لبخندی بر چهره عبوس بغداد

بغداد- ایرنا- عراقی ها چند سالی است كه از هر بهانه ای برای ترسیم لبخندی بر چهره عبوس و غم گرفته بغداد خسته از جنگ و تروریسم، بهره می برند، اما آنچه این روزها در پارك ملی 'الزوراء' در مركز پایتخت عراق اتفاق می افتد، بیش از اینكه لبخندی ظریف باشد، به یك دل سیر خنده می ماند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پارك بزرگ الزوراء در قلب بغداد در آخرین روزهای سال 2016 در حالی كه ابری از باران لطافت آسمان آن را در این روزهای سرد زمستانی پوشانده است، پذیرای خانواده های متعدد و صدها كودك بازیگوش و جوانان با نشاطی است كه در گوشه گوشه این بوستان، انرژی شادی می پراكنند.
اسباب بازی های شهر بازی الزوراء لحظه ای آرامش ندارند و اطراف قفسه های حیوانات باغ وحش الزوراء، كودكان با چشم های بهت زده حیوانات درنده را می نگرند و جوانان همچون همیشه سر به سر میمون ها می گذارند و در برابر قفسه شیرها، بادی به سینه می اندازند.
رنگ سرخ بیش از هر رنگ دیگری در پارك الزوراء بلكه در عموم خیابان های بغداد به چشم می خورد كه حكایت از یك سنت غربی است كه بعد از اشغال عراق توسط آمریكایی ها، بطور برجسته ای جوانان دختر و پسر با پوشیدن لباس ها قرمز رنگ، به استقبال سال جدید میلادی می روند.
شركت های مسافربری در سطح بغداد، بسته های گردشگری خود را با آب و تاب در بنرهایی كه با تصاویری از عدد 2017 (نماد سال جدید میلادی) و چهره و عروسك های بابل نوئل دارد، عرضه كرده اند.
برخی شركت های گردشگری برای شهرهای شمال عراق (شقلاوه، اربیل، سلیمانیه) و برخی نیز برای خارج از كشور (تركیه، ایران، لبنان و كشورهای اروپایی) بسته گردشگری خود را عرضه كرده اند، و البته همه این بسته های گردشگری با تخفیف های ویژه همراه است.
برخی از این شركت ها به مخاطبان خود وعده داده اند كه در طول سفر با استفاده از بازیگران مشهور طنز عراقی، نمایشنامه های خنده دار برگزار كنند كه عموما خاص سفرهای داخلی است.
بازارهای بغداد نیز در آستانه این ایام سرشار از حركت خانواده هایی است كه برای این ایام شاد و عیدگونه، لباس نو و نقل و شیرینی خرید می كنند.
بازارهای مدرنی مانند 'منصور مال' و 'نخیل مال' در بغداد، برای جذب بیشتر مشتریان، با آذین بندی های شكیل و نصب درخت مصنوعی صنوبر و ایجاد عروسك های بزرگ از بابانوئل و عرابه او كه گوزن ها آن را می كشند، تبلیغات گسترده ای درباره تخفیف های ویژه سال نو، كرده اند كه با استقبال گسترده ای هم مواجه شده است.
همه كسانی كه این روزها در خیابان ها و بازارهای بغداد می چرخند، الزاما هدف آنها، خرید نیست بلكه فقط لذت از رفت و آمد عمومی و مشاهده شادی مردم است كه بغداد، چند سالی بود از آن محروم بوده است.
عراقی ها در طول سال های گذشته همواره با دیده امید و آرزو به سال جدید نگاه كرده اند و امسال نیز مستثنا از آن نیست، البته با این تفاوت كه عراقی ها برغم همه چالش ها و بحران اقتصادی و جنگ با تروریسم، اما 2016، سال به نسبت موفق تری برای آنها بوده است.
دولت عراق وعده داده كه سال 2017، سال بدون تروریسم و داعش باشد و نخبگان سیاسی عراق نیز با پیام آشتی ملی و شروع یك مرحله جدید در تاریخ نوین عراق، وعده آرامش و ثبات را به مردم خود داده اند و همین امر باعث شده كه عده ای از عراقی ها به دنبال تفسیرهای ماهوی از این سال جدید باشند.
خیلی از عراقی به مانند سنوات گذشته در انتظار چاپ جدید كتاب پیشگویی های خانم 'ماگی'، پیشگوی معروف عرب هستند، تا ببینند چه پیشگویی خوشبینانه ای برای عراق دارد.
عده ای هم با انجام مقارنه های معنی دار هفته ها و ایام سال 2017، به عراقی ها وعده داده اند كه سال امیدوار كننده ای پیش رو است.
اهالی سنی نشین الانبار نیز با نصب یك تابلو نسبتا بزرگ در نزدیكی مجسمه
'نجات عراق' كه مجسمه ساز معروف عراقی، 'محمد غنی حكمت' آن را طراحی كرده، با تقدیر از دولت حیدر العبادی، پیام وحدت و نفی فتنه انگیزی را به عموم مردم بغداد بشارت داده اند، ابتكار عملی كه نمونه آن در سنوات گذشته كمتر دیده شده است.
آنچه می تواند، این شادی امیدوارانه اهالی بغداد را در آستانه سال 2017، تكمیل كند، طبق گفته یكی از جوانان گل فروش پارك ملی الزوراء، 'پاك كردن آخرین قطعه از بدن عراق از لكه ننگ و نفرت داعش است.'
خاورم *1*353*1770*1275
انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان