آيت الله مصباح يزدي:صدا و سيما بايد انقلابي باشد و انقلابي عمل كند

قم –ايرنا – آيت الله محمد تقي مصباح يزدي گفت: اين كه رهبري دائما تاكيد مي ‌كنند كه حوزه، مردم و مسئولان بايد انقلابي باشند و انقلابي عمل كنند، نشان از اهميت روحيه و كار انقلابي دارد؛ لذا ما نيز بايد معناي انقلابي را درك كرده و خود انقلابي باشيم، و صدا و سيما نيز انقلابي عمل كند.

به گزارش شنبه شب ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع مديران مركز پژوهش و مركز سنجش و پژوهش صدا و سيما، با اشاره به اين كه انقلاب اسلامي ايران، انقلابي فرهنگي است، افزود: همان طور كه اسلام، ابتدا باور‌ها و ارزش‌‌هاي مردم را تغيير داد و تغيير در ساير ساحت ‌‌هاي زندگي انسان مانند سياست، اقتصاد، صنعت، و روابط بين الملل نيز ريشه در همان تغيير فكر دارد، كار اصلي اين انقلاب نيز، تحول در فكر و احياي باورها و ارزش ‌هاي اسلامي بود.
وي با اشاره به اين كه نهضت اسلامي بدون امكانات و تنها با سخنراني و بيانات و اعلاميه‌‌هاي امام(ره) شروع شد و با حمايت و سخنراني و نوشتن كتاب و مقاله توسط ياران وي ادامه يافت، افزود: امروز هم بايد فكرها را تصحيح و تقويت كرد و اساس فرهنگ، يعني باورها و ارزش‌ ها، را مورد توجه قرار داد و با تصحيح آن، ساير امور را نيز سامان داد.
وي با بيان اين كه برخي نهاد‌ها بزرگ ترين نقش را در تحولات فرهنگي و تصحيح باورها و ارزش ‌ها در جامعه دارند، آنها را در سه دسته طبقه ‌بندي كرد: نهادهايي كه فكر صحيح را توليد و افكار انحرافي را نقد كرده، نقاط ضعف و قوت آنها را بيان كنند؛ نهادهايي كه محتواهاي توليد شده را در قالب آموزش ‌‌هاي رسمي در جامعه نشر دهند؛ و نهادهايي كه آنها را در قالب آموزش ‌‌هاي غير رسمي با استفاده از ابزار هنر در جامعه ترويج كنند، وظيفه اول بر عهده پژوهشگران است، وظيفه دوم را نظام آموزش و پروش و آموزشي عالي عهده‌ دار شده و وظيفه سوم كار رسانه‌ است كه بايد محتواهاي تهيه شده را با بيان ساده، شيوا، جذاب و قابل فهم براي سطوح مختلف، در جامعه مطرح و در اين مسير از ابزارهاي موجود از جمله هنر، استفاده نمايد.
عضو جامعه مدرسين ادامه داد: در ابتداي انقلاب، با مديريتي در كشور مواجه بوديم كه نه تنها براي انجام اين كارها، يعني توليد محتواي فرهنگي صحيح و ترويج آنها ضعيف بود، بلكه آفت زده و دچار برخي آسيب‌‌ هاي فكري بود؛ لذا افكار غلطي توسط رسانه‌ ها پخش مي ‌شد، تئوري‌‌ هاي اشتباه در دانشگاه‌ ها تدريس مي ‌شد، و كتاب ‌‌هاي بسياري به نشر نظريات و ارزش هاي بيگانگان مي‌ پرداختند كه زيان بار بودند، مقابله با اين فرهنگ كار آساني نبود.
وي با بيان اين كه دست الهي در كار بود كه امكان تحول فرهنگي را در كشور به وجود آورد، ادامه داد: وگرنه شرايط عادي به‌ هيچ وجه براي تحول فرهنگي مساعد نبود؛ چون از طرفي بسياري از اساتيد دانشگاه‌ ها با فكر ناب اسلامي بيگانه بوند، و در حوزه هم، اگر چه مايه‌‌ هاي صحيح اسلامي وجود داشت، اما امكاناتي براي پيشرفت نبود و نيروهاي موجود هم بهره برداري نمي شد؛ اما با همت و همياري همه دستگاه ‌هاي متعهد و دلسوز اين روند شروع شد و بحمدالله هم در حوزه و هم در دانشگاه و هم در جامعه، اين حركت معجزه‌ وار شروع شد و به صورت فوق انتظار رشد كرد.
آيت الله مصباح يزدي افزود: به رغم اين كه نهاد صدا و سيما به عنوان يك رسانه، مسئول توليد علم و محتوا نيست، بلكه وظيفه انتشار و ترويج محتواي توليد شده را داشت، اما در عين حال در صدا و سيما نيز افرادي خودشان آستين ‌ها را بالا زده و براي توليد محتوا دست به كار شدند.
وي اين حركت صدا و سيما را نمونه‌ اي از همياري مورد انتظار در يك كشور انقلابي دانست و افزود: لذا جاي تشكر دارد كه صدا و سيما نه تنها براي انجام وظايف خودش با توجه به امكانات، حركت را آغاز كرد، بلكه در زمينه‌‌ هاي ديگر نيز تلاش كرد.
آيت الله مصباح با اشاره به اين كه با تشكيل ستاد انقلاب فرهنگي نيز حركتي مفيد در دانشگاه ‌ها شروع شد، ادامه داد: البته همكاري بين حوزه و دانشگاه‌ها ، كمك بزرگي براي تحقق اين تحولات كرد، اميدواريم با روح همكاري و همياري در بين نهادها، همچنان با همت دلسوزان انقلاب، ثمرات بيشتري را شاهد باشيم.
وي با اشاره به دستاورد‌‌هاي عظيم انقلاب گفت: اين انقلاب به بركت خون صدها هزار شهيد از بهترين جوانان و نوجوانان اين مرز و بوم به بار نشسته است ‌و ما علاوه بر وظيفه ديني، وظيفه ‌اي انساني داريم كه نگذاريم آن چه آنها با خون خود به دست آوردند، از دست برود؛ حتي اگر آخرتي هم در كار نبود، وجدان انساني حكم مي‌ كرد كه جلوي از دست رفتن حاصل خون شهدا را بگيريم؛ زيرا آيندگان درباره ما چه خواهند گفت؟ آيا نمي ‌گويند يك زماني، با رهبري يك پيرمرد روحاني، حتي نوجوانان جلوي تانك رفتند و اين انقلاب را به پيروزي رسانده و حفظ كردند، اما نخبگان كشور آن را رها كردند تا دستاورد‌ها از دست رفت؟
وي با اشاره به اين كه فرهنگ مهم ترين سرمايه ما براي حفظ دستاوردهاي انقلاب است، ادامه داد: پيشرفت انساني بدون فرهنگ ناممكن است؛ چرا كه ارزش انسان به باورها و ارزش هاست و ما معتقديم ناب‌ ترين باورها و ارزش‌ ها را اسلام معرفي كرده است؛ لذا مهم ترين كار، استخراج و فرآوري منابع غني فرهنگي اسلام است كه پس از توليد محتوا بايد ابتدا در بين خواص و سپس در ميان ساير مردم جامعه در سطوح مختلف منتشر و ترويج شود.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با بيان اين كه هر چند وظيفه رسانه و صدا و سيما اصالتاً نشر محتوا در ميان مردم است، ولي در دو بخش اول، يعني توليد محتوا و ترويج آن در بين خواص نيز مي ‌تواند نقش‌آفريني كند، ادامه داد: با كارهاي رسانه اي حتي مي ‌شود محققان را به مسائل مورد نياز توجه داد؛ يا زمينه، امكانات و ابزار براي استخراج معارف و نشر آنها را فراهم كرد، اين همان همياري برخاسته از احساس مسئوليت در يك كشور انقلابي است؛ زيرا در كشور انقلابي «به من چه» معنا ندارد و هر كسي بايد در حد توان خود براي رسيدن انقلاب به اهدافش كمك كند؛ البته آن جايي كه اين وظيفه با تقسيم كار و مسئوليت ‌‌هاي مشخص شكل بگيرد، پيشرفت بهتري حاصل مي ‌شود؛ اما اگر چنين نشد، وظيفه از بقيه ساقط نمي شود.
وي ادامه داد: بر اين اساس رسانه بايد در صدد تقويت اين فكر در جامعه باشد كه امروز پژوهش و تحقيق، مورد نياز جامعه و انقلاب است، لذا هر چند شما در كارهايتان، پژوهش را نيز برعهده گرفته ‌ايد؛ اما بايد اين مساله را به ديگران هم فهماند تا نسل بعد نيز انگيزه انجام آن را داشته باشد؛ چرا كه اگر فرهنگ در جامعه در حال رشد و جوانه زدن نباشد، مبتلا به ركود و عقب گرد شده و نهايتا جامعه به مرگ فرهنگي مبتلا مي‌شود.
وي افزود: در تصور بسياري از مردم، فرهنگ يك امر سليقه اي و نسبي است كه هر قومي براي خود دارد؛ مثل لهجه‌ ها و گويش ‌ها و برخي امور محلي؛ در حالي كه فرهنگ به معناي باورها و ارزش‌ ها مقارن با انسانيت است؛ از اين رو بايد در تبيين معناي صحيح فرهنگ و حفظ دستاوردهاي انقلاب كه همان فرهنگ اسلامي است، كوشيد.
وي با تاكيد بر لزوم تقويت باورهاي بنيادين ادامه داد: امروز رسانه‌ ها و سايت‌ هاي دشمنان نظام، باورها و ارزش ‌هاي بنيادين جامعه را هدف گرفته‌ اند، و روزانه با طرح شبهات اعتقادي و اخلاقي به روش‌‌ هاي مختلف، از طرح سوال گرفته تا تمسخر و طنز، و با بهره گيري از روش‌‌ هاي حرفه ‌اي و هنري براي تاثيرگذاري بر مخاطب، به خصوص نسل جوان را مورد تهاجم قرار مي ‌دهند.
وي با اشاره به لزوم تدوين يك طرح و سياست كلي براي امور فرهنگي گفت: حقيقت اين است كه در برنامه ريزي ضعف داشته و داريم و سياست ‌‌هاي كلي اين كار مشخص نيست، قبل از انقلاب اگر برنامه ريزي بوده، برخلاف فرهنگ صحيح بوده است و بعد از انقلاب نيز به قدري كارها زياد و نيروي متخصص كم بوده است كه فرصتي براي انجام تحقيقات بنيادين فراهم نشده است؛ در حالي كه امروزه با شرايط موجود، مانند اختلاط فرهنگ ها، توطئه‌‌ هاي دشمنان و ديگر آسيب ها، بايد سياست‌ ها و برنامه‌‌ هاي اجرايي حساب‌ شده‌ اي را تدوين و بر اساس آن عمل كرد.
آيت الله مصباح، شوراي عالي انقلاب فرهنگي را اولين نهادي دانست كه در اين زمينه بايد اقدام به تعيين سياست‌‌ هاي كلي كند.
وي افزود: اين شورا نتوانسته اين مسئوليت را انجام دهد و متاسفانه گاه تحت تاثير سياست ‌‌هاي متغير دولت‌ ها قرار مي‌ گيرد و وقتش صرف امور فرعي و روزمره شده، نوبت به مسائل اصلي نمي رسد.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: شوراي عالي انقلاب فرهنگي بايد فارغ از دولت‌ ها و جناح‌‌ هاي سياسي، سياست ‌ها و خط مشي كلي فرهنگي كشور را مشخص كند، در غياب چنين فعاليتي، افراد و دستگاه‌ هاي فرهنگي متعهد بايد اتاق فكري تشكيل دهند و متخصصان و دلسوزان با همفكري يكديگر خط مشي ‌‌هاي كلي فرهنگ كشور را تعيين كنند، تشكيل اتاق فكر فرهنگي در صدا و سيما براي ارتقاي فرهنگي جامعه و احياي فرهنگ انقلاب اسلامي از فروع اين كار است.
وي با اشاره به اين ‌كه از ابتداي انقلاب كساني بوده و هستند كه بدون اين كه دنبال نام و نشاني باشند، پژوهش ‌هايي در اين زمينه انجام داده و سخنراني كرده و مقاله نوشته ‌اند، تاكيد كرد: بايد با استفاده از اين‌ افراد اتاق فكري تشكيل شود و طرحي استراتژيك براي ارتقاي فرهنگي كشور تدوين و به مراجع ذي‌ صلاح ارائه شود.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم تهيه برنامه‌ اي عالمانه و سنجيده براي توليد علم در حوزه‌ هاي مربوط به فعاليت‌ هاي صدا و سيما را گام بعدي دانست و افزود: براي پيشبرد اين بخش چه بسا لازم باشد نيروهاي مناسب تربيت شوند، همان ‌گونه كه براي كارهاي هنري برنامه‌ هايي براي تربيت نيروي انساني در نظر گرفته شده است.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اين كه فعاليت ‌‌هاي صدا و سيما بايد در جهت احياي فرهنگ انقلابي اسلامي باشد، افزود: اين كه رهبري دائما تاكيد مي ‌كنند كه حوزه، مردم و مسئولان بايد انقلابي باشند و انقلابي عمل كنند، نشان از اهميت روحيه و كار انقلابي دارد؛ لذا ما نيز بايد معناي انقلابي را درك كرده و خود انقلابي باشيم، و صدا و سيما نيز انقلابي عمل كند.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي در خصوص كسب بصيرت، گفت: صدا و سيما نيز بايد به نوبه خود با كسب بصيرت و دشمن شناسي، توطئه ‌‌هاي دشمناني كه انقلاب و به خصوص نسل جوان را مورد هدف قرار داده را شناسايي و راهكارهاي مقابله با آن را ارائه كند.
گفتني است ديدار جمعي از مديران مركز پژوهش و مركز سنجش و پژوهش صدا و سيما با آيت الله مصباح يزدي، هفتم دي ماه جاري در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.
7406/ 6133/ *شبس*1613* تنظيم كننده: عباس منجمي ** انتشاردهنده:عبدالله غفاري