قاسمی:دعوتنامه ای از عربستان برای حج دریافت نكردیم/از هر فشاری علیه رژیم صهیونیستی استقبال می كنیم

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه تصمیم گیری درباره حج را معطوف به شرایط و حفظ عزت و امنیت حجاج ایرانی دانست و گفت: هنوز دعوتنامه ای از عربستان برای حج دریافت نكرده ایم.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری و در پاسخ به اینكه گفته می شود عربستان دعوتنامه حج را برای كشورهای اسلامی ارسال كرده است، این مطلب را مطرح كرد.
وی گفت: دعوتنامه ای از دولت عربستان برای مراسم حج دریافت نكرده ایم و چنین دعوتنامه ای وجود ندارد و اگر منتشر شده تكذیب می كنم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این كه دعوتنامه وجود خارجی ندارد و به دست طرف ایرانی نرسیده است، ادامه داد: همچنان در وضعیت سابق هستیم اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به شرایط موجود و حفظ عزت و امنیت حجاج ایرانی، تصمیم مقتضی را اتخاذ خواهد كرد.
قاسمی اضافه كرد: دعوتنامه های عربستان برای80 كشور ارسال شده و ایران هنوز مستثنی است.
وی در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص پیوستن كشورهای منطقه و سایر بازیگران برای حل بحران سوریه و موضع ایران در این زمینه این مطلب را بیان كرد.
وی افزود: آنچه برای ما مهم است، حفظ حاكمیت ملی، تمامیت ارضی و صلح و ثبات در سوریه است؛ در این جهت با تمام توان تلاش وافری را صورت دادیم و آن را برای رسیدن به صلح و ثبات در سوریه كه می شود آن را بخشی از صلح و ثبات در مجموعه منطقه و جهان تلقی كرد، ادامه می دهیم.
وی اضافه كرد: اجلاس مسكو اجلاس موفقی بود و تفاهم های خوبی داشتیم. رایزنی های دو جانبه ای بین ما و شركای دیگر ما كه در مسكو بودند، ادامه دارد و با دولت سوریه، نیز رایزنی ها ادامه خواهد داشت.
قاسمی با بیان اینكه با هر عامل و فاكتوری كه صادقانه و جدی به صلح و ثبات در سوریه كمك كند، مشكلی نداریم، ادامه داد: آنچه تا امروز مشخص و قابل تاكید است این است كه سه كشور اصلی كه می توانند دخالت كنند ایران، روسیه و تركیه است با كمك دولت سوریه و بخشی از معارضان؛ كه قرار است در اجلاس آستانه با دولت سوریه نشسته و مذاكرات خود را انجام دهند.
وی تاكید كرد: در مقطع كنونی بحث حضور سایر كشورها مطرح نیست و باید رصد كرد و شاید در آینده بتوان در این خصوص بهتر و روشن تر صحبت كرد.

**ادعای تقسیم سوریه حرفی بی ربط و نادرست است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص ادعای رویترز كه قرار است سوریه به سه منطقه بین ایران، روسیه و تركیه تقسیم شود و توافق موجود در این زمینه، اظهار كرد: حرفی مزخرف، بی ربط و نادرستی است.
قاسمی گفت: مواضع ایران نسبت به همه كشورهای منطقه كاملا روشن است و ما از تمامیت ارضی و حاكمیت ملی سوریه همواره دفاع كرده و می كنیم.
وی تاكید كرد: سوریه باید كشوری مستقل با حفظ تمامیت ارضی و حاكمیت ملی خود باقی بماند و اجازه نمی دهیم سوریه به جایی به عنوان حوزه نفوذ سایر كشورها و حتی ایران تبدیل شود. تغییر مرزها و نقض حاكمیت ملی دولت ها كار اشتباهی است و خیلی نباید به این مباحث رسانه ای و تبلیغاتی توجه جدی كرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ابتدای نشست خود با خبرنگاران، سال نو مسیحی را به جامعه ارامنه و مسیحیان ایران تبریك گفت و افزود: آرزو می كنم سالی كه آغاز كردید سالی مملو از مهربانی، محبت، صلح و ثبات در جهان بخصوص در منطقه بی ثبات و ناآرام خودمان باشد.

**امید است شاهد آرامش در سوریه و عراق باشیم
وی در پاسخ به سوالی درباره برنامه ایران برای تنش زدایی از منطقه و روابط با عربستان با توجه به آزادسازی موصل و حلب گفت: با تلاشی كه شاهد بودیم بحث حلب به مراحل خوبی رسید و تا حد زیادی پاكسازی شد. امید است بتواند وضعیت موجود در حلب تثبیت شده و ادامه یابد و بتوانیم شاهد آرامش و ثبات در حلب و سایر نقاط سوریه باشیم.
سخنگوی دستگاه سیاست خارجی اضافه كرد: با جدیتی كه در دولت عراق وجود دارد تا حدی بحث آزادسازی موصل به جلو حركت كرده اما موانعی دارد كه نیازمند زمان است. باید منتظر بمانیم تا وضعیت موصل به سرمنزل مقصود خود نایل آمده و از وجود تروریسم و تروریست ها خلاصی یابد تا عراق بتواند به عنوان كشور دوست و همسایه شاهد روزهای نوین و بهتری باشد.

**پاسخ به اتهامات وارده به دستگاه دیپلماسی داده شد
قاسمی در پاسخ به برخی خبرسازی ها در خصوص وزیر امور خارجه و تلاش های رسانه ای برای تضعیف محمدجواد ظریف و دستاوردهای وزارت خارجه اظهار داشت: ایران كشوری دموكراتیك است و گروه ها، صداها و جریان های مختلفی در آن زندگی كرده و تلاش سیاسی خود را دارند.
وی افزود: مباحثی كه مطرح است تا حد زیادی قابل قبول بوده و طبیعی است. انتقاد از هر اقدام و عملی وجود دارد و نمی شود به آن خیلی خرده گرفت اما باید این را از برخی جریان هایی كه تمایل بسیاری برای سیاهنمایی دارند و دستاوردهای دولت را مخدوش كرده و به گونه دیگری جلوه می دهند، تفكیك كرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در مباحثی كه در مورد ظریف و وزارت خارجه مطرح بود، سخنگوی وزارت خارجه در سوم و پنجم مواضع خود را به صراحت مطرح كرد و در هفتم دیماه، وزارت خارجه پاسخ های خود را در مورد این اتهام ها ارائه كرد.

**تاریخ و جزئیات اجلاس آستانه هنوز مشخص نیست
قاسمی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص آتش بس در سوریه و این كه آیا ایران در كنار تركیه و روسیه یكی از تضمین كننده های آتش بس میان دولت سوریه و مخالفان خواهد بود یا خیر؟ گفت: نشست و ابتكار سه جانبه ای كه در مسكو اتفاق افتاد ثمرات مهمی داشت.
وی افزود: یكی از ثمرات آن حضور و هماهنگی سه كشور مهمی بود كه در سوریه نقش اساسی داشتند و تلاش خودشان را تجمیع كردند برای این كه بتوانند یك آتش بس جدی را در سوریه بوجود آورند و به راه حل سیاسی و رسیدن به تفاهم های سیاسی كمك كنند.
سخنگوی وزارت امورخارجه ادامه داد: تفاهم سیاسی تنها راهی است كه از گذشته و امروز به آن فكر می كردیم و هنوز فكر می كنیم راه نهایی سوریه یك راه حل سیاسی است. در این جهت كار كردیم و امیدواریم با تلاش سه كشور بتوانیم این نقش را به اندازه ای كه لازم است در صلح و ثبات در سوریه ایفا كنیم.
قاسمی با بیان این كه تلاش ها در این زمینه ادامه خواهد داشت، گفت: با توجه به این كه تاریخ اجلاس آستانه و جزئیات آن هم خیلی مشخص و روشن نشده و نمی توانم صحبت كنم اما امیدواریم شرایط لازم برای به ثمر رسیدن این نشست، میان گروه های معارض و دولت سوریه به وجود آمده و ثمراتی برای مردم منطقه و سوریه به همراه داشته باشد.

**حضور عمان در ائتلاف عربستان تاثیری بر روابط دو جانبه با ایران ندارد
سخنگوی وزیر خارجه در خصوص تحركات اخیر عربستان در نشست شورای خلیج فارس، سفر نخست وزیر بریتانیا به منامه و اعلام برخی محافل برای پیوستن عمان به ائتلاف عربستان اظهار داشت: شناخت دقیقی از پادشاهی عمان داریم و روابط خوبی با دولت عمان از گذشته دور تا به امروز داشته ایم.
قاسمی خاطرنشان كرد: در مقاطع مختلفی كه منطقه دچار فراز و نشیب های متعدد و گوناگونی بوده، روابط ما با عمان همواره مثبت، رو به رشد و سازنده بوده است. در صورتی كه عمان به این ائتلاف كه صوری است پیوسته باشد، هیچ تاثیری در روابط ما ایجاد نمی كند.
وی تصریح كرد: عمان كشوری است كه نشان داده با این نوع روابط و ائتلاف ها می تواند به شكلی همكاری های خود را سامان دهد كه تاثیری در روابط دو جانبه خود با دوستانش در منطقه نداشته باشد.
این مقام وزارت امور خارجه افزود: تصور من این است كه بحث حضور پادشاهی عمان در ائتلاف ضد تروریستی كه در منطقه مطرح است، تاثیری در روابط عمان با ایران نخواهد داشت.
**سفر ولید معلم برای هماهنگی بیشتر
قاسمی در خصوص سفر ولید معلم و یك مقام امنیتی این كشور به تهران و تاكید بر هماهنگی بیشتر پیش از نشست آستانه، در زمینه مذاكرات ظریف با معلم گفت: تحولات منطقه بسیار سریع است و لحظه به لحظه و روز به روز با مسایل جدیدی مواجه هستیم.
وی افزود: ما طی دوران گذشته و سال ها و بخصوص ماه های اخیر همواره رایزنی های خود را با برخی كشورهای منطقه از جمله خود سوریه به طور مرتب، منظم و مكرر داشته ایم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: سفر ولید معلم در این چارچوب انجام شد؛ با مقامات ایران دیدار داشتند و آخرین تحولات منطقه و سوریه پس از وضعیت جدید حلب و اجلاس مسكو كه موفق بود و توانست به ثمرات مشخصی در حوزه مسایل سوریه برسد، بحث كردیم.
قاسمی اضافه كرد: لازم بود در برخی مسایل خاص با هم صحبت كرده و مواضع خود را به طور مستقیم گفته و بشنویم و نهایتا هماهنگی های لازم را به عمل آوریم. این سفر به لحاظ زمانی بجا بود و مباحثی مطرح شد. امیدوارم حاصل این سفر بتواند در وضعیت آتی سوریه و مسایل منطقه و تحولات پیش رو و هماهنگی های بیشتر كارساز و موثر واقع شود.

**اختلاف گازی با تركمنستان سیاسی نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص مناقشه گازی تركمنستان و ایران، در پاسخ به سوالی درباره برنامه وزارت خارجه برای رفع این مساله با مذاكرات سیاسی اظهار داشت: بحث همكاری های ایران و تركمنستان در حوزه گاز موضوع جدیدی نیست. این موضوع به سال 1375برمی گردد.
قاسمی افزود: در سال 1385 به نقطه جدید در همكاری ها رسیدیم و تركمن گاز، قیمت های خود را افزایش داد و ما تحت شرایطی این را پذیرفتیم.
وی ادامه داد: مذاكرات در دوران اخیر در جریان بود و برای ما هم در یك نگاه خوشبینانه مطرح بود كه بتوانیم به نتایج و تفاهم های لازم برسیم اما این تصور هم قابل پیش بینی بود كه نتوانیم به تفاهم برسیم.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه كرد: بنابراین وزارت نفت و شركت گاز ایران، تمهیدات لازم برای شكل بدبینانه به لحاظ فنی و توزیع گاز بخصوص در مناطق شمالی را فراهم كرده بودند.
قاسمی خاطرنشان كرد: میزان گاز دریافتی ما از تركمنستان زیاد نیست و رقم مشخصی است كه نسبت به تولید داخلی دو یا سه درصد بیشتر نیست و با مقداری صرفه جویی قابل جبران است.
قاسمی گفت: این موضوع را سیاسی نمی بینیم و نمی خواهم در این جایگاه امروز این بحث را از نگاه سیاسی و وزارت خارجه ببینم. بحث فنی و مالی بین تركمن گاز و شركت گاز است. در مذاكراتی كه داشتند به این نتیجه منتهی شده؛ امید است با درایتی كه وجود خواهد داشت با تركمنستان به تفاهم لازم برسیم و این نوع همكاری ها را در مجموع همكاری های دو كشور داشته باشیم.
وی افزود: همانطور كه شركت گاز اعلام كرد جای نگرانی در مورد مصرف كنندگان گاز نداریم و قابل جبران است. امید است این مذاكرات در فضایی بهتر دنبال شود و بتوانیم این نوع همكاری ها را با توجه به تمام حقوق متعلق به ما و این كه طرف تركمن باید بپذیرد، ادامه یافته و مجدد به ثمر بنشیند.

**دریافتی ما پس از برجام بیش از 10 میلیارد دلار است
در ادامه این نشست، خبرنگاری پرسید ظاهرا یك مقام آمریكایی در گفت و گو با وال استریت اعلام كرده ایران از 2013 تاكنون 10 میلیارد لار به صورت نقد و شمش طلا در قبال لغو تحریم ها بعد از توافق هسته ای دریافت كرده است. نظر وزارت خارجه در خصوص این ادعا چیست؟
سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: بله تایید می كنم. بعد از اجلاس ژنو و تفاهم حاصله، قرار شد 700 میلیون دلار ماهانه پرداخت كنند. ما علاوه بر وجوه نقدی كه دریافت كردیم؛ به صورت طلا، شمش و هر چیز دیگری دریافت های خود را داشتیم و تحویل گرفتیم.
قاسمی افزود: در مورد رقم دقیق صحبت نمی كنم و فكر می كنم رقم اعلامی با خسّت داده شده و ما بیش از این از وجوه هایی كه داشتیم در اختیار گرفتیم و در اختیار بانك مركزی قرار گرفته و مصرف شده و این خبر درست است اما رقم بیش از این است.

**از تكرار سوالات تعجب می كنم/اطلاع رسانی پس از انتخاب سفیر
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص انتشار نام سفیر پیشنهادی ایران در سوریه گفت: بعضی رسانه ها در یكی دو روز گذشته كارهایی كردند، من هیچ چیز را تایید نمی كنم و از تكرار سوالات تعجب می كنم.
قاسمی ادامه داد: پروسه تعیبن سفیر در دنیا پیچیده، طولانی و زمانبر است
وی با بیان اینكه مراحل ده گانه ای برای معرفی سفیر باید طی شود، اضافه كرد: اگر این مراحل طی شد و به سرانجام رسید در آن مقطع نام سفیر برده می شود و این هم دلایل خود را دارد.
این مقام وزارت امور خارجه افزود: اینكه رسانه ها زودتر گمانه زنی كنند و اسم افراد را مطرح می كنند بدون اینكه مراحل قانونی طی شود، كار درستی نیست و ممكن است اسامی درست نباشد.

**به عنوان قدرت مستقل به تعهدات خود پای بندیم/منتظر سالروز اجرای برجام می مانیم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی درباره برجام و تعهداتی كه قرار است ایران در سالروز اجرای برجام انجام دهد با توجه به بدعهدی های طرف مقابل گفت: ما نقض كننده برجام نیستیم و به عنوان یك قدرت مستقل به همه تعهدات دوجانبه و بین المللی خود پای بند خواهیم بود.
قاسمی ادامه داد: همانطور كه رییس جمهوری اشاره كرد، طرف های دیگر هم در بخش های زیادی تعهدات خود را انجام داده اند. در حوزه بانكی شاید با مشكلاتی مواجه هستیم و كندی هایی وجود دارد كه باید رفع شود. با این حال نهایتا این روند راه خود را طی می كند.
وی با بیان اینكه در حوزه های كشتیرانی، بیمه، نفت و خیلی از حوزه ها موفقیت های بسیاری داشتیم، خاطرنشان كرد: البته در سالیان دراز تحت تحریم ها و نظارت های هوشمند و پیچیده قرار داشتیم و باز شدن همه گره ها حتی اگر اراده لازم وجود داشته باشد تا حدی دشوار می نماید.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه «آنجا كه احساس كنیم بدعهدی هایی صورت می گیرد، دست ما باز است و می توانیم اقدامات خود را در فردو و سایر بخش ها انجام دهیم.
قاسمی تصریح كرد: در حدی كه رییس جمهوری توضیح داده اند، كافی است و ما منتظر سالروز اجرای برجام می مانیم كه وضعیت چگونه خواهد بود.

**مشكلی درباره مقاومت وجود ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص آتش بس در سوریه اظهارداشت: آتش بس در حلب محقق نمی شود مگر اینكه همه گروه هایی كه در آنجا هستند، توافق كرده باشند. تا اینجا نقض آشكاری صورت نگرفته است و با مجموعه شرایط پیچیده حلب، آتش بس قابل قبول است و مسیر خوبی را طی كرده است.
قاسمی افزود: در مورد گروه های مقاومت و هواداران اسد هم با توجه به اینكه بخشی از تفاهم آتش بس سوریه هستند، مشكل جدی وجود نخواهد داشت.

**از هر فشاری علیه رژیم صهیونیستی استقبال می كنیم
وی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص شهرك سازی در فلسطین اشغالی اظهارداشت: این قطعنامه اقدام مثبتی بود كه تا حدی در محافل سیاسی و جهانی غیر قابل پیش بینی و غیر مترقبه بود و ما از آن استقبال كردیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: هر كاری كه بتواند رژیم صهیونیستی را تحت فشار بگذارد برای اینكه از یك سری اقدامات ددمنشانه خود دست بردارد، استقبال می كنیم و از این جهت این قطعنامه مورد استقبال ماست.
قاسمی ابراز امیدواری كرد: این قطعنامه بتواند در نهایت رژیم صهیونیستی را از ادامه شهرك سازی ها بازدارد و بتواند به احقاق عدالت و بازگشت بخشی از حقوق مردم فسلطین منجر شود كه در سیطره ظلم رژیم غاصب قرار دارند.

**اجازه نمی دهیم یك ایرانی را به اجبار به كشور برگردانند
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص پناهجویان ایرانی در استرالیا و ضرب و شتم دو ایرانی در این كشور گفت: مدتهاست تماس های زیادی بین ما و سفارت استرالیا و سفارت ایران در استرالیا با دولت این كشور وجود دارد.
قاسمی افزود: چه استرالیا و چه كشورهای غربی از مدتها قبل وقوف پیدا كردند كه بخشی از پناهجویانی كه در سال های گذشته به صورت غیر قانونی از طریق شبكه های مافیا به آنجا رفته و خود را پناهنده معرفی كرده اند، سیاسی نیستند بلكه بخشی پناهندگان اقتصادی و یا كسانی هستند كه به دنبال یك مدینه فاضله، خود را به آنجا رسانده اند.
وی با بیان اینكه ما برای كسانی كه مایل به بازگشت به ایران هستند، محدودیتی نداریم، عنوان كرد: این امر منوط به این است فرد ایرانی با احراز هویت با اراده خود به كشور بازگردد؛ در عین حال ما اجازه نخواهیم داد به اجبار یك ایرانی را به كشور برگردانند.
سخنگوی وزارت امور خارجه درخصوص ضرب و شتم دو ایرانی در مراسم ژانویه نیز اظهار داشت: این اقدام مایه تاسف است و حتما از مجاری دیپلماتیك و اهرم هایی كه وجود دارد، پیگیری و به این عمل اعتراض خواهیم كرد.

**هموطنان برای دریافت ویزا گرفتار شبكه های مافیا نشوند
قاسمی در ادامه به موضوع سودجویانی كه در جریان دریافت روادید در اطراف برخی سفارتخانه ها وجود دارند، اشاره كرد و گفت: ما در این خصوص جدی هستیم و در مقاطع مختلف به هموطنان هشدار می دهیم كه برای دو یا سه روز جابجایی دریافت نوبت، دچار شبكه های مافیایی مخوف نشوند و پول های كلانی به این شبكه ها پرداخت نكنند.
وی در عین حال افزود: این امر به عنوان یك معضل جدی همچنان تحت رصد است و ما با برخی سفارتخانه ها صحبت كردیم و به آنها هشدارهای لازم را دادیم و آنها هم استدلالهایی دارند كه موضوع در دست پیگیری است.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینكه حل این مسئله نیازمند همكاری مردم و تعامل با سفارتخانه هاست، اظهارداشت: این سفارتخانه ها علائم لازم را گرفته اند و اگر احساس كنیم نمی توانیم با اقدامات اولیه توجه آنها را جلب كنیم، ناچاریم به دولت های آنها مراجعه كنیم و قدمهای مقتضی را برداریم.

**ادامه تلاش برای حل مشكل نرگس كلباسی در هند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در خصوص آخرین وضعیت نرگس كلباسی شهروند ایرانی كه در هند دچار مشكلات قضایی شده است، گفت: آخرین خبر، توئیت وزیر خارجه هند است كه آن را به قوه قضائیه كشور خود احاله كرد.
قاسمی ادامه داد: تلاش مستمر و پیوسته ای در مورد ایشان وجود دارد و بخش كنسولی و سفارت ما در دهلی نو و حیدر آباد گامهای زیادی برای ایشان برداشته اند. كنسولگری ما اقامت ایشان را تمدید كرد و ما این اقدامات را ادامه خواهیم داد.
وی اضافه كرد: ما به قوانین هندوستان به عنوان یك كشور مستقل احترام قائل هستیم و همانگونه كه وزیر خارجه این كشور اشاره كرد، این كشور از تفكیك قوا برخوردار است با این حال تا روشن شدن وضعیت وی، تلاش های خود را ادامه خواهیم داد.
به گفته قاسمی برخی گروه ها و ان. جی. او. ها هم در تلاش هستند با گروه های مشابه خود در هند تماس هایی برقرار كنند و تلاش های بیشتری در این خصوص انجام دهند. ما امیدواریم مساله وی به شكل مطلوبی به سرانجام برسد.
وی در پاسخ به سوالی درباره بازداشت تبعه عربستانی در خراسان رضوی اظهارداشت: این خبر مربوط به 6 ماه قبل است و خبر جدیدی نیست. به نظر می رسد این فرد كار خلاف قانون انجام داده و بیش از حد مجاز با خود ارز همراه داشته است.

** تصمیم گیری كشورهای منطقه بدون حضور قدرت های فرامنطقه ای
قاسمی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره نشست مسكو گفت: یكی از ثمرات این اجلاس این بود كه نشان داد كشورهای منطقه می توانند بدون حضور قدرتهای فرامنطقه ای در كنار مردم سوریه به تفاهماتی نائل شوند و این اتفاق قابل توجهی است كه نباید به سادگی از آن عبور كرد.
وی اضافه كرد: زمان دقیق برگزاری نشست آستانه هنوز روشن نیست و رایزنی ها ادامه دارد؛ باید صبر كنیم و ببینیم این نشست چگونه برگزار می شود.
قاسمی در خصوص عقب نشینی ایران در فرایند سیاسی اظهارداشت: عقب نشینی با تفاهماتی كه باید صورت بگیرد، فرق می كند. هر مذاكره ای نوعی بده بستان می تواند باشد و عقب نشینی از مواضع درست نیست و ما از هیچ كدام از مواضع خود عقب نشینی نكرده و نخواهیم كرد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تفاهماتی وجود داشته و هم اكنونی رایزنی های سه كشور و همچنین بین دولت سوریه و معارضان دنبال می شود. در نشست آستانه آنچه كه باید اتفاق بیفتد چیزی است كه بین دولت سوریه و معارضان تصمیم گیری می شود.
سیام ** 9314**1429
تنظیم: داود توسلی**انتشار:محسن طاهرزاده