استقبال گسترده كاريكاتوريست‌هاي حرفه‌اي دنيا از سومين دوسالانه «كارتون كتاب»

تهران- ايرنا- دبير سومين دوسالانه «كارتون كتاب»، از كاريكاتور به عنوان يكي از موثرترين ابزار ترويج فرهنگ كتابخواني ياد كرد و گفت: كاريكاتوريست‌هاي حرفه‌اي دنيا از اين دوسالانه استقبال گسترده اي كردند.

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور، سيد مهدي شجاعي ‌طباطبايي درباره دوسالانه «كارتون كتاب» اظهار كرد: از آنجا كه اهميت موضوع كتابخواني و ترويج فرهنگ مطالعه به عنوان يك ضرورت غيرقابل انكار در جامعه مطرح است، از هر راه و ابزار ممكن بايد در تحقق و تقويت اين موضوع بهره برد.
وي افزود: در اين ميان كاريكاتور يكي از مهم‌ترين ابزارهايي است كه مي‌تواند در ترويج فرهنگ مطالعه بسيار تأثيرگذار باشد زيرا داراي يك زبان تصويري قابل فهم براي همه مخاطبان در سراسر جهان است.
دبير سومين دوسالانه «كارتون كتاب» جايگاه كاريكاتور در كشور و فعاليت حرفه‌اي كاريكاتوريست ‌هاي ايراني را در جشنواره‌هاي معتبر جهاني ويژه دانست و گفت: كاريكاتوريست‌هاي ايراني به طور متوسط در هر 10 روز، دو جايزه از جوايز اصلي جشنواره‌هاي بين‌المللي را از آن خود مي‌كنند و حضور هنرمندان ايراني در برخي از جشنواره‌هاي بزرگ دنيا به حدي براي برگزاركنندگان مهم است كه حتي فراخوان خود را به زبان فارسي نيز منتشر مي‌كنند.
وي با تقدير از نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور در برگزاري اين جشنواره گفت: همكاري ما با نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور براي راه‌اندازي دوسالانه «كارتون كتاب» در سال 1389 آغاز شد و دور دوم آن با قدرت و قوت بيشتر در سال 1393 ادامه پيدا كرد به طوري كه دور اول اين دوسالانه با حضور هنرمنداني از 53 كشور دنيا برگزار شد.
به گفته طباطبايي، اين عدد در دوره دوم به 64 كشور رسيد كه اين مشاركت به لحاظ آماري بسيار چشمگير است.
مدير خانه كاريكاتور ايران درباره جايگاه دوسالانه «كارتون كتاب» در ميان ساير جشنواره‌هاي جهاني توضيح داد: خوشحالم كه اتفاق بزرگي در عرصه فرهنگ و هنر در حوزه تخصصي كاريكاتور در حال شكل گرفتن است و هر دوره شاهد اتفاقات بهتر در آن هستيم.
وي افزود: در شرايطي كه بسياري از جشنواره‌هاي بين‌المللي در اولين يا دومين دوره به دلايل مختلف به نتيجه نمي‌رسند و تعطيل مي‌شوند، جشنواره «كارتون كتاب» با انجام تعهدات خود توانسته جايگاه معتبري در دنيا پيدا كند.
طباطبايي گفت: معمولا در برگزاري جشنواره‌ها و مسابقات بين‌المللي، يك سري چهارچوب و معيارهايي وجود دارد كه اگر به درستي رعايت شود، از سوي نهادهاي بين‌المللي ناظر، مانند (FECO) فدراسيون كاريكاتوريست‌هاي اروپايي، از يك تا پنج ستاره براي آن جشنواره درنظر گرفته مي‌شود.
به گفته وي، موضوع جشنواره، برگزاري منظم و مستمر، حضور پر تعداد هنرمندان از سراسر جهان، جوايز و خروجي، ارائه كتاب و فعاليت سايت جشنواره معيارهاي اين امتيازات را تشكيل مي‌دهند كه جشنواره «كارتون كتاب» موفق شده تا از مجموع پنج ستاره ممكن، هر پنج ستاره را دريافت كند.

** انتشار فراخوان به 10 زبان زنده دنيا
شجاعي ‌طباطبايي درباره روند برگزاري سومين دوسالانه «كارتون كتاب» گفت: با پشتوانه اين اعتبار، فراخوان سومين دوره اين دوسالانه را در تابستان سال جاري به 10 زبان زنده دنيا روي سايت اين جشنواره به نشاني booktoon.ir منتشر و فعاليت گسترده‌اي را براي ارتباط با هنرمندان منتخب و برگزيده دنيا، به ويژه هنرمنداني كه سمت‌هاي بالايي در حوزه كاريكاتور دارند، آغاز كرديم.
دبير سومين دوسالانه «كارتون كتاب» ادامه داد: به عنوان مثال در كشور چين انجمني بسيار پويا و فعال در زمينه كاريكاتور به نام fecc وجود دارد كه مخفف فدراسيون كارتونيست‌هاي چين است كه فعاليت‌هاي بين‌المللي وسيعي دارند. باوجود اينكه در دوره قبل هم شاهد حضور خوب هنرمندان جيني بوديم، اما در اين دوره ارتباط بهتري كه با اين فدراسيون برقرار كرديم حضور و مشاركت هنرمندان كارتونيست چيني افزايش چشمگيري پيدا كرد.
وي اضافه كرد: تا امروز 800 اثر از هنرمندان بزرگ و مطرح از 53 كشور دنيا به دبيرخانه جشنواره ارسال شده و حضور هنرمندان ايراني نيز در اين جشنواره بسيار خوب است، مي‌توان گفت كه همه هنرمندان حرفه‌‌اي ايران در هر دوره اين دوسالانه شركت داشتند، به طوري كه تعداد هنرمندان ايراني در هر دوره، با كل هنرمندان شركت كننده از ساير كشورهاي دنيا برابر بوده است.
مدير خانه كاريكاتور ايران افزود: يكي از اتفاقاتي كه ما به صورت جدي آن را دنبال مي‌كنيم اين است كه «كارتون كتاب» را به سمت مردمي شدن ببريم به طوري كه بتوانيم آثاري از اين دست را در گالري‌ها، فضاي مجازي در فضاهاي تبليغات شهري، ترمينال‌ها فرودگاه‌ها و مراكزي از اين دست به نمايش گذاريم.

** دبير سومين دوسالانه «كارتون كتاب» درباره نحوه انتخاب پوستر جشنواره گفت: يكي از نكات جالب توجه و بسيار ارزشمند براي ما دقت نظر و ارائه نقطه‌نظرات راهگشاي مديران نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، در روند برگزاري اين جشنواره بود به طوري كه براي طراحي پوستر اين دوره از جشنواره، از چند گرافيست‌ بزرگ دعوت به همكاري كرديم.
وي افزود: در نهايت پوسترهايي كه ارائه شد به ديدگاه كه ما و نهاد كتابخانه هاي عمومي داشتند نزديك نبود، بنابر اين به اين نتيجه رسيديم كه از آثار ارائه شده در دوره قبل ارائه شده بود استفاده كنيم.
طباطبايي ادامه داد: اختتاميه جشنواره كارتون كتاب همزمان با سالروز تاسيس نهاد در اسفندماه برگزار خواهد شد، تلاش داريم تا از مشاركت برخي از نهادها در بحث جوايز استفاده كنيم تا جشنواره‌اي به مراتب پربارتر و معتبرتري را برگزار كنيم.
بر اساس اين گزارش، برگزيدگان اين جشنواره از نفرات اول تا سوم به ترتيب جوايزي به مبلغ دو هزار، يك هزار و 500 و يك هزار دلار به همراه لوح تقدير و تنديس دوسالانه دريافت مي‌كنند؛ ضمن اينكه 5 جايزه 500 دلاري به همراه لوح تقدير و تنديس براي 5 نفر برگزيده در نظر گرفته شده است.
علاقه‌مندان آثار خود را مي‌توانند به نشانيinfo@booktoon.ir ارسال كرده و براي كسب اطلاعات بيشتر به سايت www.booktoon.ir مراجعه كنند.
فراهنگ**1880**1027**دريافت كننده: پروين اروجي** انتشار دهنده: دهقاني

سرخط اخبار فرهنگ