17 گروه نمايشي به بخش هويت بصري تئاتر فجر راه يافتند

تهران - ايرنا - 17 گروه راه يافته به مسابقه هويت بصري سي و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر معرفي شدند.

به گزارش ايرنا از روابط عمومي سي و پنجمين جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر، در اين دوره از جشنواره 34 طراح گرافيك (هفت گروه 2 نفره و 20 طراح گرافيك انفرادي) متقاضي شركت در مسابقه هويت بصري بودند كه در نهايت 17 گروه نمايشي از 21 طراح گرافيك (11 طراح انفرادي و 5 گروه طراح 2 نفره) به بخش مسابقه و نمايشگاه راه پيدا كردند.
الهام همت (شايا)، امير مصباحي(صورتك)، ايمان ارضي (گروه تئاترسيماچه)، آرمان كوچكي (تازه)، خيام مويدي (ققنوس)، سروش حيدري (مردم)، سعيد خالقي (استوويداتو)، سهند بادلي(سكوت)، سينا افشار(انديشه يكم)، كمال كچوئيان (چهره)، مسعود زماني (معاصر) از طراحان گرافيك راه يافته به بخش انفرادي هستند.
همچنين در بخش گروهي طراحان گرافيك اسامي بابك صفري ونهال تحويل داري (بچه‌هاي ايران)، سعيد رضواني و مريم فرهادي (گروه تئاترمهتاب)، سميرا عدلي پور و كمال كجوئيان(تك)، كارنگ طياري و پونه صادق‌زاده (تماشا و تم )، نوري عابدي و الهام خدابندلو(تماشاخانه باران) اعلام شده است.
ر اساس اين خبر، به طراحان راه يافته به مسابقه بابت هويت بصري هر 17 گروه نمايشي طبق فراخوان كمك هزينه تعلق خواهد گرفت.
آثار راه يافته به مسابقه همزمان با برگزاري جشنواره تئاتر فجر در قالب نمايشگاهي در خانه هنرمندان ايران به نمايش در خواهد آمد و به طراحان راه يافته، كتاب مسابقه اهدا خواهد شد.

* فرانسوي‌ها با دو نمايش به ايران مي‌آيند
دو نمايش«جهش» و«شاخص» آثاري هستند كه ازكشور فرانسه در بخش بين‌الملل اين دوره از سي و پنجمين جشنواره بين المللي تئاترفجر به صحنه مي‌روند.
«جهش» كاري از گروه تئاتر«تاك اُ تاك» به نويسندگي و كارگرداني بريس بوتان است و سرگذشت سه كاوشگر روسي را روايت مي‌كند كه مي‌خواهند اولين انسان‌هايي باشند كه به كره ماه پا مي‌گذارند. اين نمايش يك كار خياباني و سرگرم كننده است كه با استفاده از تكنيكي ساده و جديد و با استفاده از پاهاي هيدروليكي اجرا مي‌شود.
اين نمايش 25 دقيقه اي به نويسندگي و كارگرداني بريس بوتان، همچنين نمايش«شاخص» ديگر نمايشي است كه ازكشور فرانسه و گروه نمايش «پيراميد» به‌عنوان كار گروهي از كشور فرانسه به صحنه مي‌رود.
اين نمايش متكي بر زبان بدن است و قوت توانايي كار معطوف به تصاويري است كه از سوي گروه اجرا كنندگان پديد آمده است. اين اثر نمايشي بدون ديالوگ اجرا مي‌شود و به سمت تئاتر فيزيكال ميل بيشتري پيدا كرده است.
در خلاصه داستان اين نمايش آمده است كه در سالني كه يك كتابخانه بزرگ در داخل آن قرار گرفته است، پنج قهرمان اين نمايش، درباره نقش كتاب در زندگي خود صحبت مي‌كنند.
گروه نمايش پيراميد سال 1999 تاسيس شده و اجراي نمايش‌هاي «سلول‌ها» (2001)، برنده جايزه مكاشفه در جشنواره لا ويت، «ما كليشه نيستيم»، (2008) «ساختمان»(2009، برنده جايزه مردمي و جايزه سوم هيات داوران جشنواره سينودال، «مونيما»،«كافه باله» و ... را در كارنامه خود دارد.

* جشنواره تئاتر فجر اسير نگاه تكراري داوران نشود
كارگردان تئاتر گفت: جشنواره تئاتر فجر براي قضاوت آثار نيازمند نظريات و نگاه‌هاي نو از سوي پيشكسوتان بوده و در زمينه انتخاب و داوري نيازمند همكاري با جوانان مستعد در اين عرصه است.
اين كارگردان تئاتر كه در چندين دوره جشنواره تئاتر فجر حضور داشته افزود: متاسفانه هر جشنواره‌اي به مرور زمان در بخش داوري دچار ديدگاه‌هاي تكراري مي‌شود و در همه اين سال‌ها قضاوت آثار نمايشي با يك نگاه خاص جلو مي‌رود كه چنين رويدادي بايد به طراوت و تازگي برسد.
وي ادامه داد: هيچ الزامي ندارد كه هميشه در تركيب هيات داوران هنرمندان پيشكسوت حضور داشته باشند بلكه بايد از جوان‌هاي مستعد در اين عرصه هم استفاده كرد تا نگاه آنان هم به اين بخش اضافه شود.
به گفته وي جشنواره نيازمند حضور پيشكسوتاني براي نقد آثار است كه نگاهشان را به‌روز كرده باشند تا ديگر شاهد اين روند تكراري نباشيم.
گوران با بيان اينكه بايد براي رقابت با ديگر آثار بين‌المللي، امكانات موجود تئاتر خودمان را در نظر بگيريم، يادآوري كرد: در جشنواره‌هاي دوره قبل يكي از آثاري كه در بخش بين‌الملل بهترين اجرا را داشت، نمايش «هملت» بود، اما براي رقابت با چنين آثاري بايد حتما امكانات موجود در كشور خود را براي فعاليت در اين عرصه در نظر گرفت.
كارگردان نمايش «شب آوازهايش را مي‌خواند» با اشاره به تاثير جشنواره در تئاتر كشورمان اظهار كرد: برگزاري جشنواره تئاتر فجر به مراتب هميشه تاثيرات مثبت خود را داشته و تا كنون توانسته راهي را براي جوانان مستعد و فعال در اين عرصه باز كند تا بيشتر شناخته شوند.

* ابراهيم پشت‌كوهي در راه جشنواره‌هاي استاني
نمايش «تنها هملت مي‌داند سگ چرا پارس مي‌كند مكبث» به كارگرداني ابراهيم پشت‌كوهي طي روزهاي 18، 21 و 26 دي ماه در 3 شهر يزد، مازندران و مشهد روي صحنه مي‌رود.
اين نمايش به نويسندگي و كارگرداني ابراهيم پشت‌كوهي اجرا مي‌شود و روايت‌گر نمايشنامه مشهور «مكبث» در فضاي جنوب ايران و تلفيق آن با آيين زار است.
در اين نمايش محمد سايباني، داود اسلامي، بهرنگ عباسپور، حسين اصيلي، بهنام پاييزه، بهروز عباسي، الهام اسكندري، سارا شاهي، پيمان بخش به ايفاي نقش مي‌پردازند.
ابراهيم پشت كوهي درباره اجراي تئاتر در شهرهاي مختلف خاطرنشان كرد: اجراي اميدوارم برنامه‌ريزي هايي صورت گيرد كه تعامل و ارتباط ميان هنرمندان و مديران تماشاخانه‌هاي ميزبان استاني بيشتر شود، اگر كارها با برنامه‌ريزي دقيق‌تر انجام شود و اطلاعاتي در اين زمينه به گروه‌هاي اجرايي داده شود، خيلي بهتر از اينها خواهد بود.
اين كارگردان درباره استقبال تماشاگران از نمايش‌هايي كه در شهرهاي مختلف اجرا مي‌شوند، گفت: استقبال تماشاگران خوب و اميدوار كننده است. به نظر من براي بهتر شدن اين روند اگر تبليغات خيلي جامع‌تر برگزار شود، تاثيرات بهتري دارد و با فراهم كردن فضاي خوب اجرايي براي گروه‌ها، تعداد تماشاگران نيز بالطبع بيشتر و استقبال چند برابر افزايش خواهد يافت.
اين كارگردان تئاتر با اشاره به اينكه اجرا در شهرهاي مختلف نبايد مختص جشنواره فجر استاني باشد، ادامه داد: اميدوارم در آينده‌اي نه چندان دور شاهد اجراي نمايش‌هاي مختلف در اكثر نقاط ايران باشيم و اين روند در طول سال نيز برگزار شود و فقط مختص يك مقطع يا جشنواره تئاتر فجر نباشد.

* حضور نمايندگان 22 كشور شبكه بين‌المللي هنرهاي نمايشي در جشنواره تئاتر فجر
نمايندگان 22 كشور شبكه بين‌المللي هنرهاي نمايشي معاصر با 22 نمايندگي از كشورهاي دنيا در جشنواره‌ تئاتر فجر حضور مي‌يابند.
مهرداد راياني مخصوص مدير امور بين‌الملل مركز هنرهاي نمايشي و جشنواره‌ بين‌المللي تئاتر فجر اعلام كرد: شبكه بين‌المللي هنرهاي نمايشي معاصر IETM امسال با 22 عضو و نمايندگي در كشورهاي گوناگون همچون دانمارك، نروژ، بلژيك، هلند، سوييس، آلمان، اسپانيا، اسلواني، فرانسه، تركيه، مصر، ايتاليا، مجارستان و... به جشنواره‌ بين‌المللي تئاتر فجر خواهند آمد.
راياني مخصوص افزود: ارتباطات اوليه با اين تشكل از يك سال پيش آغاز شد و حتي قرار بود نشستي مابينِ مجموعه‌ي مركز هنرهاي نمايشي و مديران ارشد اين شبكه، اوايل امسال در بيروت برگزار شود كه اين نشست به دليلِ تراكم‌ِ برنامه‌هاي مركز هنرهاي نمايشي رخ نداد؛ اما سرانجام اين ارتباطات و مذاكرات، فرصتي براي هم‌انديشي و حضور اين شبكه‌ ارتباطي در تهران و جشنواره‌ بين‌المللي تئانر فجر شد .
مدير بين‌الملل جشنواره‌ بين‌المللي تئاتر فجر درباره برنامه‌ حضور مديران و اعضاي شبكه بين‌المللي هنرهاي نمايشي معاصر در جشنواره امسال گفت: ديدنِ نمايش‌هاي روي صحنه ارتباط با هنرمندان تئاتر ايران، برگزاري نشستِ عمومي با تهيه‌كنندگان و كارگردانان تئاتر در روز پنجشنبه هفتم بهمن ماه، هم‌انديشي با مديران تئاتر ايران از جمله برنامه‌هاي تنظيم شده براي اين گروه از نمايندگانِ كمپاني‌هاي اروپايي است.
وي افزود: هدف ما ارتباط بي‌واسطه‌ هنرمندان با نمايندگان و كمپاني‌هاي اروپايي است و در اين باره تلاش مي‌كنيم تا همراه با همدلي هنرمندان خود را به روز كنيم و وضعيتِ فعاليت‌هاي هنري را گسترش دهيم. راياني مخصوص حضور اين شبكه را يكي از گروه‌هاي حاضر در جشنواره‌ امسال خواند و وعده داد تا فهرست كامل‌تري را در روزهاي آتي اعلام كند.
شبكه بين‌المللي هنرهاي نمايشي معاصر يكي از قوي‌ترين شبكه‌هاي ارتباطي براي توليد و عرضه‌ تئاتر است و از سال گذشته ارتباط با كشورهاي آسيايي را مدنظر قرار داه است. اين گروه در بهار سال گذشته به كشور لبنان (بيروت) سفر كرده بودند. وحيد عيوض‌زاده (ايراني‌تبار) و از كارگردانان جوان و سابق كشورمان، يكي از نمايندگي‌هاي اين تشكل را به عهده دارد.
فراهنگ**7561** 1823 دريافت كننده: سارا كريميان * انتشار دهنده: طاهره نبي اللهي

سرخط اخبار فرهنگ