عصر طلايي تمدن اسلام در كتاب 1001 اختراع

تهران-ايرنا- مدير توليد كتاب 1001 اختراع، ميراث مسلمانان در جهان ما گفت: اين كتاب با آشكار كردن اختراعات مسلمانان و اهميت آن‌ها در گذشته و جهان امروز، عصر طلايي تمدن اسلام را معرفي مي كند.

هفته گذشته در ششمين جشنواره كتاب دين و پژوهش هاي برتر كه از سوي سازمان تبليغات اسلامي در حوزه هنري برگزار شد، از ميان يكهزار و 654 اثر رسيده در گروه كودك و نوجوان، كتاب «1001 اختراع، ميراث مسلمانان در جهان ما» از كاظم طلايي به عنوان كتاب شايسته تقدير تجليل شد.
طلايي روز دوشنبه درباره ويژگي هاي اين كتاب به خبرنگار معارف ايرنا گفت: كتاب 1001 اختراع، ميراث مسلمانان در جهان از عصر طلايي تمدن اسلام، يعني قرن اول تا دهم هجري حدود 600 تا 1600 ميلادي پرده برمي‌دارد كه در اين دوران، مسلمانان در زمينه‌هاي گوناگوني چون پزشكي، مكانيك، نقشه‌ كشي، شيمي، تعليم و تربيت، مهندسي، معماري و نجوم پيش‌گام و پيشتاز در جهان بودند.
وي با بيان اين كه منظور از هزار و يك ميراث، تعداد زياد اختراعات مسلمانان است، افزود: اين كتاب تاليف پروفسور سليم الحسني متولد 1319هجري شمسي در بغداد و استاد بازنشسته مهندسي مكانيك و استاد افتخاري گروه زبان‌شناسي و تمدن در دانشكده علوم انساني دانشگاه منچستر انگلستان است.
طلايي اضافه كرد: اين پروفسور كه رياست بنياد علم، فناوري و تمدن (FSTC) را نيز بر عهده دارد، بنيان‌گذار وبگاه دانشگاهي www.MuslimHeritage.com و سرپرست نمايشگاه 1001 اختراع مسلمانان در يك برنامه آموزشي جهاني است و تاكنون بيش از 200 مقاله در مجله‌هاي معتبر بين‌المللي و چندين كتاب ارزشمند از او به چاپ رسيده است.
وي افزود: ترجمه اين كتاب به صورت تخصصي توسط كارشناسان مختلف همچون سياوش شايان در حوزه جغرافيا، محمد كرام الديني در حوزه زيست شناسي، سعيد علي تاجر در حوزه معماري، منصور ملك عباسي در موضوع نجوم و افسانه حجتي طباطبايي در حوزه مد و لباس انجام شده و ويراستاران علمي نيز حجت الحق حسيني و مرتضي گوهري پور هستند.
مدير توليد 1001 اختراع، ميراث مسلمانان در جهان ما گفت: استاد الحسني در سال 2001 ميلادي توانست برترين جايزه فضل ‌الرحمان خان را در رشته دانش و فناوري دريافت كند و او در 20 سال گذشته به شناخت و ترويج ريشه‌هاي فرهنگي علوم براي اتحاد جامعه انساني، درك بين فرهنگي و صلح جهاني علاقه‌مند شده و جنبشي جهاني براي نشان دادن گذشته و بازنمايي راه‌هاي برقراري ارتباط مسلمانان با جهان معاصر ايجاد كرده است.
وي افزود: اين جنبش كه در ترويج اتحاد هرچه بيشتر اديان و فرهنگ‌ها بسيار موفقيت‌آميز بوده، بازگوكننده آن است كه در عرصه فرهنگ و تمدن اسلامي، مسلمانان، يهوديان و مسيحيان با هم و در نهايت همراهي، براي توسعه جامعه انساني همكاري داشته‌اند.
اين نويسنده گفت: به عنوان نمونه چه عنصر مشتركي ميان دانه‌هاي قهوه، چاقوي جراحي، طاق‌ها و رصدخانه‌ها وجود دارد يا ايدۀ پرواز از كجا به ذهن لئوناردو داوينچي راه يافت و يا اين كه چه كسي روكش كپسول خوراكي را اختراع كرد و فيبوناتچي در كجا آموخت كه هنگام محاسبات رياضي، انگشتانش را خم كند، در اين كتاب آمده است.
وي افزود: در اين كتاب كه به شيوه‌اي آسان‌ياب نوشته شده، به همه اين پرسش‌ها پاسخ داده مي‌شود و در حقيقت، هيچ حوزه‌اي آن‌چنان پيچيده و ناشناخته نبوده كه امكان بررسي دقيق و تحقيق و جست‌وجوي مبتني بر آزمايش و تجربه علمي جدي، در مورد آن وجود نداشته باشد.
طلايي همچنين گفت: اين كتاب در هشت بخش تنظيم شده كه نوجوانان با مراجعه به بخش «خانه» مي‌توانند با منشا مواد مصرفي روزمره آشنا شده يا بدانند هزار سال پيش چه كسي براي نخستين بار از عطر استفاده كرد يا خاستگاه موسيقي و تفريحات خانگي چيست.
وي افزود: بخش «مدرسه» اساس و بنيان دانشگاه‌ها را معرفي مي‌كند. مثلا كانون حكمت و انديشه بغداد چه بوده يا در بخش «بازار» مي توان رد پاي تجارت بين‌المللي پررونق را در منابع تجديد شونده‌ انرژي و روش‌هاي پيشرفته كشاورزي و باغ‌داري مسلمانان در سده‌هاي ميانه دنبال كرد.
اين پژوهشگر حوزه كودك و نوجوان افزود: در بخش «بيمارستان» خاستگاه اعمال جراحي، مايه‌كوبي آبله، بخيه زدن اعضاي دروني و بيمارستان‌هاي آموزشي به مخاطب معرفي مي‌ شود و بخش «شهر» به مخاطبان نوجوان كمك مي‌كند تا خيابان‌هاي سنگ‌فرش‌شده هزار ساله مسلمانان را در ذهن خود تجسم كنند و عقايد معماران بزرگ دنياي مدرن را درباره معماري اسلامي بدانند.
وي افزود: بخش «دنياي پيرامون» به مخاطب توضيح مي‌دهد كه چه كساني براي نخستين‌بار جزر و مد را توضيح‌ داده‌اند و بخش «جهان» نيز به نوجوانان كمك مي‌كند لذت پرواز موفق انسان را در هزار و 200 سال پيش احساس كنند يا درباره آسمان و كهكشان‌ها بخوانند و ببينند كه چگونه مسلمانان در هزار سال پيش با استفاده از ابزارهاي دقيق و پيچيده ستاره‌شناسي در پيشرفته‌ترين رصدخانه‌ها، كهكشان‌ها را مشاهده و از آن‌ها نقشه تهيه مي‌كردند.
طلايي اضافه كرد: بخش «مرجع» نيز منابع كتابي براي مطالعه‌ بيشتر درباره‌ موضوع هاي طرح شد در كتاب را به مخاطب معرفي مي‌كند و انتشارات طلايي در اين بخش منابعي را معرفي كرده كه براي مخاطب فارسي زبان قابل استفاده است.
فراهنگ**1003**1027**خبرنگار: محمدرضا جعفرملك** انتشار دهنده: دهقاني

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش