سومین گردهمایی موسسات آموزش زبان فارسی با حضور40 موسسه برگزار می شود

تهران- ایرنا- رییس بنیاد سعدی با اعلام خبر برگزاری سومین گردهم‌آیی موسسات فعال در زمینه آموزش زبان فارسی گفت: 40 موسسه در این گردهم آیی شركت می كنند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، غلامعلی حداد عادل روز یكشنبه در نشست خبری این گردهم آیی اظهار كرد: در سومین نشست سالانه كه 20 دی ماه در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار می شود؛ 32 موسسه ایرانی و هشت موسسه خارجی شركت می كنند.
وی ادامه داد: كرسی های آموزش زبان فارسی در دانشگاه استراسبورگ فرانسه، دانشگاه روشان آمریكا، دانشگاه تفلیس، داكا، دانشگاه دهلی، دانشگاه رم، كمبریج و موسسه بانوان لاهور در این گردهم آیی یك روزه حاضر هستند.

** تاخیر در برگزاری همایش امسال
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در با بیان اینكه این همایش در دو سال گذشته 20 آذر برگزار می شد، گفت: امسال همایش را به 20 دی موكول كردیم تا بعضی موسسات خارجی هم با استفاده از تعطیلات سال نو مسیحی بتوانند در همایش شركت كنند.
وی در محل بنیاد سعدی و با حضور معاونان این بنیاد تاكید كرد: همایش امسال با همكاری بنیاد ایرانشناسی به پیشنهاد این بنیاد برگزار می شود و هدف آن آشنایی موسسات فعال در زمینه آموزش زبان فارسی، تبادل تجربه و عرضه دستاوردهای بنیاد سعدی و دیگر موسسات یه یكدیگر است.
حدادعادل سه موضوع تخصصی در نشست امسال را این چنین توضیح داد: برنامه ریزی آموزشی و تولید محتوا و استانداردسازی آزمون های زبان فارسی، آموزش مجازی زبان فارسی، راهكارهای جذب بیشتر مخاطبان خارجی و ارتقای كرسی های آموزش زبان فارسی و ایرانشناسی.

** بنیاد ایرانشناسی فعالیت های بین المللی را افزایش داده است
در ادامه این نشست قدرت الله علیزاده معاون بین الملل بنیاد ایرانشناسی با بیان اینكه این نهاد فعالیت های خود را در حوزه بین الملل افزایش داده است گفت: ما انجمن بین المللی ایرانشناسی را تشكیل داده ایم كه بیش از دو هزار و 300 عضو وابسته و پیوسته در سراسر دنیا دارد.
وی همچنین به برگزاری دوره های دانش افزایی در بنیاد ایرانشناسی اشاره كرد و افزود: این دوره ها از دیگر اقدامات بنیاد در زمینه بین المللی است و برای برگزاری این دوره ها نیازمند همكاری جدی با بنیاد سعدی و دیگر موسسات آموزش زبان فارسی هستیم به همین دلیل پیشنهاد برگزاری سومین گردهم آیی موسسات فعال در زمینه آموزش زبان فارسی را دادیم.

** برنامه ریزی همگانی؛ اجرای تخصصی شعار این دوره از گردهم آیی
در ادامه رضا مرادصحرایی معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز در این نشست با بیان اینكه وظیفه این بیناد تمركز و انسجام در برنامه های آموزش زبان فارسی در سراسر جهان است گفت: بنیاد سعدی نهادی است كه همگرایی این موسسات را برعهده دارد و این گردهم آیی را با شعار «با هم برنامه ریزی كنیم، اما تخصصی اجرا كنیم» برگزار می كند.
وی ادامه داد: یكی از تفاوت های این دوره از گردهم آیی ارائه اطلاعات و دستاوردها در حوزه آموزش مجازی زبان فارسی است كه در این حوزه از نرم افزار تحت وب مینا، نرم افزار موبایلی واژه مینا برای واژه سازی یا واژه بازی برای موسسات رونمایی می شود.
معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی تاكید كرد: این نرم افزارها تا اردیبهشت 96 به طور رسمی وارد بازار می شوند. ضمن اینكه در این گردهم آیی از پنج عنوان كتاب به نام های
«استاندارد مرجع آموزش زبان فارسی در جهان»، «فارسی آموز سعدی»، «مینا در دو جلد» و «دستور كاربردی زبان فارسی» نیز رونمایی می شود.

** نمایشگاهی از كتاب های آموزش زبان فارسی
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینكه آیا این آثار برای فروش نیز در اختیار موسسات قرار خواهد داشت؟ گفت: دو عنوان اول و آخر آماده ارائه برای فروش به موسسات است و سه عنوان دیگر به زودی آماده خواهد شد. ضمن اینكه نمایشگاهی از دیگر آثار در زمینه آموزش زبان فارسی در این گردهم آیی برپاست كه منابع تخصصی و حتی آثار قدیمی از دهه 20 و 30 خورشیدی را نیز در برمی گیرد.
معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی به برگزاری نشست های تخصصی در این گردهم آیی نیز اشاره كرد و گفت: هر كدام از موسسات با توجه به زمینه فعالیت های خود در این نشست ها حاضر می شوند.

** آزمون مهارتی برای زبان فارسی «آمفا»
وی با یادآوری این نكته كه یكصد و سه زبان در دنیا آزمون مهارتی دارند اما زبان فارسی خیر گفت: آزمون هایی مانند تافل یا آیلتس برای زبان انگلیسی جزء آزمون های مهارتی این زبان ها به شمار می آیند ولی متاسفانه 300 سال بعد از آغاز آموزش زبان فارسی این زبان هنوز آزمون مهارتی ندارد كه یكی از موضوعات گردهم آیی آزمون مهارتی زبان فارسی به نام آمفا است.
صحرایی افزود: بنیاد سعدی در این زمینه بسیار تلاش كرده و كارهای عمومی این آزمون انجام شده و باید مصوبه های قانونی آن انجام شود. ضمن اینكه وجود چنین آزمونی روند آموزش ها را به كلی متفاوت خواهد كرد.
وی درمورد كرسی های آموزش زبان فارسی در سراسر جهان و خطر تعطیلی برای آنها گفت: كرسی های آموزش زبان فارسی در دنیا دو نوع هستند یكی كرسی هایی كه هزینه های آنها را خود كشورها می دهند و یكی كرسی هایی كه با مساعدت ایران فعالیت می كنند و شامل كمك در قالب درصدی از هزینه های این كرسی ها است.
معاون آموزش پژوهش بنیاد سعدی خاطرنشان كرد: بنیاد سعدی سعی می كند در حد توان این كرسی ها را كه بر اساس آمار غیررسمی 200 كرسی هستند بشناسد و به آنها كمك كند. البته وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وظیفه تامین اساتید این كرسی ها را برعهده دارد و می تواند اساتید 50 كرسی را تامین كند و بنیاد سعدی قصد دارد از بقیه حمایت كند.
وی توضیحی درمورد نرم افزارها و بازی های رایانه ای آموزش زبان داد و گفت: تاكنون نتوانسته‌ ایم حساب بانكی خارجی برای عرضه این نرم افزارها به صورت برخط باز كنیم. زیرا این نرم افزارها در بخش «گوگل استور» قرار می گیرد و باید حسابی وجود داشته باشد كه از آن استفاده شود. امیدواریم این مشكل در آینده رفع شود.
صحرایی تاكید كرد: بسیاری از نرم افزارها در زمان تولید از بین می روند، زیرا از گروه پشتیبانی خوبی برخوردار نیستند. بنیاد سعدی به دنبال نرم افزاری است كه با گروه پشتیبانی مناسب بتواند به حیات خود ادامه دهد. در این زمینه با شورای عالی اطلاع رسانی وزارت فناوری و ارتباطات همكاری های نزدیكی داریم كه با مساعدت آنها امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.
فراهنگ**9157**1027**خبرنگار: منصوره شوشتری**انتشار دهنده: دهقانی

سرخط اخبار فرهنگ