هدر رفت آب درقم پايين تر از ميانگين كشوري/11 هزار انشعاب فاضلاب آماده واگذاري است

قم – ايرنا – مديرعامل شركت آب و فاضلاب قم، گفت: اين استان در زمينه هدر رفت آب در وضعيت مناسبي قرار دارد بطوريكه ميانگين آن در كشور 26 درصد و در استان قم 19.84 مي باشد.

به گزارش ايرنا، علي جان صادق پور روز شنبه در جمع خبرنگاران به مناسبت 11 دي ماه سالروز تاسيس شركت آب و فاضلاب افزود: اين امر نشانگر كيفيت شبكه هاي آبرساني دراستان قم است.
حدود 2 هزار و 400 كيلومتر توزيع خطوط آب اصلي و 300 هزار مترمكعب مخزن آب در قم وجود دارد كه اگرچه نسبت به تعدادي از استانها وضعيت خوبي داراست اما نيازمند بازسازي و نوسازي شبكه ها مي باشد.
وي از نوسازي و بازسازي شبكه هاي آبرساني در اين استان خبر داد و گفت: 30 كيلومتر شبكه توسعه آبرساني و 32 كيلومتر شبكه فرعي فاضلاب انجام شده و 11 هزار انشعاب فاضلاب آماده واگذاري است.
وي افزود: 15 هزار فقره انشعاب فاضلاب نيز در منطقه شش قم در 100 كيلومتر در حال اجراست كه تاكنون 14 كيلومتر انشعاب فاضلاب اين طرح به اقطار 200 تا 600 ميلي متر و اعتباري معادل 600 ميليارد ريال از محل اعتبارات بانك توسعه اسلامي، به اتمام رسيده است.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب قم ادامه داد: مناطق اجراي طرح حدفاصل ميدان نواب تا ميدان زين الدين به سمت كمربندي و از ابتداي خيابان سوم خرداد تا بعثت و خيابان تهراني مقدم به سمت شهرك فاطميه تا حريم راه آهن است كه تاكنون بيش از 14كيلومتر لوله گذاري در خيابان هاي انصار، تندگويان و مرصاد در منطقه سه و خيابان بعثت وخيابان حاجي زاده انجام شده است.
صادق پور زمان اجراي اين طرح را 24 ماه اعلام و تاكيد كرد: اين طرح از ابتداي امسال آغاز شده است كه اميدواريم در صورت همكاري ساير دستگاههاي استان، اين طرح را در موعد مقرر به اتمام برسانيم.
وي به جذب فراخوان جذب سرمايه گذار براي احداث شبكه جمع آوري فاضلاب منطقه پرديسان اشاره و ابراز اميدواري كرد كه با تعامل بخش خصوصي و تامين اعتبار لازم اين امر محقق شود.
وي افزود: درهمين راستا اسناد سرمايه گذاري بخش خصوصي در پرديسان قم آماده شده تا طرح جمع آوري فاضلاب در داخل مجتمع ها انجام گردد.
پرديسان، منطقه هشت شهرداري قم مي باشد كه در جنوب غربي شهر قم واقع شده است، اين منطقه در سال 1377 توسط وزارت مسكن و شهرسازي وقت تاسيس و در سال 1390 به يكي از منطقه هاي شهرداري قم تبديل شد.
پرديسان حدود 200 هزار تن جمعيت دارد.
وي درادامه به تاريخچه شركت آب و فاضلاب قم اشاره كرد و گفت: سال 1371 شركت آب و فاضلاب قم تاسيس شد كه تعداد مشتركان آب از 141 هزار فقره تاكنون به 305 هزار فقره افزايش يافته همچنين تعداد مشتركان فاضلاب نيز طي اين مدت با افزايش 58 برابري، از يكهزار و 200 مشترك به 71 هزار مشترك رسيده است.
به گفته صادق پور ، 175 انشعاب پرمصرف در استان قم نيز از طريق سامانه قرائت از راه دور كنترل مي شود.
** اجراي طرح حامي آب در قم
مدير روابط عمومي و آموزش همگاني شركت آبفاي قم نيز در اين نشست به طرح حاميان آب اشاره كرد و ابراز داشت: در راستاي فرهنگ ‌سازي مصرف آب اجراي طرح حاميان آب در مدارس ابتدايي استان قم با مشاركت آموزش و پرورش امسال صورت گرفته است و چهار هزار و 400 دانش آموز با الفباي صرفه جويي آشنا شدند.
محمد كربلايي ابراهيمي افزود: برگزاري دوره ها‌ي مصرف بهينه آب باتشريح وضعيت بحراني آب كشور و برخي از كشورها، چالش‌ هاي تامين آب و مديريت مصرف و توليد و پخش 90 برنامه راديويي با عنوان صداي آب از شبكه سراسري راديو جوان و تعامل با رسانه هاي جمعي در فرهنگسازي مصرف آب از ديگر اقدامات فرهنگي و ترويجي اين شركت است.
8138/ 6133/ خبرنگار: فرزانه پيري ** انتشاردهنده: جعفرمسلمي