كدخدایی:زنان می توانند در انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد شوند

تهران - ایرنا - سخنگوی شورای نگهبان گفت: زنان می توانند در انتخابات آینده ریاست جمهوری به عنوان نامزد ثبت نام كنند ولی موضوع رجل سیاسی در شورای نگهبان هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عباسعلی كدخدایی روز شنبه در نشست خبری با گرامیداشت حماسه 9 دی روز بصیرت و آگاهی در پاسداری از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با تبریك میلاد عیسی مسیح و آغاز سال نو میلادی در پاسخ به این سوال كه با توجه به این كه هنوز موضوع رجل سیاسی مشخص نیست آیا زنان می توانند در انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد شوند، اظهارداشت: زنان حتما می توانند ثبت نام كنند ولی بحث رجل سیاسی در شورای نگهبان هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است و به محض این كه به نتیجه برسیم آن را اعلام خواهیم كرد.
وی همچنین درمورد تشكیل هیات مركزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری كه چهارشنبه گذشته تشكیل شد، خاطرنشان كرد: هیات مركزی نظارت بر انتخابات 15 استان مشخص شده و تكلیف هیات های نظارت دیگر استان های كشور نیز در روز دوشنبه هفته جاری مشخص و اطلاع رسانی می شود.
سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: هیات مركزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری روز دوشنبه اعضای هیات های 16 استان را انتخاب می كند.
كدخدایی همچنین درمورد برگزاری انتخابات سال آینده به صورت تمام الكترونیكی گفت: ما همكاری خوبی با وزارت كشور داریم وجلسات كارشناسی و مكاتبات متعددی برگزار شده و این همكاری رو به جلو است.
وی ادامه داد:در خصوص صندوق احرار هویت اعلام كردیم به شرط تامین شرایط امنیتی، احراز هویت می تواند در همه شعب و صندوق ها صورت بگیرد كه وزارت كشور در تلاش است این مسئله را عملیاتی كند.
كدخدایی یادآور شد: شورای نگهبان در خصوص صندوق های الكترونیكی هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده است ولی احتمال می دهیم با تعدادی از صندوق ها موافقت شود.
وی افزود: البته باید ببینیم كارشناسان در این مورد چه نظری خواهند داشت و پس از آن در جلسه عمومی شورای نگهبان این موضوع مطرح می شود.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح كرد: این شورا در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دخالت خاص و اختیارات قانونی ندارد ولی این نكته به وزارت كشور اعلام شده كه برای استفاده از صندوق الكترونیكی باید شرایط كافی وجود داشته باشد تا انتخابات تحت الشعاع قرار نگیرد.
كدخدایی در پاسخ به این سوال كه آیا از فراخوان شورای نگهبان در خصوص سیاست های انتخابات استقبال شده و چه پیشنهادهایی ارایه شده است ؟، گفت: خوشبختانه استقبال خوبی شده و نظرات خوبی ارایه شده است.
وی یادآور شد:این پیشنهادها در مركز تحقیقات شورای نگهبان در دست بررسی است و امیدواریم طی هفته های آینده بتوانیم نتایجی از این بحث های كارشناسی اعلام كنیم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به این سوال كه با توجه به این كه شورای نگهبان پیش از این اعلام كرده بود كه فعالیت جبهه ها و گروه های بدون مجوز در بررسی احراز صلاحیت آنها مورد توجه قرار خواهد گرفت، تصریح كرد: در خصوص تبلیغات و فعالیت های آنها پیش از این هم اعلام شد كه اگر تبلیغات خلاف واقع یا زودهنگام باشد به طور طبیعی شورای نگهبان در بررسی احراز صلاحیت ها مدنظر قرار خواهد داد.
كدخدایی ادامه داد: این كه وضعیت گروه ها و جبهه های سیاسی چگونه است مربوط به وزارت كشور می شود و آنها طبق قوانین و مقررات می توانند هر برخوردی را كه قانون مقرر كرده است درخصوص آنها اعمال كنند.
وی همچنین درباره اظهار نظر شورای نگهبان درخصوص حقوق شهروندی گفت: تا زمانی كه مصوبه ای از سوی مجلس یا هیات وزیران به این شورا ارسال نشود، اظهارنظر رسمی نخواهیم داشت. اما اعضای شورای نگهبان در خصوص فعالیت های افراد یا مواردی كه مطرح می شود آزاد هستند كه نظرات خود را اعلام كنند.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال كه آیا موافقتنامه پاریس كه دارای ایرادات شكلی بوده، ایرادات ماهوی نیز دارد،یادآور شد: به طور طبیعی وقتی ما ایرادات شكلی در مصوبه ای داشته باشیم این ایرادات مقدمه بررسی ماهوی می شود و تا زمانی كه ایراد شكلی برطرف نشود اظهار نظر درمورد محتوای مصوبه نمی شود.
كدخدایی ادامه داد: ضرورت این است كه برای این كه بتوانیم ماهیت و محتوای مواد را بررسی و اعلام كنیم مصوبه باید به صورت كامل برای ما ارسال شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال كه آیا لایحه جامع انتخابات برای انتخابات آتی ریاست جمهوری به مجلس ارائه می شود، خاطرنشان كرد: دولتمردان زمامی در مورد لایحه جامع انتخابات گفتند، نمی‌توانند لایحه را به انتخابات آتی برسانند زیرا مراحل تصویب و ارائه آن از سوی دولت و مجلس طولانی است اما دوستان در مجلس ابراز امیدواری كردند كه شاید در قالب طرح بتوانند برخی مواردی كه در سیاست های كلی آمده است به عنوان اصلاح قانون انتخابات آن را پیشنهاد بدهند. اگر این كار انجام شود شاید برخی نواقص قانون انتخابات حداقل برای انتخابات پیش رو حل شود و در نوبت های بعدی و برای انتخابات بعدی بتوانیم لایحه جامع را داشته باشیم.
یكی از خبرنگاران نظر كدخدایی را درمورد یكی از مصوبه های مجلس در لایحه برنامه ششم توسعه پیرامون راه اندازی سامانه حقوق و مزایا كاركنان و مسوولان جویا شد كه وی پاسخ داد: این نكته مربوط به قوانین و مصوبات است و تا زمانی كه مصوبه از سوی مجلس به این شورا ارجاع نشود ، می توانیم اظهار نظر كنیم .
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: در حال حاضر منتظر مصوبه مجلس هستیم اما اصل حقوق های نجومی خلاف است و امیدواریم دیگر تكرار نشود و مجلس تدابیر لازم را برای این كار اتخاذ كند.
كدخدایی همچنین در پاسخ به این سوال كه یكی از اعضای شورای نگهبان اعلام كرده به دلیل روند تأیید یا رد صلاحیت نامزدها، این شورا تنها به یك مجری برای انتخابات تبدیل شده است، گفت: شورای نگهبان براساس قانون اساسی و قوانین انتخاباتی وظیفه نظارتی داشته و در حوزه نظارت هم ورود می كند.
وی در پاسخ به این سوال كه شورای نگهبان برای رد یا تایید صلاحیت ها آیا بنا ندارد مدلی شفاف ارایه دهد تا مردم بدانند كه این شورا بر چه اساسی رد یا تایید می كند، اظهارداشت: با توجه به سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب بحث شاخص های رجل سیاسی، مذهبی و مدیریت و مدبر بودن را در دست بررسی داریم و به طور قطع دنبال این هستیم كه بتوانیم معیارها و شاخص های روشن و شفافی را در این جهت اعلام كنیم.
سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: اما این كه بررسی صلاحیت افراد چگونه است به طور طبیعی آن چه كه قانون حكم می كند موارد مربوط به خود افراد است. همانطور كه شما در مجازات ها هم وقتی كسی را مجازات كنند به مجرم و مرتكب نگاه می شود و حكمی را صادر می شود مگر این كه در قانون ذكر دیگری به عمل آمده باشد. مثل آن چیزی كه ما مباشر و مصوب در قانون مجازات داریم اگر قانون در واقع چنین اجازه ای داده باشد بستگان فرد هم مورد بررسی قرار می گیرد تا زمانی كه قانون این اجازه را نداده باشد اقدامات و اعمال خود آن فرد است كه ملاك بررسی قرار می گیرد.
در ادامه یكی از خبرنگاران سوال كرد: اخیرا شاهد هستیم تلاش زیادی از برخی تریبون های رسمی برای فراموشی فتنه می شود و با توجه به این كه انتخابات شورا در پیش است آیا شورای نگهبان این موضوع را برای تایید صلاحیت نامزدهای شورای شهر مدنظر قرار خواهد داد ؟
سخنگوی شورای نگهبان گفت: رهبر معظم انقلاب در خصوص 9 دی فرمودند نهم دی در تاریخ ماندگار خواهد شد و این روز پاسخی به حوادث سال 88 است، بنابراین فتنه 88 قابل فراموش شدن نیست و در جایی كه ما ملاك قانون داشته باشیم طبیعا آنها هم مدنظر شورای نگهبان قرار خواهد گرفت.
كدخدایی در پاسخ به این سوال كه در انتخابات با ثبت‌نام‌های زیاد انتخاباتی روبرو هستیم خاطرنشان كرد: نظارت بر انتخابات شوراها مربوط به شورای نگهبان نبوده و در حوزه مجلس و وزارت كشور است اما این ضرورت وجود دارد كه ما در تمام انتخابات‌ها سازوكاری داشته باشیم كه از ثبت‌نام بی‌رویه و بی‌فایده جلوگیری كند.
سیام ** 1058 ** 9314 خبرنگار: محمد افضلی**انتشار: مهرنوش خانزائی

سرخط اخبار سیاست