زمینه استفاده محصولات ذوب آهن اصفهان در طرح های بزرگ عراق فراهم می شود

اصفهان - ایرنا - كارشناس ارشد صادرات شركت ذوب آهن اصفهان گفت: با عقد قرارداد این شركت با شركت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق، زمینه استفاده محصولات ذوب آهن اصفهان در طرح های بزرگ عمرانی عراق فراهم می شود.

' مهدی سرلك ' روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: پیش نویس قرارداد فروش 8 هزار تن آهن به شركت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق تهیه شده است و این قرارداد هفته آینده نهایی می شود.
وی با اشاره به اینكه فروش 8 هزارتُن آهن به عراق برای شركت ذوب آهن اصفهان رقم قابل توجهی نیست درعین حال تصریح كرد: این قرارداد به این دلیل كه زمینه را برای ذوب آهن اصفهان جهت تامین نیازهای طرح های بزرگ عراق فراهم می كند، با اهمیت است.
كارشناس ارشد صادرات شركت ذوب آهن اصفهان با اشاره به اینكه صادرات محصولات این شركت به عراق پیش از این نیز انجام شده است، تصریح كرد: این صادرات از طریق شركت های خصوصی عراق انجام شده است.
سرلك توضیح داد: شركت هایی كه بخواهند نیازهای طرح های بزرگ عمرانی عراق را تامین كنند باید تاییدیه شركت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی این كشور را به دست آورند و به همین دلیل قرارداد ذوب آهن اصفهان با شركت یاد شده عراقی از اهمیت بالایی برخوردار است.
وی اظهاركرد: نیازهای فولادی و آهن آلات طرح های بزرگ عراق هم اكنون از طریق شركت های تركیه ای و اوكراینی كه پیش از این با شركت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق قرار داشته اند، تامین می شود.
شركت بازرگانی عام مواد ساخت و ساز وابسته به وزارت بازرگانی عراق دوشنبه هفته گذشته از امضای پیش نویس قراردادی با شركت ذوب آهن اصفهان «ایسكو» خبر داد كه با نهایی شدن آن عراق 8 هزار تن آهن از ایران وارد خواهد كرد.
«ولید حبیب الموسوی » قائم مقام وزیر بازرگانی عراق پنجم شهریور امسال در بازدید از خط تولید و انواع محصولات تولیدی شركت ذوب آهن اصفهان، خرید محصولات فولادی از این شركت را اولویت اصلی سیاست های بازرگانی عراق عنوان كرد.
** ذوب آهن اصفهان در آستانه عقد قرارداد فروش محصولات به یك كشور اروپایی است
كارشناس ارشد صادرات شركت ذوب آهن اصفهان در ادامه با اشاره به اجرایی شدن برجام و توافق هسته ای، گفت: برجام زمینه برقراری ارتباط مراكز صنعتی بزرگ از جمله ذوب آهن اصفهان با كشورهای جهان را فراهم كرد.
وی با اشاره به اینكه پیش از اعمال تحریم ها، زمینه صادرات محصولات شركت ذوب آهن اصفهان به كشورهای مختلف جهان وجود داشت، تصریح كرد: اما پس از تحریم ها، صادرات شركت ذوب آهن اصفهان با مشكل مواجه شد.
سرلك افزود: درحال حاضر شركت ذوب آهن اصفهان نه در شرایط سخت پس از تحریم ها و نه در شرایط آسان پیش از اعمال تحریم ها قرار دارد اما پس از اجرایی شدن برجام، گشایشی در زمینه صادرات محصولات این شركت به كشورهای مختلف جهان بوجود آمده است.
وی ادامه داد: شركت ذوب آهن اصفهان در آستانه عقد قرارداد فروش 10 هزارتُن میلگرد به یك كشور اروپایی است.
كارشناس ارشد صادرات شركت ذوب آهن اصفهان افزود: در این زمینه بر سر قیمت و چگونگی دریافت پول از كشور اروپایی یاد شده به توافق رسیده ایم اما جزئیات این قرارداد را پس از نهایی شدن آن اعلام خواهیم كرد.
ذوب آهن اصفهان بزرگترین واحد فولاد سازی قطعات ساختمانی در ایران است.
این واحد فولاد سازی در سال گذشته 2.7 میلیون تن فولاد خام تولید كرد.
محصولات ذوب آهن اصفهان به 25 كشور دنیا از جمله فرانسه، بلژیك، اسپانیا، ایتالیا، ایرلند، پرتغال، یونان، افغانستان، امارات متحده عربی، عراق، تركیه، تركمنستان، تاجیكستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، هند، عمان،كویت، چین، لبنان، پاكستان، عربستان سعودی، قطر و اردن صادر می شود.
شركت ذوب آهن اصفهان با ظرفیت تولید 2.8 میلیون تن انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی در 45 كیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
2093 ** خبرنگار و انتشاردهنده: اصغر دواتگر

سرخط اخبار استان‌ها