محور برنامه های جشنواره امام رضا (ع) معطوف به مشهد 2017 باشد

تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معرفی مشهد مقدس در سال 2017 به عنوان پایتخت جهان اسلام را فرصت مغتنمی برای معرفی، ترویج و تبیین فرهنگ رضوی و ابعاد شخصیتی آن امام دانست و گفت:‌ برنامه های پانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) باید معطوف به این مهم باشد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سید رضا صالحی امیری روز شنبه در شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره فرهنگی و هنری و بین المللی امام رضا (ع)، با تاكید بر اینكه معرفت افزایی باید هدف اصلی جشنواره باشد و هرگز در امور تبلیغاتی محو نشویم، اظهار كرد: اگر محور و مبنا، معرفت افزایی باشد بطور یقین هدف گم نخواهد شد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح كرد: مردم ایران به عنوان مسلمان، شیعه و پیرو واقعی ائمه اطهار و اهل بیت (ع) نیاز به تبلیغات ندارند.
به گفته وی، باید بكارگیری همه ظرفیت ها به ویژه ابزارهای فرهنگی و هنری در تبیین، ترویج و معرفی فرهنگ رضوی و اهل بیت (ع) به ویژه این دوره كه مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام معرفی می شود، با جدیدیت دنبال و پیگیری شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: گاهی ممكن است تبلیغات به صورت عكس جواب دهد، لذا معرفی و تبیین ابعاد وجودی و شخصیتی امام رضا (ع) و همچنین مشهد مقدس، مسیری معرفتی است و دستوری و تبلیغاتی نیست.

** حوزه بین الملل هدفگذاری وحدت جهان اسلامی باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به نقش و جایگاه مهم فعالیت های بین المللی كشور در این جشنواره اشاره كرد و گفت: در هدف گذاری حوزه و عرصه بین المللی باید وحدت جهان اسلام محور باشد.
به گفته صالحی امیری همه مسلمانان جهان جز عده ای قلیل به اهل بیت و ائمه اطهار (ع) عشق و علاقه دارند.

** امسال به جای برون گرایی در عرصه بین الملل درون گرایی داشته باشیم
عضو كابینه دولت یازدهم در ادامه به یكی از دیدارهای خود با یك وزیر فرهنگ خارجی اشاره كرد و گفت: شخص وزیر به من تاكید داشت كه اگر شرایط و ظرفیت اعزام ایجاد و مهیا شود سالانه بیش از چهار میلیون زائر ما به ایران و شهرهای زیارتی به ویژه مشهد، قم و شیراز مشرف خواهند شد.
صالحی امیری، بر زمینه سازی با محوریت میراث فرهنگی برای ورود توریست اشاره كرد و افزود: باید یك فراخوان بزرگ و عمومی برای دعوت از مسلمانان جهان برای امسال كه مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2017 معرفی می شود فراهم آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد سلامی تاكید كرد كه باید امسال با توجه به این فرصت(معرفی مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام ) حجم ورودی به این شهر را چند برابر كنیم.

** سفر توریست های خارجی به ایران به عنوان سفیران صلح و دوستی
به گفته صالحی امیری هركدام از این افرادی خارجی كه وارد كشورمان شوند در برگشت به كشورهایشان به عنوان سفیری از صلح و دوستی، واقعیات ایران را برای ملت های خود تبیین خواهند كرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاكید كرد: با ورود انبوه مسلمانان جهان به ایران و خصوصا مشهد مقدس، فضای موجود را باید علیه تكفیری ها، سلفی ها و وهابیون ایجاد كرد.

** كارهای ارزشمند و فاخر در جشنواره تولید و ارائه شود
صالحی امیری همچنین با تاكید بر پرهیز از تولید كارهای كوچك و خرد، گفت: برای رعایت شان امام رضا (ع) باید كارهای فاخر و ارزشمند و بزرگ از طریق ساخت فیلم های سینمایی، شعر و ادب، قلم، كتاب، رسانه و... تولید كرد و به جای تولیدات كوچك، برجسته سازی و معرفی شوند.
به گفته وی امروز نیاز است كه زبان شعر، موسیقی، فیلم، انیمیشن، سینما و... با ساخت آثار ارزشی و حجیم، جای خود را به دیگر آثار كم حجم و كم ارزش بدهد.

** مشهد در صنایع دستی می تواند قطب بزرگ دنیا شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به فراگیر شدن اجناس چینی در بازار و خانه ها، اظهار داشت: ایران دارای هنرمندان ماهر و با تجربه در زمینه صنایع دستی است كه می تواند با تولید آثار خوب كه بار معنایی هم در ارتباط با مشهد 2017 داشته باشد، این شهر مقدس به عنوان قطب بزرگ صنایع دستی بزرگ دنیا معرفی شود.
به گفته وی این كار علاوه بر اشتغال زایی یك بار معنایی بخصوص نماد 2017 نیز به همراه خواهد داشت.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین پیشنهاد كرد كه در كنار لوگوی جشنواره بین المللی امام رضا (ع) لوگوی مشهد 2017 را طراحی كرد.
به گفته صالحی امیری دنیا امروز مشهد را به رسمیت شناخته كه این در واقع شناخته شدن تشیع را نشان می دهد، از این رو باید از فزصت پیش آمده مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلام، برای گفتمان سازی و تعامل میان مسلمانان تلاش شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر جدیت و بكارگیری همه ظرفیت ها برای میزبانی خوب از مسلمانان جهان تاكید كرد و گفت: باید با استفاده از همه ظرفیت های فرهنگی و هنری، دانشگاهی، رسانه ای و همكاری و همیاری دستگاههای مرتبط و اجرایی كشور، تصویر دیگری از مشهد مقدس به جهانیان ارائه كنیم.
به گفته وی وجه تمایز مشهد در سال 2017 با گذشته باید مشخص و برای همگان محسوس باشد.

** برنامه های فرهنگی و هنری در سطح ملی، رنگ و بوی 2017 داشته باشد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد كه امسال باید همه برنامه های فرهنگی و هنری در سطح ملی رنگ و بوی 2017 داشته باشد.
صالحی امیری به نقش تاثیرگذار صدا و سیما در موضوع مشهد 2017 اشاره و توصیه كرد:‌ صدا و سیما موضوع مشهد 2017 را به یك سری سلسله برنامه های همیشگی خود تبدیل و لوگویی را با این عنوان در صفحه تلویزیون ایجاد و مد نظر داشته باشد.

** حوزه های علمیه برای معرفی مشهد 2017 تلاش كنند
وی بر برجسته سازی نقش حوزه های علمیه در خصوص معرفی مشهد به عنوان پایتخت جهان اسلامی اشاره كرد و گفت:‌ نباید موضوع كارهای تبلیغی این مهم در امامزادگان خلاصه و آنها مشغول باشند، بلكه باید با مكاتبه با حوزه های علمیه سراسر كشور همه آنها را نیز به نحوی درگیر كار كرد.

** دولت نقش هدایتگری جشنواره را داشته باشد
عضو كابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به پر رنگ بودن نقش دولت بجای مردمی بودن جشنواره گفت: گره زدن این جشنواره به دولت خیلی مناسب نیست بلكه براین باوریم دولت باید نقش هدایتگری به جای مجری گری داشته باشد.
صالحی امیری تاكید كرد: دولت باید فقط نقش حمایتی و هدایتگری داشته و كارها را واسپاری كند.

** همه برای برپایی جشنواره امام رضا تلاش كنند
به گفته وی، دانشگاهها، تشكلهای دانشجویی، بازاریان، كانون های صنفی ، موسسات فرهنگی و هنری و... باید در برگزاری و همراهی این رویداد بزرگ معنوی تلاش كنند.
در ادامه شماری از اعضای شورای سیاستگذاری نیز به ارائه نقطه نظرات و گزارشات و اقدامات انجام گرفته هر یك از حوزه های مربوطه پرداختند.
فراهنگ**1355**1027**خبرنگار: علی اكبر قزوینیان** انتشار دهنده: محمدجواد دهقانی