فراخوان نمايشگاه براتيسلاوا در دست تصويرگران ايراني

تهران - ايرنا - فراخوان ارسال آثار هنرمندان ايراني به نمايشگاه بين‌المللي تصويرگران كتاب كودك براتيسلاوا از سوي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان منتشر شد.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل كانون پرورش فكري، بر اساس اين فراخوان هر تصويرگر ايراني مي‌تواند در نهايت 10 تصوير منتخب از يك يا دو كتاب منتشر شده خود را در اختيار كانون قرار دهد.
در اين ميان كانون از سوي شوراي كتاب كودك - كه نمايندگي دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان (IBBY) را در ايران برعهده دارد – براي دريافت اين آثار تا روز 30 بهمن 1395 مهلت تعيين كرده است.
قرار است اواسط اسفند امسال گروه داوري اين آثار را مورد ارزيابي قرار دهند و در نهايت آثار 15 تصويرگر ايراني مطابق مقررات اين دوسالانه به نمايشگاه ارسال خواهد شد.
نمايشگاه بين المللي تصويرگري براتيسلاوا هر دو سال يكبار در جمهوري اسلواك، آثار تصويرگران كتاب‌هاي ويژه كودكان را به نمايش مي گذارد و همگام با اهداف يونسكو، دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان (IBBY)، كميسيون‌هاي ملي و نيز سازمان‌هاي مرتبط با هنرهاي زيبا، امكان رويارويي تصويرگران و شرايط مناسبي را براي ارزيابي آثار و در نتيجه توسعه و پيشرفت اين هنر فراهم مي‌كند.
در كنار اين رويداد، نمايشگاه‌ها و رويدادهاي ديگري نيز با همكاري يونسكو مانند كارگاه آموزشي براي تصويرگران از سوي BIB در كشور اسلواك برگزار خواهد شد.
در فراخوان اين رويداد هنري به اين مساله نيز اشاره شده است كه تصويرگراني كه براي بار اول در اين نمايشگاه شركت مي‌كنند مي‌توانند آثار خود را كه از پنج سال گذشته به اين طرف به تصوير كشيده‌اند شركت دهند اما تصويرگراني كه پيش از اين در اين نمايشگاه شركت كرده‌اند، بايد آثاري را كه از اول ژانويه 2015 به بعد خلق كرده‌اند، را در بخش مسابقه شركت دهند.
داشتن مليت همان كشور و اصلي بودن آثار از شرايط شركت در اين نمايشگاه عنوان شده است.
كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان از علاقه‌مندان دعوت كرده است آثار خود را تا 30 بهمن 1395 به نشاني تهران، خيابان دكتر فاطمي، خيابان حجاب، مركز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري، موزه كودك كانون ارسال كنند.
در همين فراخوان عنوان شده است كه جوايز اين نمايشگاه شامل يك جايزه بزرگ به ارزش سه ‌هزار دلار آمريكا، پنج سيب طلايي به ارزش 1500 دلار آمريكا، پنج مدال ويژه BIB به ارزش يكهزار دلار آمريكا مي‌شود و برنده جايزه اول مي‌تواند در نمايشگاه بعدي BIB به صورت مستقل شركت كرده و آثار خود را به صورت ويژه نمايش دهد.
هيئت داوري بين‌المللي BIB اين اختيار را دارد كه لوح تقدير اين هيئت را به موسسان انتشاراتي كه در راستاي توسعه نوآوري، كتاب‌هاي كودكان با كيفيت بالا فعاليت كرده‌اند، اهدا كند.
فراهنگ**1883**1027**‌دريافت كننده: مريم جلوداران**انتشار دهنده: دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ