۱۱ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۳۱
کد خبر: 82368204
۰ نفر
كودكان كار، قربانی طمع والدین

تبریز- ایرنا- همه ما در زندگی روزمره خود با كودكانی در سر چهارراه ها، گذرها و مراكز شلوغ و پرتردد مواجه می شویم كه در ادبیات روزنامه نگاری با عنوان 'كودكان كار' شناخته می شوند و در مواردی قربانی والدین طمعكار هستند.

عصر یك روز سرد و ناسالم زمستانی بود؛ همراه دوستم 'لیلی' برای خرید لوازم تحریر به شهر كتاب رفته بودیم؛ غرق در سپهر رنگارنگ خودكار ها و ماژیك های شهر كتاب بودم كه صدای نازك كودكانه ای رشته افكارم را گسیخت؛ 'خانوم آدامس می خری؟'
برای لحظه ای فكر كردم كه اشتباه شنیده ام، اما وقتی برگشتم، كودكی را دیدم كه برای در امان ماندن از سوز سرمای تبریز همه صورتش را پوشانده بود و تنها دو چشمش مانند دو فانوس نورانی به من خیره شده بود.
در این لحظه یكی از فروشندگان دختر این مركز بسته بیسكویتی در دست به سمت او می آید و به دستش می دهد و می گوید: 'بگیر بخور'؛ دستان كوچكش را نگاه می كنم كه دو دستكش كهنه متفاوت آنها را از گزند سرمای خشك این روزهای تبریز محفوظ می دارد.
دستش را در دستم می گیرم و ناخواسته سوال می كنم:' مگه تو مدرسه نمی ری؟' پاسخ می دهد: ' چرا. می روم'. ادامه می دهم:'چند سال داری و كلاس چندمی؟' پاسخ می دهد: ' هشت سال دارم و كلاس دومم'. باز سوال می كنم: 'كدام مدرسه درس می خونی؟' كه جواب می دهد:' مدرسه .....'
اسم مدرسه را كه می شنوم، كمی تعجب می كنم، چون نام مدرسه به نظرم دخترانه بود؛ به همین دلیل دست بر سرش كشیدم و به بهانه اینكه كلاه جلوی چشمانت را گرفته، آن را كمی عقب می كشم تا متوجه چهره اش شوم.
پسر بچه كوچكی كه است كه ادعا می كند هشت سال دارد و در مدرسه دخترانه درس می خواند!
دوستم كه معلم چهارم دبستان است، با شنیدن پاسخ این كودك می پرسد؟:'امروز مدرسه رفته ای؟' كه كودك فوری پاسخ می دهد' بله صبح رفته بودم، الان هم آدامس می فروشم تا پول مدرسه رو در بیارم'.
وقتی متوجه تعجب من و دوستم می شود، دیگر منتظر نمی ماند تا با هم حرف بزنیم و فوری از شهر كتاب بیرون می رود.
چند روزی بود كه مدرسه های تبریز به دلیل آلودگی هوای تبریز و رسیدن به مرز هشدار مدارس پنجگانه شهر تبریز در مقطع ابتدایی تعطیل بود و آن روز نیز یكی از روزهای آلوده و تعطیل مدارس بود و این كودك ادعا می كرد صبح به مدرسه رفته است.
این حكایت یكی از بیشمار كودكان كاری است كه فارغ از سرما و گرمای هوا، در زیر چتر هیاهوی شهرهای بزرگ مشغول كسب درآمدند؛ درآمدی كه بانی و محل خرج آن هرگز برای مردم و این كودكان مشخص نیست.
رئیس مركز اورژانس اجتماعی تبریز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: جمع آوری كودكان كار و خیابانی به عهده این مركز است، ولی متولی نگهداری آنان مركز حمایت از كودكان و خانواده است.
حسن برزگر با بیان اینكه جمع آوری كودكان كار و خیابانی با همكاری عوامل نیروی انتظامی انجام می شود، افزود: همكاران این مركز جهت سركشی و جمع آوری این كودكان به سطح شهر و معابر اصلی مراجعه و گشت زنی می كنند.
وی گفت: شهروندان می توانند با مشاهده این كودكان در سطح شهر اطلاعات كامل از زمان دقیق و مكان حضور كودكان با سامانه 123 تماس و اطلاع رسانی كنند.
برزگر ادامه داد: خدمات مددكاری، روانشناختی و حمایتی از ناحیه خانواده به كودكان جمع آوری شده ارائه می شود.
وی تاكید كرد: كودكان كار و خیابانی معمولا مورد سوء استفاده از ناحیه خانواده های خود كه دچار آسیب های اجتماعی مختلف به ویژه اعتیاد هستند، قرار می گیرند.
رئیس مركز اورژانس اجتماعی تبریز افزود: ایراد دیگری كه وجود دارد این است كه خانواده این كودكان بدآموز شده اند و این موضوع را بد نمی دانند و از كودكانشان بهره كشی اقتصادی می كنند.
وی ادامه داد: گروه های سازمان یافته به شكل باندی نیز وجود دارد كه از كودكان و خانواده ها سوءاستفاده می كنند و با حكم قضایی نسبت به جمع آوری آنان اقدام می شود.
برزگر با اشاره به سوءاستفاده های مختلفی كه از كودكان به عمل می آید، گفت: از این كودكان گاه در جهت توزیع مواد مخدر در قالب فروش اجناس مختلف همچون آدامس، گل و سیگار و یا دود كردن اسپند استفاده می كنند.
وی اضافه كرد: طیف سنی كودكان جمع آوری شده معمولا بین 10 تا 18 سال و اكثر آنها بازمانده از تحصیل هستند.
مدیركل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز گفت: هركودكی كه در سطح خیابان اقدام به خرید و فروش و یا زندگی كند به عنوان كودك خیابانی تلقی می شود.
محسن ارشدزاده افزود: تا پایان آذرماه سال جاری در حدود 39 كودك خیابانی در سطح استان جمع آوری و ساماندهی شده است.
وی با اشاره به اینكه در گذشته مركز شبانه روزی برای نگهداری این كودكان وجود داشت، اظهار كرد: با توجه به اینكه 90 درصد این كودكان دارای سرپرست و خانواده هستند، رویكرد سازمان بهزیستی حمایتی و آموزشی از كودكان خیابانی است.
ارشدزاده ادامه داد: در مركز حمایتی آموزشی كودكان خیابانی به كودكان و خانواده های آنان خدمات مختلف روانشناختی و مددكاری ارائه می شود.
وی اضافه كرد: در این مركز دلایل اصلی این موضوع بررسی می شود و در صورت وجود مشكلات مالی خانواده كودكان تحت حمایت بهزیستی قرار می گیرند.
مدیركل بهزیستی آذربایجان شرقی افزود: متاسفانه اغلب این خانواده ها به دنبال سود كار كاذب هستند كه به وسیله دستفروشی هستند كه منجر به آسیب های اجتماعی مختلف برای كودك در آینده می شود.
وی با اشاره به اینكه درآمد روزانه این كودكان بین 400 هزار تا یك میلیون و 200 هزار ریال است، تاكید كرد: افراد به طمع درآمد و سود بیشتر كودكان خود را وادار به این كار می كنند.
ارشدزاده گفت: اغلب متوجه می شویم كه سرپرست خانواده این كودكان از صحت و سلامتی كامل برخوردار هستند و توانایی اشتغال دارند ولی از كودكان خود بهره اقتصادی می برند.
وی خاطرنشان كرد: كار برای كودكان زیر 18 سال از لحاظ قانونی ممنوع و یك بزه اجتماعی است كه می تواند كودك را به آسیب های مختلف اجتماعی مبتلا كند.
گزارش از: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518

سرخط اخبار جامعه