تمهیدات در نیروگاه ها برای تامین برق در زمان بحران؛ از ساخت مخازن سوخت دوم تا افزایش بهره وری

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید برق نیروگاه های حرارتی می گوید، وزارت نیرو با اندیشیدن تمهیدات لازم در نیروگاه ها، برای تامین برق كشور حتی در زمان های بحرانی آمادگی كامل دارد.

«محسن طرزطلب» امروز (یكشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره شیوه های توانمندسازی نیروگاه های داخلی برای تامین انرژی مورد نیاز در مواقع بحرانی (مدیریت بحران) اظهار داشت: از جمله راهكارهای اندیشیده شده در زمان ساخت نیروگاه ها، تجهیز آنها به مخازن سوخت ذخیره مایع به میزان 45 روز مصرف است.
به گفته این مقام مسوول، این مهم پیرو دستورالعمل ستاد پدافند غیرعامل كشور اجرایی شده و همه نیروگاه های گازی به این مخازن برای ذخیره سوخت گازوئیل یا مازوت تجهیز شده اند كه با هماهنگی شركت ملی پخش فرآورده های نفتی نسبت به تامین سوخت آنها اقدام می شود.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت پیش گفته در مدیریت برف سنگین اخیر در برخی نقاط كشور، افزود: استفاده از این گزینه حتی در مواقع بحرانی نظیر بروز مشكل در خطوط انتقال گاز، حمله نظامی، زلزله و ... نیز كارگشا خواهد بود.
مدیرعامل شركت تولید برق نیروگاه های حرارتی خاطرنشان كرد: مهندسان و كارشناسان داخلی بویژه در گروه مپنا و شركت های وابسته، امروز فناوری های طراحی، ساخت و بهره برداری قطعات توربین های گازی و بخار را به طور كامل در اختیار گرفته اند.
وی گفت: در زمان تحریم ها و فشارهای اقتصادی، متخصصان داخلی توانستند همه نیروگاه های تولید برق كشور را سرپا نگه داشته و به تامین قطعات یدكی مورد نیاز بپردازند. همچنین برای تعمیر، نگهداری و بهره برداری از نیروگاه های حرارتی كشور مشكلی وجود ندارد.
طرزطلب همچنین با اشاره به ورود فناوری های جدید به كشور، ادامه داد: گروه مپنا به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در ماه های گذشته قراردادی را برای ورود فناوری های جدید توربین های گازی با شركت زیمنس آلمان منعقد كرد و تاكنون دو واحد كلاس F این نیروگاه ها وارد كشور شده است.
وی اضافه كرد: مطابق قرارداد، از واحد چهارم نیروگاهی به بعد و پس از سه سال، این فناوری به صورت كامل در اختیار ایران قرار گرفته و 100 درصد داخلی سازی خواهد شد.
به گفته این مقام مسوول، امسال با بكارگیری تمهیداتی در نیروگاه های حرارتی توانستیم در زمان اوج مصرف برق (پیك بار)، از توان موجود نیروگاه ها استفاده حداكثری داشته باشیم؛ به طوری كه 640 مگاوات به ظرفیت عملی نیروگاه های كشور اضافه شد.
طرزطلب در تشریح این موضوع، تصریح كرد: نخستین اقدام اجرای سیستم كاهش دمای هوای توربین های گازی (Media) بوده كه با اجرای آن در 18 واحد نیروگاهی كشور در نیروگاه های كرمان، شیروان، شهید كاوه، شاهرود و شهید رجایی، 260 مگاوات افزایش ظرفیت در تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته محقق شده است.
وی خاطرنشان كرد: در این روش با ساخت تجهیزات در ورودی كمپروسور توربین گازی و پاشش آب روی سطوح مدیای مسیر عبور هوا (همانند مكانیزم كولر آبی)، دمای هوای ورودی به میزان قابل توجهی كاهش یافته و موجب افزایش قابلیت تولید نزدیك به 10 درصد قدرت اسمی واحد نیروگاهی می شود و هرچه دمای محیط بالاتر باشد، تاثیر این سیستم بیشتر است.
طرزطلب تصریح كرد: در این طرح كه هزینه اجرای آن به ازای میزان افزایش تولید نزدیك به 10 درصد هزینه ساخت نیروگاه جدید است، صرفه جویی در زمان داشته (ساخت نیروگاه جدید گازی نیاز به حدود دو سال زمان دارد) و استفاده از 90 درصد تجهیزات داخلی و محقق شدن بالاترین میزان بهره وری در بیشترین دمای هوا، سایر مزایای این طرح است.
مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید برق نیروگاه های حرارتی خاطرنشان كرد: اقدام دوم به كار گرفته شده برای ارتقای توان و بازده توربین های نیروگاهی بویژه توربین های گازی، ارتقای تجهیزات در بخش های توربین، كمپرسور و سیستم كنترل است.
این مقام مسوول ادامه داد: انعكاس نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده برای ارتقای كمپرسور واحدهای گازی V94.2 و نتایج بدست آمده از بهره برداری این واحدها به واحد توربین سازی شركت مپنا (شركت توگا)، منجر به ارایه پیشنهادی با عنوان IGV+ توسط این شركت شد.
طرزطلب توضیح داد: در این طرح با اصلاح زاویه ورودی پره های راهنمای كمپرسور (IGV: Inlet Guide Vane) و افزایش حجم هوای ورودی در شرایط دمای بالای محیط كه با پیك مصرف شبكه سراسری برق نیز همزمان است، سه تا پنج مگاوات به ظرفیت خروجی واحد گازی V94.2 اضافه می شود.
به گزارش ایرنا، ظرفیت نصب شده نیروگاهی كشور تا پایان سال گذشته 74 هزار و 350 مگاوات بود كه از این میزان، بیش از 85 درصد آن معادل 60 هزار مگاوات از نیروگاه های حرارتی تامین می شود.
اقتصام ** 3065 **1561** خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco