تردد بیش از 42 هزار كامیون ترانزیت كالا از مرز آستارا

آستارا - ایرنا - مدیر پایانه مرزی آستارا از تردد 42 هزار و 666 دستگاه كامیون برای ترانزیت كالا از مرز زمینی این شهرستان در سال جاری خبر داد.

جلال دیانسایی روز یكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: این كامیون ها از ابتدای سال جاری تا دیماه برای صادرات، واردات و ترانزیت ورودی و خروجی در دو سوی مرز زمینی بندر آستارا تردد كرده اند.
وی افزود: از این میزان 25 هزار و 245 هزار كامیون ترانزیت خارجی برای خروج بار و 17 هزار و 421 كامیون ترانزیت خارجی برای ورود بار تردد كرده اند و تعداد كامیون های ترانزیت خارجی خارج شده هشت درصد و تعداد كامیون های ترانزیت خارجی وارد شده شش درصد، نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.
وی اظهار كرد: از ابتدای سال جاری تا دیماه از این پایانه مرزی 152هزار و 881 تن كالا وارد و 338 هزار و 852 تن كالا صادر شده است.
دیانسایی با بیان اینكه در این مدت میزان واردات و صادرات كالا به ترتیب 20 و چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل كاهش یافته است، گفت: همچنین در این مدت 607 هزار و 734 نفر تبعه خارجی و هموطن ایرانی از طریق این پایانه مرزی تردد كرده اند.
وی با اشاره به اینكه تعداد تردد كنندگان در مرز آستارا نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود سه درصد كاهش یافته است، افزود: در ایام پایانی آذرماه در آستانه سال نو میلادی تردد در مرز آستارا افزایش یافت.
شهرستان بندر آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و گمرك این شهرستان رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات مرزهای شمال كشور را دارد و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد كشور محسوب می شود و سالیانه نزدیك به 800 هزار مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می كنند.
خبرنگار: یوسف هدایتی** انتشار : نصراله ابراهیمی
7105 / 7124/6070