۱۳ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۴۷
کد خبر: 82371405
۰ نفر
حضور 250 میهمان خارجی در افتتاحیه مشهد 2017

مشهد- ایرنا- مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: مشهد در مراسم آغاز رسمی برنامه های رویداد 'مشهد 2017' در پنجم بهمن ماه امسال میزبان بیش از 250 میهمان و سفیر خارجی از 40 كشور خواهد بود.

سید سعید سرابی روز دوشنبه در نشست شورای سیاستگذاری مشهد 2017 افزود: 14 وزیر كشورهای اسلامی و حدود 20 نفر از وزرا و مسئولان سابق این كشورها و شهرداران كلانشهرهای اسلامی كه دارای رده تشریفاتی و از چهره های موثر هستند نیز به این مراسم دعوت شده اند.
وی اظهار كرد: در بخش میهمانان داخلی هم حدود 150 نفر از چهره های برجسته فرهنگی، رسانه ای و مدیران رسانه های كشور به همراه مدیران وزارتخانه ها و دست اندركاران مرتبط با این رویداد حضور دارند.
وی گفت: تاكنون حضور 120 نفر از شخصیت های موثر جهان اسلام در این مراسم قطعی شده و هماهنگی برای صدور روادید و سایر اقدامات در حال انجام است.
سرابی افزود: برای برگزاری مراسم افتتاحیه نیز 19 كمیته ویژه نظیر كمیته های امنیتی، میهمانان خارجی، سفرا و میهمانان داخلی، اسكان و پذیرایی، تشریفات، تبلیغات شهری، اجرایی، مالی و پشتیبانی، تولیدات، حراست و حفاظت فعال شده است.
وی اظهار كرد: همچنین همزمان با مراسم افتتاحیه این رویداد 55 میهمان اختصاصی خارجی در كنگره ایران و جهان عرب در مشهد حضور می یابند.
وی با بیان اینكه شورای اطلاع رسانی این رویداد نیز فعال و اقدامات خوبی در این حوزه برنامه ریزی شده است، گفت: تاكنون حدود 800 نشست هماهنگی برای برنامه ریزی در این زمینه برگزار شده كه نیمی از آنها در سطح ملی و با حضور مسئولان كشوری بوده است.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزاری جلساتی با علما و مراجع تقلید در قم و مشهد را از دیگر اقدامات در این حوزه عنوان كرد و افزود: نشست های تخصصی نیز با دستگاه های اجرایی، نهادها، وزارتخانه ها و بخش های مرتبط با رویداد مشهد 2017 انجام شده است.
وی ادامه داد: دبیرخانه این رویداد نیز فعال است و در حوزه امنیتی هم هماهنگی های لازم با محوریت استانداری خراسان رضوی و فرمانداری مشهد انجام گرفته است.
وی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی شجره طوبی در مشهد گفت: این دوره با حضور 25 میهمان از بانوان اندیشمند جهان اسلام همزمان با آغاز رسمی برنامه های رویداد مشهد 2017 در این شهر برگزار می شود.
سرابی اظهار كرد: در حوزه اسكان نیز در سه سطح میهمانان دارای تشریفات و میهمانان خارجی و داخلی برنامه ریزی لازم انجام شده تا خدمات مناسب برای پذیرایی از حدود 500 میهمان انجام شود.
وی با بیان اینكه تبلیغات محیطی این رویداد در شهر مشهد انجام شده است، گفت: مراسم اصلی افتتاحیه این رویداد پنجم بهمن ماه در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار می شود و پیش بینی های لازم برای اجرای مناسب و شایسته آن صورت گرفته است.
وی افزود: ضیافت شام ویژه ای در همان شب برای میهمانان همایش تدارك دیده شده كه توام با مراسم فرهنگی با تاكید بر هنرهای بومی و سنتی خراسان و مشهد است.
به گفته وی بازدید از اماكن متبركه و موزه های حرم مطهر رضوی، كتابخانه آستان قدس رضوی و شركت در ضیافت این آستان مقدس از دیگر برنامه های ویژه برای میهمانان مزبور خواهد بود.
وی ادامه داد: بازدید از آرامگاه حكیم ابوالقاسم فردوسی و موزه بزرگ خراسان، اكران همزمان فیلم محمد (ص) و اجرای نمایش در سالن تئاتر مشهد نیز بخشی از این برنامه هاست.
سرابی گفت: همایش كتابت قرآن كریم و نشست مدیران مسئول رسانه های ملی با محوریت دبیرخانه این رویداد نیز برگزار خواهد شد.
وی افزود: در بخش تولیدات و انتشارات ویژه این رویداد هم كتاب مفاخر مشهد كه 110 نفر از مفاخر این شهر در آن معرفی شده، كتاب عكس فاخر مشهد، خوشنویسی مشهد، چاپ قرآن نفیس، كتاب معرفی كشورهای اسلامی، نشریه علمی و تخصصی مشهد و لوح فشرده آثار قرآنی قاریان برجسته جهان اسلام تهیه شده است.
1906 / 6053 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم