هشدار مقام امنیتی انگلیس در مورد احتمال حمله شیمیایی داعش در اروپا

لندن - ایرنا - 'بن والاس' معاون امنیتی وزارت كشور انگلیس هشدار داده كه اعضای گروه تروریستی داعش در حال برنامه‌ریزی برای حمله شیمیایی در خاك اروپا از جمله بریتانیا است.

به گزارش ایرنا، 'بن والاس' در گفت‌وگو با ساندی‌تایمز كه روز یكشنبه منتشر شد، گفت: گروه داعش با انجام این حمله شیمیایی به دنبال یك كشتارجمعی در خاك انگلیس است.
این مقام امنیتی انگلیس در این گفت‌وگو گفت: گروه داعش از سلاح شیمیایی در سوریه و عراق استفاده كرده است و مقامات اطلاعاتی بر این باور هستند كه انجام مشابه این حملات در اروپا جزو آرمان اعضای این گروه تروریستی شمرده می‌شود.
'بن والاس' همچنین عنوان كرد كه دستگاه‌های امنیتی انگلیس اخیرا یك مانور ( شیمیایی) برای كسب آمادگی در برابر آنچه آن را 'بدترین هراس' نام گذاشته‌اند، انجام داده‌اند.
وی گفت: گروه داعش دارای انگیزه زیادی برای حملات منجر به كشتار دست جمعی است و آنها هیچ گونه مانع اخلاقی برای استفاده از سلاح های شیمیایی علیه مردم ندارند.
در همین حال روزنامه تایمز نوشت: خطر حمله شیمیایی گروه داعش به انگلیس در ماه گذشته میلادی از سوی 'یوروپل ' گزارش شد اما این برای اولین بار است كه یك مقام امنیتی انگلیس این مساله را به این شكل مطرح می‌كند.
به نوشته این روزنامه، این تهدید در زمانی مطرح‌ شده كه به گفته دستگاه‌های اطلاعاتی انگلیس در حدود 200 تن از شهروندان انگلیسی كه به داعش در سوریه پیوسته بودند، به كشورشان بازگشته‌اند.
این روزنامه افزود: منابع امنیتی به تایمز گفته‌اند كه گروه داعش در سوریه از گاز خردل استفاده كرده است و دستگاه‌های اطلاعاتی بریتانیا بر این باور هستند كه با توجه به تجربیات این گروه؛ اعضای آن قادر به تولید تجربی سلاح‌های بیولوژیكی هستند.
تایمز نوشت: گروه داعش ممكن است برای انجام حملاتش با بمب‌های كثیف، از پهپاد استفاده كند.
این روزنامه افزود: در حدود 800 شهروند انگلیسی برای پیوستن به گروه داعش به سوریه رفته‌اند كه تاكنون نیمی از آنها برگشته‌اند و در حدود 100 نفرشان كشته‌شده‌اند.
به نوشته این روزنامه؛ در سال 2015 میلادی دستگاه‌های امنیتی انگلیس مانع از سفر 150 تن از شهروندان این كشور به سوریه برای پیوستن به این گروه شده‌اند و به گفته والاس این تعداد در سال 2016 میلادی به‌مراتب كمتر بوده است.
معاون امنیتی وزیر كشور انگلیس در بخش دیگری از گفت‌وگو با تایمز بیان داشت: نگرانی بزرگ این است كه در صورت بازپس‌گیری موصل و سایر مقرهای داعش، كه براساس اطلاعات ما شمار قابل‌توجهی از انگلیسی داعشی در آنجا هستند، آنها احتمالا به كشورشان بازخواهند گشت.
وی كه پس از اقدام تلافی‌جویانه آمریكا علیه روسیه به اتهام دخالت در انتخابات این كشور سخن گفته است، همچنین افزود: گروه‌های تروریستی، دستگاه‌های اطلاعات روسی و هكرها و عاملان حملات سایبری یك كارزار مشترك برای استخدام 'خائنان ' در بخش‌های دولتی ؛ نظامی و اقتصادی انگلیس به راه انداخته‌اند.
وی افزود: یكی از تهدیدات جدی علیه انگلیس 'حملات سایبری ' است كه هم ‌اینك دشمنان این كشور به شكل 'كاملا نفس‌گیر' به راه انداخته‌اند و متاسفانه شركت‌های تجاری و بانك‌های انگلیسی هنوز به‌اندازه كافی این تهدید را جدی نگرفته‌اند.
این مقام امنیتی همچنین گفت القاعده تجدید حیات یافته، بار دیگر به‌عنوان یك تهدید كه دستگاه‌های اطلاعاتی آن را بسیار جدی شمرده‌اند، درآمده است.
سطح هشدار تروریستی در انگلیس از آگوست سال 2014 میلادی و همزمان با مشاركت این كشور در حملات هوایی علیه داعش در عراق به سطح 'شدید' ( سطح چهار از مجموع پنج سطح ) رسیده است كه به این معنا است حمله تروریستی در این كشور به‌شدت محتمل است.
'اندرو پاركر' رییس دستگاه جاسوسی داخلی انگلیس ( ام ای 5) اخیرا اعلام كرد كه دستگاه‌های امنیتی این كشور از ژوئن سال 2013 میلادی تاكنون، 12 توطئه تروریستی از سوی گروه‌های افراطی را خنثی كرده‌اند .
به گفته وی، انگلیس در حال حاضر با تهدیدات آشكار و جدی از سوی تروریسم و خصوصاً گروه داعش مواجه است.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان