۱۳ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۲۰
کد خبر: 82371485
۰ نفر
ارائه 10 مقاله در همایش ملی نیما، زبان و شعر طبری

نوشهر - ایرنا - دبیر نخستین همایش نیما ، زبان و شعر طبری گفت كه 10 مقاله در این همایش یك روزه ارائه می شود.

منصورعلی اصغری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : این مقالات از میان 22 مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش برای ارائه انتخاب شده است .
نخستین همایش نیما، زبان و شعر طبری روز پنجشنبه هفته جاری با حضور ' سیدرضا صالحی امیری ' وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان نور مازندران برگزار می شود.
دبیر این همایش گفت كه در این رویداد فرهنگی ملی و تخصصی كه با حضور جمعی از اندیشمندان ، پژوهشگران زبان و ادبیات تبری برگزار می شود ، ابعاد ناشناخته اشعار نیما یوشیج مورد بررسی قرار می گیرد.
وی افزود : قرار است در این همایش ضمن تجلیل از نویسندگان چهار مقاله برتر ، كتاب 320 صفحه ای مقالات برتر همایش نیز رونمایی شود.
علی اصغری همچنین از رونمایی تندیس فلزی نیما یوشیج در همایش خبر داد و گفت كه این تندیس را هنرمند مازندرانی ' نائیج پور ' ساخته است.
وی هدف از برگزاری همایش نیما ، زبان و شعر طبری را باز شناسی ابعاد فكری و هنری نیما یوشیج بنیانگذار شعر نو ایران و حفظ و احیای زبان كهن تبری اعلام كرد.
علی اصغری گفت : حفظ این زبان نیازمند توجه ویژه پژوهشگران واعضای هیات های علمی دانشگاههاست.
علی اسفندیاری متخلص به نیما یوشیج در 21 آبان ماه 1274 خورشیدی در روستای یوش از توابع بخش بلده شهرستان نور مازندران دیده به جهان گشود و در 13 دی 1338 در 64 سالگی بر اثر بیماری ذات الریه دار فانی را وداع گفت.
او در 62 سال زندگی خود توانست معیارهای هزارساله شعر فارسی را كه تغییر ناپذیر می‌نمود ، با شعرها و رای‌های محكم و مستدلش ، تحول بخشد.
' تعریف و تبصره و یادداشت های دیگر ' ، ' حرف های همسایه ' ، ' حكایات و خانواده ی سرباز ' ، 'شعر من' ، 'مانلی و خانه ی سریویلی ' ، ' فریادهای دیگر و عنكبوت رنگ '، ' قلم انداز '، ' كندوهای شكسته ' (شامل پنج قصه ی كوتاه) و ' نامه های عاشقانه ' از جمله آثار این شاعر مازندرانی است.
مقاله‌های متعدد در زمان همكاری با نشریه‌های آن دوران و نامه‌هایی كه از نیما باقی مانده كه در برخی از آنها به نقد وضع اجتماعی و تحلیل شعر زمان خود می‌پرداخته است .
خبرنگار: سیدمحمد اكبرموسوی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
1295/ 1602/1654

سرخط اخبار فرهنگ