت: فرانسه حلقه وصل آسیا و آفریقا و اروپا است و از قدیم نیز مهاجران الجزایری و سایر كشورها به سمت فرانسه آمدند.
وی با اشاره به این كه متاسفانه هنوز كار قابل ملاحظه‎ ای در خصوص تبلیغ مبانی ناب اهل بیت(ع) در این كشور انجام نشده است، بیان كرد: باید خیرینی كه در ایران حضور دارند و از این مسایل اطلاع ندارند را نیز از این ظرفیت مطلع كنیم.
این مرجع تقلید اظهار كرد: شیعه یك مكتب عقلانی متكی بر كتاب و سنت و خالی از مسایل خرافی است.
این مرجع گفت: سلفی‎ها با خرافه گرایی خود بازهم در حال تبلیغ و كار هستند؛ اكثر آنها قایل به جبر هستند و به حسن قبح عقلی نیز قائل نیستند و در كار آنها عقلانیت به چشم نمی‎خورد.
آیت‎ الله مكارم شیرازی خاطرنشان كرد: اگر بتوانیم مسایل خود را به خوبی عرضه كنیم؛ قطعا خریدار بسیاری برای این نظرات وجود دارد، گام‎هایی برداشته شده است، ولی این گام‎ها دیر آغاز شده است كه امیدواریم این كار با شتاب بیشتری انجام شود و دیگران نیز به كمك المصطفی(ص) بیایند.
وی بر لزوم تبلیغ در كشورهای مختلف آفریقایی تاكید كرد و گفت: در كشورهای آفریقایی زمینه‎ های بسیار مستعدی برای شكوفا كردن مردم وجود دارد كه باید به خوبی در این مسیر گام برداریم.
8138/ 6133/*شبس*1613* تنظیم كننده: فرزانه پیری*انتشار: عبدالله غفاری