آرین توتون صنعت یك مانع دیگر را رد كرد

زنجان - ایرنا - شركت آرین توتون صنعت كه در ابتدای فعالیت خود با مشكل دریافت مجوزهای بهداشتی مواجه بود، پس از چندین سال پیگیری، سرانجام مشكل برخورداری از معافیت مالیاتی 10 ساله را برطرف كرد تا به این طریق تا سال 99 از پرداخت مالیات معاف شود.

شركت آرین توتون صنعت در سال 88 مجوز تاسیس خود را دریافت كرد و در سال 89 موفق به دریافت پروانه بهره برداری شد.
سرمایه گذاران این شركت در ابتدا برای استفاده از فرصت معافیت مالیاتی 10 ساله در داخل شهرك های صنعتی، اقدام به سرمایه گذاری در شهرستان سلطانیه استان زنجان كردند اما با راه اندازی خط نخست تولید خود، مشاهده كردند كه مسیر همواری در پیش ندارند.
سرمایه گذاران این شركت كه قصد راه اندازی واحد تولید دخانیات برای رقابت با برندهای جهانی را داشتند از همان ابتدا ماشین آلات روز جهان را وارد كردند اما با مسائل صدور مجوزهای فعالیت، موانعی كه شركت دخانیات ایجاد كرد و مشكلاتی كه واردكنندگان سیگار تراشیدند، مواجه شد.
این شركت به هر نحو ممكن از مانع دریافت مجوزهای لازم و رقیب های مختلف عبور كرد و توانست سرانجام 9 خط تولید سیگار با برندهای برتر جهان را راه اندازی كند تا علاوه بر تامین بخشی از سیگار كشور، به رقیبی سر سخت برای مارك های خارجی و وارداتی تبدیل شود.
اما با همه این مانع دیگری مطرح شد كه به رغم پیگیری محمد رئوفی نژاد استاندار دولت قبل و جمشید انصاری، استاندار سابق زنجان به نتیجه مورد قبول این شركت نرسید تا اینكه با پیگیری های اسدالله درویش امیری استاندار فعلی زنجان، سرانجام پیك خوش خبر از راه رسید.
در سی و یكمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان زنجان موضوع معافیت مالیاتی شركت آرین توتون صنعت كه تنها تولیدكننده سیگار در ایران به شمار می آید، مطرح شد اما پس از بحث و بررسی های اولیه مقرر شد تا با حضور معاون استاندار، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیر كل و كارشناسان امور مالیاتی و رئیس خانه صنعت، موضوع به شكل مفصل تری بررسی شود.
رحیم عصفوری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان در سی و دومین جلسه بنا شد گزارش بررسی های خود را ارائه كند كه این كار را انجام داد و بار دیگر موضوع مخالفت امور مالیاتی با معافیت مالیاتی این شركت به شكل داغتری مطرح شد و البته این بار به نتیجه رسید.
عصفوری افزود: پس از جلسه چهار ساعته نفس گیری كه با مسئولان مربوطه در خصوص معافیت مالیاتی آرین توتون صنعت، برگزار شد، در نهایت مشخص شد كه مشكل این شركت برخورداری از معافیت مالیاتی مناطق محروم نبوده و نیست.
وی یادآورشد: نه در زمان راه اندازی این شركت و نه حتی در سال های پس از آن، نام شهر سلطانیه در میان مناطق محروم و نیمه محروم ذكر نشده است.
عصفوری اظهار كرد: موضوع، معافیت مالیاتی آن دسته از شركت هایی است كه با تصویب هیات وزیران در مناطق و شهرك های صنعتی نزدیك شهرستان ایجرود و شهرستان سلطانیه و در مناطق محروم خارج از شعاع 30 كیلومتری مركز استان زنجان قرار گرفته اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان گفت: بر اساس این مصوبه هیات وزیران دولت وقت، شركت آرین توتون صنعت به مدت 10 سال از زمان بهره برداری كه سال 89 بود، از پرداخت مالیات معاف است.
شركت آرین توتون صنعت در سال 89 با سرمایه گذاری شخصی اقدام به دریافت مجوز راه اندازی شهرك تخصصی در 15 كیلومتری شهر سلطانیه كرد تا علاوه بر فعال سازی واحدهای صنعتی مورد نظر خود، بتواند از فرصت معافیت مالیاتی 10 ساله نیز برخوردار شود.
اسدالله درویش امیری استاندار زنجان در این زمان وارد معركه گشت و خواست تا اداره كل امور مالیاتی علت مخالفت خود را با این موضوع اعلام كند.
مدیركل امور مالیاتی مهمترین علت مخالفت خود را ذكر نكردن نام سلطانیه در مصوبه قانون معافیت مالیاتی برشمرد و تاكید كرد تا زمانی كه نام شهر سلطانیه در این مصوبه ذكر نشده باشد، نمی تواند با موضوع معافیت مالیاتی شركت آرین توتون صنعت موافقت كند.
میر حیدر رضوی اضافه كرد: این موضوع 2 بار در دیوان عدالت اداری مطرح و در هر 2 بار رای به طرح موضوع در هیات حل اختلاف مالیاتی صادر شده است.
وی تاكید كرد: این ستاد محل بررسی این موضوع نیست و باید در هیات حل اختلاف مالیاتی به آن رسیدگی شود.
این بحث میان استاندار و مدیركل امور مالیاتی ادامه داشت و درویش امیری همواره تاكید می كرد كه موضوع معافیت های مالیاتی سازمان امور مالیاتی نقض كننده مصوبه هیات وزیران نیست تا آنكه از توان خود برای رفع موضوع استفاده و با صراحت تمام اعلام كرد: این معافیت مالیاتی با دستور من به تصویب ستاد تسهیل می رسد و در صورتی كه مدیركل امور مالیاتی اعتراض دارد، می تواند موضوع را به سازمان خود اعلام كند.
با دستور نهایی استاندار، آرین توتون صنعت موفق به رد مانع مالیات 2 هزار و 300 میلیارد ریالی و تا سال 99 از معافیت مالیاتی برخوردار شد.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار دهنده: رویا رفیعی

سرخط اخبار استان‌ها