همايش سعدي و كنفوسيوس در پكن برگزار مي شود

تهران-ايرنا-همايش سعدي و كنفوسيوس به همت مركز فرهنگي و بين‌الملل شهر كتاب، مركز سعدي‌ شناسي، دانشگاه خه ‌بي چين و رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در شهر پكن برگزار مي‌شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از روابط عمومي شهر كتاب، اين همايش روزهاي يكشنبه و دوشنبه (19 و 20 دي‌ماه) در دانشگاه «خه بي» چين برگزار مي‌شود.
در همايش سعدي و كنفوسيوس، استادان، نويسندگان و صاحبنظراني از ايران؛ ضياء موحد، ابوالقاسم اسماعيل‌پور، مهدي محبتي و علي‌اصغر محمدخاني و 10 تن از استادان و صاحب‌ نظران چيني درباره‌ زندگي، آراء و آثار سعدي و كنفوسيوس سخن مي‌گويند.
هيات ايراني در مدت اقامت خود در پكن با مديران و اعضاي بنياد كنفوسيوس و انجمن نويسندگان چين و بخش زبان و ادبيات فارسي دانشگاه پكن ديدار و گفت‌و‌گو خواهند داشت و در باب همكاري‌هاي متقابل در حوزه ادبيات معاصر ايران و چين و ترجمه آثار داستاني و شعر معاصر دو كشور به زبان‌هاي يكديگر و برگزاري نشست‌هاي مشترك نويسندگان و شاعران معاصر ايران و چين برنامه‌ريزي مي‌كنند.
براساس اين گزارش، سعدي و كنفوسيوس دو شاعر و متفكر از سرزمين ايران و چين هستند كه آثارشان براي مردم دو كشور آشناست و از اشعار و آثار اين دو حكيم بزرگ بر مي‌آيد كه در مشاهده و بررسي جامعه انساني از يك پايه و اساس مشترك برخوردار بودند كه همان محبت و انسان‌دوستي است.
با بررسي آثار سعدي و كنفوسيوس مي‌توان مشابهت‌هايي در حوزه‌هاي انسان ‌دوستي و اخلاق، پاسداشت كرامت انساني و مهرورزي و راست‌كيشي يافت كه بر آن تاكيد داشته‌اند.
همايش سعدي و كنفوسيوس پيش از اين، 29 و 30 فروردين 95 با حضور سعدي‌پژوهان و كنفوسيوس‌پژوهان ايران و چين در مركز فرهنگي شهر كتاب در تهران برگزار شد.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: معصومه جوان معبودي - انتشاردهنده: محمد آجورلو
تهرام/7245//1348

سرخط اخبار فرهنگ