50 درصد لوازم آرایشی و بهداشتی در سمیرم قاچاق است

سمیرم، اصفهان- ایرنا- مدیر شبكه بهداشت و درمان سمیرم تاكید كرد: افزون بر 50 درصد از لوازم مصرفی بهداشتی و آرایشی در این شهرستان قاچاق است.

علی اصغر صبوحی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: این میزان مواد قاچاق و غیرمجاز برای یك شهرستان با این تعداد جمعیت، زیاد و قابل توجه است.
به گفته این مسئول، 86 واحد صنفی فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در این شهرستان فعال هستند كه همین آمارفعال برای یك شهر و شهرستان كوچك مشكوك بوده و نشان می دهد بیشتر فروش این واحدها مواد قاچاق است.
وی با بیان اینكه كارشناسان شبكه بهداشت و درمان سمیرم بازرسی های متعددی از این واحدهای صنفی دارند اظهار كرد: در برخی موارد تعدادی از این واحدها داروهای را كه حتی داروخانه های ما نیز مجاز به عرضه آنها نیستند فروش می كردند.
صبوحی با اشاره به اینكه برخی از این واحدهای متخلف پلمب شدند تاكید كرد: باید مردم را از در این رابطه آگاه كرد كه خرید و استفاده این مواد قاچاق خطرات و آسیب های جدی برای سلامتی آنان دارد.
وی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع عطّاری ها و كسب و كار آنان در سطح شهرستان سمیرم پرداخت و گفت: عطاری ها تا همین چند ماه اخیر زیر مجموعه اصناف بودند اما مدتی است با صدور مصوبه ای تحت پوشش معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت در آمده اند.
مدیر شبكه بهداشت و درمان سمیرم ادامه داد: قرار است بزودی همه مجوزهای این واحدها نیز با وزارت و شبكه بهداشت باشد كه در همین رابطه جلسه ای دو ماه قبل با عطاری های شهرستان برگزار كردیم كه همگی هم حاضر شدند ومنتظر دستورالعمل های جدید هستند.
این مسئول بهداشت و درمان درباره استقبال مردم از عطاری ها هم خاطر نشان كرد: ممكن است با تحت پوشش قرار گرفتن بیمه ای داروهای گیاهی این استقبال به مراتب بیشتر شود كما اینكه تعداد كمی از داروهای گیاهی در همین زمان نیز تحت پوشش بیمه ای هستند.
دكتر صبوحی سپس به سركشی ها و بازرسی های هر سه ماه یكبار بازرسان شبكه بهداشت از مطب های پزشكان در سمیرم اشاره ای داشت و افزود: چهار مطب و سه دندانپزشك در سمیرم فعالیت دارند.
مدیر شبكه بهداشت و درمان سمیرم ادامه داد: اگر این پزشكان تخلفی داشته باشند حتی به تعزیزات حكومتی هم معرفی می شوند.
این مسئول درباره وضعیت كشتارگاه سمیرم در سال های اخیر هم توضیح داد: این موضوع یكی از موارد تكراری و همیشگی كارگروه های امنیت غذایی و بهداشت شهرستان است و هنوز لاینحل مانده است.
به گفته صبوحی، بارها مسائل بهداشتی این واحد كشتارگاهی را پیگیری كرده ایم اما نتیجه ای نگرفته ایم.
وی اظهار كرد: در كمیته برنامه ریزی نیز قول داده شد اعتباری برای بهتر شدن و تغییر وضعیت این مكان در نظر بگیرند كه این نیز عملیاتی نشد و یك ریال از تملك دارایی برای كشتارگاه تخصیص نیافت.
اما موضوع پساب فاضلاب شهر سمیرم و استفاده كشاورزان از آن سئوال دیگر خبرنگار ما بود كه دكتر صبوحی در پاسخ تاكید كرد: این پساب بهداشتی نیست و برای مصارف كشاورزی به هیچ وجه توصیه نمی شود.
این مسئول افزود: برخی كشاورزان از پساب فاضلاب برای مصارف كشاورزی مثمر استفاده می كنند كه باید جلوی این كار گرفته شود.
مدیر شبكه بهداشت سمیرم در ادامه اشاره این هم به موضوع طرح تحول سلامت و اجرای آن در منطقه سمیرم داشت و تصریح كرد: اجرای این طرح در این شهرستان ناقص و نیمه فعال است.
وی در توضیح چرایی این نقصان اظهار كرد: كمبود پزشك علت اصلی این نقص در اجرای طرح تحول سلامت در این شهرستان است.
وی خاطر نشان كرد: نامه نگاری های زیادی برای تامین پزشك به استان داشته ایم اما به دلایلی هنوز این مهم محقق نشده است.
بر این اساس، در شبكه بهداشت و درمان سمیرم 270 نفر نیروی انسانی فعالیت دارند و 26 خانه بهداشت نیز در این بخش ها، روستاها و شهرهای مختلف این شهرستان فعال است.
شهرستان سمیرم با افزون بر پنج هزار و 224كیلومتر مربع وسعت، دارای 100هزار نفر جمعیت روستایی، شهری و عشایری، 120روستا و آبادی، چهار شهر و بخش های مركزی، وردشت، دناكوه و پادنا ست.
7147/ت/ 6022 خبرنگار: محمود افشاری - انتشار دهنده : عمادی