۹ دی ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۲۲
کد خبر: 82366631
۰ نفر
سرطانی كه بدشانس ترین ها می گیرند

تهران- ایرنا- گفته می شود تومورهای استخوانی تنها دو دهم درصد از انواع سرطان ها را به خود اختصاص داده و نوعی است كه به گفته كارشناسان، به خاطر نادر بودن موارد ابتلا، گویا بدشانس ترین ها را گرفتار می كند.

به گزارش خبرنگار گروه علمی ایرنا، انجمن رادیوتراپی آنكولوژی ایران روز پنج شنبه سمینار یك روزه ای را تحت عنوان تازه های تشخیص و درمان تومورهای استخوان با هدف شناخت و بررسی جدید ترین روش های تشخیص و درمان بیماران دارای تومورهای اولیه استخوان برگزار كرد.
بیمارانی كه سرطان آنها به گفته دكتر احمدرضا سبزاری متخصص رادیوتراپی و انكولوژی و سخنران سمینار، از جمله 10سرطان شایع كشور نیست و تنها دو دهم درصد از سرطان ها را به خود اختصاص داده است و به تعبیری آنقدر تعداد مبتلایان این سرطان كم است كه پزشكان آنان را بدشانس ترین سرطانی ها می دانند.
وی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، با بیان اینكه بیشتر، افراد زیر 20 سال شامل جوانان، نوجوانان و كودكان درگیر تومورهای استخوان می شوند، ادامه داد: این افراد كه در سن فعال زندگی به سر می برند برای جلوگیری از معلولیت و از دست رفتن بهترین سال های عمر خود به طور حتم نیازمند درمان كیفی و سریعتری هستند.

**مهمترین علائم سرطان استخوان/لنگ زدن كودكان را جدی بگیرید
دكتر سبزاری در ادامه با اشاره به مهمترین علائم وجود سرطان استخوان در فرد اظهاركرد:این بیماری ممكن است در اوائل واضح نباشد اما تب مختصر، كاهش وزن دردهای شدید استخوان های موضعی مانند اطراف زانو و كمر حتی حین خواب و همچنین تورم و قرمز شدن محل درد یا همان توده نشانه های اصلی وجود این سرطان است.
این متخصص رادیوتراپی و انكولوژی ادامه داد: تومورهای استخوانی بیشتر در اندام تحتانی بدن مانند پا شایع تر و در ران نیز بیشتر شكل می گیرد و در كودكان با لنگ زدن همراه است.
وی با اشاره به اینكه این سرطان كشنده است، تاكید كرد: حتی مقداری تشخیص دیر این سرطان، انتقال سریع تومور به سایر بافت های بدن همچون ریه و كبد را بدنبال خواهد داشت.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی بیرجند با بیان اینكه، مهمترین علت ایجاد تومورهای استخوانی هنوز شناسایی نشده است در عین حال نقش تغییرات سلولی در این نوع سرطان را همچون سایر سرطان ها با اهمیت دانست و گفت: به طوریكه سلول قابلیت تقسیم بی نهایت پیدا می كند و رشد آن دیگر قابل كنترل نیست.
وی در خصوص اینكه، چه عاملی باعث تغییرات سلولی می شود نیز اظهار كرد: شكل گیری تومورها به عوامل مختلفی از جمله وراثت، پیشینه شغلی، نوع تغذیه و استفاده از دارو بستگی دارد.
دكتر سبزاری در عین حال گفت: البته باید گفت همه دردهای استخوان نمی تواند ناشی از وجود تومور استخوانی و سرطان در بدن باشد و نباید نگرانی ایجاد شود اما اگر فردی چنین علائمی داشت حتما باید برای تشخیص و غربالگری به پزشك عمومی یا متخصص ارتوپد مراجعه كند.

**نقش شیمی درمانی در تومورهای استخوانی
دكتر سبزواری همچنین در ادامه در خصوص نقش شیمی درمانی در تومورهای اولیه استخوان گفت: شاید قسمت اصلی درمان تومورهای استخوان موضعی و جراحی باشد اما بیمار برای نتیجه گیری درمانی بهتر، افزایش طول عمر و عوارض كمتر ناشی از جراحی نیازمند استفاده از داروهای شیمی درمانی است.
وی ادامه داد: شیمی درمانی بیمار قبل از عمل جراحی در بیشتر موارد به منظور از بین بردن حجم توده و همچنین پاك شدن برخی نقاط بدن از آن كه بصورت میكروسكوپی در گیر شده است و همچنین جلوگیری از معلولیت های ناشی از عمل جراحی مفیدتر است.
این متخصص رادیوتراپی و انكولوژی در خصوص جدیدترین دستاوردهای حوزه درمان تومورهای استخوانی نیز با بیان اینكه در حال حاضر درمان این سرطان بصورت هدفمند انجام می شود، گفت: طبق این روش درمان پس از شناسایی ذرات و ملكول های ایجاد كننده تومورهای سرطانی صورت می گیرد.
وی با اشاره به مزایای درمان و از بین بردن هدفمند تومورهای سرطانی گفت: در این روش تنها تومور تحت تاثیر دارو قرار گرفته و ضمن اینكه نیاز به عمل جراحی برای بیمار كمتر می شود، تومور ها نیز دقیق تر از بین خواهند رفت.
اما دكتر سبزاری در خصوص تفاوت درمانی تومورهای استخوانی در كشورمان در مقایسه با كشورهای پیشرفته نیز با اشاره به مشكل دسترسی بیماران سرطانی به داروهای جدید درمانی گفت: عدم پوشش بیمه ای این داروها و تهیه آزاد آن هزینه درمانی بیماران به خصوص مبتلایان به سرطان های پیشرفته را افزایش داده است.

**تاخیر در درمان این سرطان مساوی با از دست دادن نیروی جوان جامعه
دبیر انجمن كلینیكال انكولوژی ایران نیز در این سمینار در سخنانی با بیان اینكه، سرطان استخوان در كشور از شیوع بالایی برخوردار نیست در عین حال با اشاره شیوع بیشتر این بیماری در بین نوجوانان و جوانان اظهاركرد: تاخیر در درمان این بیماری از دست رفتن نیروی جوان و فعال آینده كشور را بدنبال خواهد داشت.
دكتر حسین فودازی در سمینار یك روزه تازه‌های تشخیص و درمان تومورهای استخوان اظهار كرد: استئوساركوم و ساركوم یوئینگ از شایع‌ترین تومورهای استخوانی دوره نوجوانی و جوانی است كه به راحتی حتي با تصویر برداری ساده قابل تشخیص هستند. تشخیص به موقع این تومورها از متاستاز و انتشار تومور به سایر اندام‌ها و ریه‌ها جلوگیری می‌كند.
این متخصص كلینیكال انكولوژی در ادامه تصریح كرد: كندروساركوم از جمله تومورهای استخوانی در سنین میانسالی است كه به صورت نادر بروز می‌یابد.
وی با بیان اینكه، گام نخست برای درمان تومورهای استخوانی جراحی است در عین حال گفت: در گذشته به دلیل جلوگیری از انتشار تومور، جراح ناچار بود عضو درگیر را قطع كند اما امروزه خوشبختانه با پیشرفت دانش انكولولوژي، تشخیص و مراجعه زودهنگام، این بدخیمي هابه موقع شناسایی و درمان می‌شوند و در نتیجه در اكثر موارد جراحی منجر به قطع عضو نخواهد شد.
این متخصص كلینیكال انكولوژی ادامه داد: امروزه با انجام شیمی درمانی و رادیوتراپی نیز می‌توان بسیاری از بیماران را درمان كرد بنابراین انجام یك كار تیمی بین جراحان ارتوپدی، كلینیكال انكولوژیستها می‌تواند منجر به بهبودي قطعي بیمار شود.
فودازی در خصوص تاخیر در مراجعه اولیه بیمار هشدار داد و تاكید كرد: اگر افراد با تاخیر به پزشك مراجعه كنند، تومور به سایر استخوان ها و ریه‌های فرد منتشر می‌شود كه متاسفانه كاهش طول عمر را بدنبال خواهد داشت.

** بهترین شیوه درمانی تومورهای استخوان
دبیر علمی سمینار یكروزه تازه های تشخیص و درمان تومورهای استخوان نیز با اشاره به این كه این تومورها به دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم می شوند، به خبرنگار ایرنا گفت: مبتلایان تومورهای بدخیم دو دهم درصد از مجموع سرطان ها را به خود اختصاص می دهند اما متاسفانه تومورهای خوش خیم بدون علامت هستند و تعداد مبتلایان آن نیز مشخص نیست.
دكتر مرضیه لشگری با تاكید بر اینكه تومورهای بدخیم استخوانی نیازمند درمان خاص می باشند، گفت: در گذشته این بیماران برای درمان جراحی صورت می گرفت كه گاها با قطع عضو بدن نیز همراه بود اما در حال حاضر استفاده از روش های تركیبی درمانی رادیوتراپی همراه با شیمی درمانی نتایج بهتری از جمله آسیب دیدگی كمتر بیمار را بدنبال خواهد داشت.
وی همچنین در خصوص بهترین روش درمانی بیماران مبتلا به تومورهای استخوان نیز با اشاره به اینكه شكل گیری تومور در بیماران متفاوت است در عین حال تركیب جراحی با شیمي درماني و رادیوتراپی را بهترین شیوه درمانی این نوع بیماران عنوان كرد.
استادیار دانشگاه علوم پزشكی تهران در ادامه تاكید كرد: استفاده از رژیم های شیمی درمانی چند دارویی در درمان تومورهای استخوانی باعث افزایش حفظ و ایمنی ارگان های بدن و بقا بیماران خواهد شد.
علمی **1836 **1569
گزارشگر: یوسف درویشی **انتشار: علی حبیبی