آرمان مطرح كرد: آتش‌بس در سوريه تحقق ديپلماسي ايران است

تهران- ايرنا- «آتش‌بس در سوريه تحقق ديپلماسي ايران است»، «زنان بزرگ ترين معماي رجل سياسي»، ««بيانيه»؛ ورژن زمستاني هجمه به‌هاشمي»، «كلاس‌هاي خواستگاري در بهزيستي» و «گردشگري را جايگزين شكار كنيم»، «خالي كردن دق دلي سر حيوانات»، «خيز ايران براي توليد نيابتي» و «فارسي امروز، زيبايي فراموش شده اش را پيدا كرده است» از مهم ترين موضوع هاي اختصاصي روزنامه آرمان در شماره يكشنبه12 دي به شمار مي رود.

** آتش‌بس در سوريه تحقق ديپلماسي ايران است
خاورميانه روزهاي پر التهاب خود را مي‌گذراند. تروريسم موضوع اول است. اخبار و رويدادها به سرعت تغيير مي‌كنند. از ميدان جنگ در سوريه و عراق تا ميز مذاكره در كشورهاي مختلف. هركدام با تحولات خاص خود به پيش مي‌روند. در هفته گذشته با سيد محمد هوشي سادات استاد مطالعات خاورميانه در دانشگاه تهران و پژوهشگر در مقطع فوق دكترا در طرح مشترك دو دانشگاه نيويورك و‌هاروارد آمريكا برخي سياست‌هاي حسن روحاني در نظام بين‌الملل و خاورميانه را بررسي كرديم. در ادامه مصاحبه از آينده خاورميانه با توجه به تحولاتي چون حضور روسيه و به قدرت رسيدن ترامپ در آمريكا خواهيم گفت.

طرح آتش‌بس كه با محوريت تهران، آنكارا و مسكو صورت پذيرفت، درصدد يافتن راه‌حل سياسي براي بحران سوريه است كه جمهوري اسلامي نيز همواره بر اين مسير تاكيد داشته است. اين طرح كه تاحدودي با قطعنامه 2254 شوراي امنيت سازمان ملل متحد هماهنگ است، مشتمل بر سه سند بوده كه نخستين مورد آن ميان دولت و مخالفان سوري در جهت برقراري آتش‌بس در سراسر اين كشور است و اسناد ديگر مربوط به تدابير نظارتي و همچنين مذاكرات صلح هستند. در حقيقت، اين طرح در چهارچوب دستيابي به راه­‌حل سوري- سوري بوده، به­‌ويژه آنكه گروه‌هاي تكفيري كه سازمان ملل متحد آنها را تروريست معرفي كرده است، از جمله داعش و جبهه النصره، در اين روند حضور نخواهند يافت.

** زنان بزرگ ترين معماي رجل سياسي
دوازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري كشور در ارديبهشت 96 برگزار خواهد شد. در اين فاصله اندك آنچه بيش از همه فضاي سياسي كشور را به خودش مشغول كرده است گمانه زني درباره حضور نامزدهاي مختلف انتخاباتي است. اگرچه آنچه در اين مورد بيش از همه مورد بحث قرار مي‌گيرد آشفته بازار اصولگرايان در انتخاب كانديداي مورد‌نظر و چگونگي رسيدن به اجماع براي رقابت با روحاني به عنوان گزينه اصلاح طلبان و اعتداليون است اما يك موضوع ديگر هم مطرح است اينكه زنان مي‌توانند كانديداي انتخابات شوند يا خير؟

موضوع رجل سياسي پيش از اين هم مورد بحث بوده است. در اصل 115 قانون اساسي كه در آن شرايط ويژه‌اي براي كانديداهاي رياست‌جمهوري تعيين شده، آمده است:«رئيس‌جمهور بايد از ميان «رجال مذهبي و سياسي» كه واجد شرايط زير باشد انتخاب شود:« ايراني الاصل، تابع ايران، مدير و مدبر، داراي حسن سابقه و امانت و تقوا، مومن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي كشور باشد».

** «بيانيه»؛ ورژن زمستاني هجمه به‌هاشمي
بيانيه ورژن قديمي هجمه شكست‌خوردگان دو انتخابات 92 و 94 به آيت‌ا...‌هاشمي است؛ بيانيه‌هايي سراسر تهمت و دروغ به خانواده رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام. در روزهاي اخير، جرياني كه سال‌هاست ادامه حيات و بقاي خود را در تخريب چهره‌ها و شخصيت‌هاي دلسوز كشور مي‌بيند، تلاش جديدي را براي ساماندهي حملات رسانه‌اي عليه برخي چهره‌ها نظير«آيت ا...‌هاشمي‌رفسنجاني» و همچنين در راستاي تضعيف دولت آغاز كردند.

اين هجمه‌ها كه با نزديك شدن به انتخابات رياست‌جمهوري سال 96 و ترس از تاثيرگذاري مجدد آيت‌ا...‌هاشمي بر نتايج انتخابات، رنگ و بوي تازه‌اي به خود گرفته، با هدف خالي كردن سبد راي روحاني و ريختن قبح تخريب و توهين به شخصيت‌هاي سياسي انجام مي‌شود.

** كلاس‌هاي خواستگاري در بهزيستي
«براي دريافت آموزش‌هاي خواستگاري و دوران عقد با هدف پيشگيري از طلاق به مراكز مشاوره و پايگاه‌هاي سلامت اجتماعي بهزيستي مراجعه كرده يا كتاب و سي دي‌هاي آن را از اين مراكز تهيه كنيد.» اين اظهار نظر را روز گذشته يك مقام مسئول در سازمان بهزيستي انجام داده است. هر چند مشخص نيست كتاب و سي‌دي‌هاي مذكور چطور به جوانان ياد مي‌دهند كه به خواستگاري بروند، اما به نظر مي‌رسد عاقبت مسئولان به اين باور رسيده اند كه اگر طلاق در كشور بيداد مي‌كند تنها به دليل اتفاقات بعد از ازدواج نيست، بلكه آموزش مهارت‌ها در اين زمينه بايد قبل از ازدواج آغاز شود.

حسن موسوي چلك رئيس انجمن مددكاران اجتماعي ايران در گفت‌وگو با «آرمان» درباره نقش مشاوره در كاهش ميزان طلاق مي‌گويد: از راه‌هاي تحكيم بنيان خانواده، ارائه آموزش‌هاي مرتبط و مورد نياز در جامعه است. در حوزه ازدواج و طلاق نيز يكي از راه‌ها، آموزش مهارت‌هاي زندگي، انتخاب همسر، همسرداري و... قبل، حين و بعد از ازدواج است. مشاوره‌هاي ازدواج يكي از محورهاي آموزش افراد محسوب مي‌شود كه مي‌تواند به آنها كمك كند تا اگر در مهارتي ضعف دارند، با فراگيري اين آموزش‌ها بتوانند در شرايط و موقعيت واقعي تصميم درستي گرفته و مساله را بهتر از قبل حل كنند.

** گردشگري را جايگزين شكار كنيم
مدتي است كه جرايم شكار افرايش يافته و مسئولان درصددند به اين وسيله ميزان كشته شدن حيوانات را به حداقل برسانند. هومان خاكپور، كارشناس محيط‌زيست، درباره افزايش جرايم شكار حيوانات در گفت‌وگو با «آرمان» مي‌گويد: ما نمي‌توانيم صرفا با افزايش جرايم شكار انتظار داشته باشيم كه نرخ شكار پايين بيايد يا نرخ تنوع زيستي بالا برود. زماني افزايش جرايم شكار مي‌تواند موثر باشد كه ما اقداماتي مثل معيشت جايگزين، مشاركت جوامع محلي و بحث فرهنگي را هم‌زمان با هم پيش ببريم.

با توجه به اينكه حيوانات نقش قابل توجي در محيط‌زيست كشور دارند، از نظر شما بهترين راه حفاظت از تنوع حيواني كشور چيست؟ در بحث حفاظت از تنوع حيواني نمي‌توانيم تنوع زيستي گياهي را از آن جدا كنيم. در حال حاضر به صورت جدي بحث بهره برداري بي رويه از گياهان مد نظر است و اين بهره برداري به دو صورت اتفاق مي‌افتد. گياهاني كه استفاده اقتصادي دارند مثل گياهان خوراكي، دارويي و صنعتي و گياهاني كه بهره برداريشان توسط دام است، يعني چراي بي‌رويه تنوع زيستي گياهي را تهديد مي‌كند.

بنابراين راهكار اين است كه ميزان وابستگي معيشتي دام‌ها را به طبيعت كم كرده و تعادل را بين توان توليدي اكولوژي مراتع و ميزان بهره‌برداري از آن برقرار كنيم. بايد بهره برداري به شكلي باشد كه طبيعت و مراتع قدرت زادآوري طبيعي را حفظ كنند و بتوانند خود احيايي داشته باشند و به اين طريق پايداري و بهره برداري اصولي حفظ شود، اما اگر نوع بهره برداري از گياهان طبيعي در راستا مصارف اقتصادي خوراكي، دارويي و صنعتي اتفاق بيفتد رويكرد خوبي است.

** خالي كردن دق دلي سر حيوانات
قساوت و بي‌رحمي با حيوانات سناريويي است كه سكانس آخر ندارد. يك روز، ماده خرسي را در سميرم در برابر توله‌هايش سلاخي مي‌‌كنند و بعد شكم توله‌هايش را پاره پاره مي‌‌كنند. روزي هم ويدئويي از دار زدن حيوان ديگر منتشر مي‌شود. كشيدن حيوان روي آسفالت، آتش زدن الاغ و شكستن دست و پا و كور كردن پلنگ بخشي ديگر از اين نمايش‌هاي تمام نشدني است. از سوي ديگر بايد گفت كه اختلال رواني در جامعه ايران با شيب صعودي همراه است. در اين شرايط حيوان‌آزاري بيشتر و فجيع‌تر از انسان آزاري خودنمايي مي‌كند. در واقع بين حيوان‌آزاري و ديگر شكل‌هاي خشونت ارتباط نزديك وجود دارد. چون اغلب حيوان آزارها پنج برابر آدم‌هاي عادي اقدام به جنايت‌هاي خشونت آميز عليه انسان‌ها مي‌كنند.

بايد از سنين كودكي افراد نوعدوستي و احترام به حيوانات را ياد بگيرند. در مدارس بايد به دانش‌آموزان آموزش‌هاي لازم در زمينه احترام به حيوانات ارائه شود، همچنين صدا و سيما بايد در برنامه‌هاي مربوط به كودك، اين معضل را مورد توجه قرار دهد تا حقوق حيوانات از سوي كودكان به رسميت شناخته شده و حيوان‌آزاري در كشور پايان يابد. هر چند برخوردهاي قانوني با عاملان حيوان‌آزاري لازم است، اما برخورد قضائي تنها راهكار باز دارنده مقابله با معضل حيوان‌آزاري نيست. اين معضل بايد با فرهنگسازي مناسب به صورت ريشه‌اي برطرف شود.

** خيز ايران براي توليد نيابتي
توليد در هر كشوري تضمين كننده بقاي آن كشور است، چرا كه عدم توليد محصولات مختلف به معناي وابستگي به ديگر كشور‌هاست كه اين وابستگي از طرفي زيان‌هاي اقتصادي جبران ناپذير دارد و از طرف ديگر، مي‌تواند بر مناسبات سياسي نيز تاثير بگذارد. با وجود اين، در دهه‌هاي اخير اين تئوري كه هر كشور بايد به اندازه نياز خود تمامي محصولات را توليد كند كمابيش كنار گذاشته شده و دولت‌ها سعي مي‌كنند در توليد كالا‌هاي استراتژيك مانند گندم به خودكفايي رسيده و در موارد ديگر از ظرفيت ديگر كشور‌ها براي توليد استفاده كنند.

هر كشوري ويژگي‌هاي منحصر به فرد خود را دارد. توليد برنج در يك كشور به صرفه است و در كشوري ديگر زيان‌آور، همان‌طور كه در مورد بسياري ديگر از محصولات كشاورزي و صنعتي چنين قاعده‌اي وجود دارد. در اين ميان بحث توليد نيابتي پيش مي‌آيد، يعني اينكه يك دولت در جايي خارج از خاك خود سرمايه‌گذاري كرده و با توجه به ظرفيت‌هاي آن منطقه به توليد مشاركتي مي‌پردازد. كشاورزي فراسرزميني و سرمايه‌گذاري خارجي مانند ساخت پتروشيمي و... در كشور‌هاي ديگر از جمله برنامه‌هاي ايران در زمينه توليد نيابتي است كه مي‌تواند سود سرشاري براي اقتصاد ايران به همراه داشته باشد.

**فارسي امروز، زيبايي فراموش شده اش را پيدا كرده است
طي يكي، دو دهه گذشته، ترجمه از زبان آلماني رشد چشمگيري داشته است. سهم محمود حدادي در شكوفايي ترجمه‌هاي آلماني در ايران، چشمگير است. مترجمي كه هم زبان فارسي را خوب مي‌شناسد و هم زبان آلماني را. اين را در ترجمه‌هاي او از آلماني مي‌توان به خوبي ديد: نثر (و زبان) ترجمه او با دايره لغات وسيع در گستره زبان فارسي طي قرون گذشته همراه است، و از ترجمه‌هاي او، يك متن ادبي غني ساخته كه خواننده نه‌تنها با يك متن آلماني مواجه مي‌شود، كه با كلمات تازه‌اي در زبان فارسي نيز آشنا مي‌شود. محمود حدادي متولد 1326 در قزوين است و در حال حاضر، استاديار گروه زبان و ادبيات آلماني دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه شهيد بهشتي تهران است. آنچه مي‌خوانيد گفت‌وگويي است با محمود حدادي، درباره كارنامه سه دهه ترجمه‌هاي او از زبان آلماني، كه مونا رستا، منتقد و داستان‌نويس انجام داده است.

اگر ادبيات دوران صفويه تا قاجار را در نظر بگيريم، ادبياتي را كه گذشته بلافصل ماست، بايد بگوييم كه نهضت ترجمه در ايران، در دوراني از فترت ادبي با هنر روايتگري اروپايي آشنا شد، در دوراني كه شعر و نثر فارسي چيز چنداني از شيره حيات در خود نداشت. درنتيجه ترجمه آغازين تا سال‌ها دچار شوك بود و در تلاش براي انتقال محتوا، زيبايي كلام را فراموش مي‌كرد؛ فراموش مي‌كرد كه تا قرن ششم، روايتگري فارسي چه نثر باشكوه و درعين‌حال ساده‌اي داشته است. فارسي امروز اين زيبايي فراموش‌شده را از نو پيدا كرده است و دائم پوست مي‌اندازد. از طرف ديگر بايد گفت كه ترجمه دادوستد زبان‌ها و فرهنگ‌ها است. با چنين دادوستدي هر زباني به غنا و قدرت بياني بيشتري مي‌رسد.

** گروه اطلاع رساني
خبرنگار: فاطمه مهدوي** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
پژوهشم**9128**9131