مقام روسی: تعامل روسیه و ایران سوریه را از دام توطئه نجات داد

مسكو - ایرنا - ورونیكا كراشنینیكووا نماینده مجلس اجتماعی و مدیرعامل موسسه ابتكارها و تحقیقات سیاست خارجی روسیه، گفت: همگرایی های هوشمندانه تهران و مسكو، سوریه را از دام نقشه های توطئه آمیز ائتلاف غربی-عربی ضدسوری نجات داد.

كراشنینیكووا روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسكو با بیان اینكه واشنگتن در راس اردوگاه غربی نقشه های شومی را برای سوریه تدارك دیده است، اظهار كرد: برخی كشورهای عربی منطقه نیز همپای آمریكا حداكثر امكانات را بكار گرفتند تا تروریست ها در سوریه پیروز شوند و حكومت را در دست گیرند.
نویسنده كتاب «آمریكا-روسیه: فرهنگ جنگ سرد، ناتو، افسانه ها و واقعیت» همچنین گفت: غرب و آمریكا از هیچ تلاشی برای حفظ كانون تنش در سوریه فروگذار نمی كنند و برخی كشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی در اجرای نقشه های ضدسوری و تامین هزینه های هنگفت آن به واشنگتن و متحدانش كمك می كنند.
وی افزود: كشورهای ضدسوری تروریست ها را در پنج سال اخیر با وعده دستمزدهای هنگفت از گوشه و كنار جهان جمع و روانه سوریه كردند و اكنون بسیاری از این افراد كه با آگاهی از خطرات و پیامدهای مرگبار اقدام های خود، پشیمان شده اند، راه بازگشت ندارند.
نماینده مجلس اجتماعی روسیه خاطرنشان كرد: تروریست ها در سوریه یا عراق چند لایه اقدام می كنند و همیشه در آخرین لایه، سركرده ها و افراد كادر قرار دارند كه مانع فرار اعضای گروههای تروریستی یا عقب نشینی از نبرد می شوند.
كراشنینیكووا در ادامه با اشاره به تلفات بسیار سنگین تروریست های مورد حمایت خارجی در سوریه اظهار كرد: در جریان عملیات موفق نظامیان سوری و پشتیبانی نیروی هوافضای روسی، تروریست ها متحمل شكست های سنگینی شده و روحیه خود را ازدست داده اند.
وی ادامه داد: به این ترتیب همكاری روسیه و ایران موجب برهم خوردن تمام نقشه های شوم غربی-عربی علیه سوریه شد كه برای آن هر ساله صدها میلیون دلار هزینه متحمل شده بودند.
كارشناس ارشد روس گفت: آنكارا نیز كه از سرنوشت حتمی شكست تروریست ها و نقشه های غرب و آمریكا علیه تركیه آگاه شده، نشان داده در حال تغییر رویكرد خود در بحران سوریه است.
كراشنینیكووا افزود: راهبردهای ایران و روسیه همچنین سبب شد، سران معارضان برای آغاز مذاكرات با دولت سوریه پیش شرط های قبلی خود را كنار بگذارند كه موفقیت سیاسی بزرگی برای دمشق و كشورهای حامی مبارزه با تروریسم ضدسوری است.
مدیرعامل موسسه ابتكارات و تحقیقات سیاست خارجی روسیه گفت: با تصویب قطعنامه شورای امنیت دربرگیرنده تائید و تثبیت آتش بس فراگیر در سوریه كه با همراهی های سیاسی ایران، روسیه و سوریه عملی شد، شرایط آغاز مذاكرات صلح فراهم است.
وی در پایان افزود: اكنون تهران و مسكو، مسئولیت ویژه جلوگیری از اجرای توطئه های جدید را برعهده دارند، زیرا آمریكا و متحدان ائتلاف ضدسوری اقدام های خود را متوقف نمی كنند و متحدان ضدتروریستی سوریه نیز باید با هوشیاری مانع اجرای اشكال دیگر توطئه های غربی-عربی علیه این كشور شوند.
مجلس اجتماعی روسیه مجلسی مشورتی است كه سال 2008 تاسیس شده و نمایندگان آن هر سه سال یك بار تعیین می شوند.
بر اساس قانون فدرال روسیه، از 168 نماینده مجلس اجتماعی 40 نفر با حكم رییس جمهوری روسیه تعیین، 85 نفر از طرف مجالس اجتماعی مناطق روسیه و 43 نفر هم از طرف تشكیلات اجتماعی و پژوهشگاههای سراسری روسیه تعیین می شوند.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

سرخط اخبار جهان