براي رشته هاي پرمدال و پايه سقف اعتبار ويژه ريالي و ارزي لحاظ شود

تهران– ايرنا– رئيس فدراسيون تيراندازي كمبود منابع را موجب آسيب پذير شدن اجراي برنامه هاي اين فدراسيون دانست و گفت: بايد براي رشته هاي پرمدال و پايه يك سقف اعتبار ويژه ريالي و ارزي لحاظ شود.

مهدي هاشمي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين فدراسيون از 6 سال پيش با بهره گيري از خرد جمعي و دانش نخبگان و كارشناسان اين رشته ورزشي و بررسي 10كشور برتر المپيك ها، ‌برنامه بلندمدتي را طراحي و به مرحله اجرا درآورد كه براساس اين برنامه و پيش بيني هاي انجام شده، در المپيك 2012 لندن سه سهميه و در المپيك 2016 ريو پنج سهميه توسط تيراندازان ايران كسب شد.
هاشمي ادامه داد: براين اساس، ما فراتر از پيش بيني ها در كسب سهميه المپيك،‌ در المپيك 2012 يك فيناليست و ريو دو فيناليست داشتيم كه نشان مي دهد اين برنامه حتي بهتر از پيش بيني ها اجرا شد؛ البته ايرادهايي هم وجود داشت كه قطعا براي المپيك 2020 توكيو بايد رفع شود.
وي افزود: براساس اين برنامه براي المپيك 2020 توكيو، هشت سهميه و كسب مدال پيش بيني شده است كه با اجرايي شدن برنامه هاي فدراسيون تحقق آن امكانپذير است.
رئيس فدراسيون تيراندازي با بيان اينكه برنامه پيش بيني شده براي تيراندازي ايران تا افق 1404 مرحله به مرحله در حال اجرا است،‌ گفت:‌ همانطور كه همگان مي دانند اين فدراسيون فعاليت خود را 72 سال پيش آغاز كرد و طي 66 سال نخست فعاليت توانسته بود تنها شش مدال برنز در سطح رقابت هاي آسيايي كسب كند.
به گفته هاشمي، ورزشكاران اين رشته در 6سال گذشته 317 مدال در سطح رقابت هاي آسيايي و جهاني كسب كرده اند كه اين امر از صحت برنامه هاي پيش بيني شده اين فدراسيون حكايت دارد كه با خرد جمعي نخبگان و كارشناسان تيراندازي تدوين و به تصويب كميته ملي المپيك و سازمان تربيت بدني وقت رسيد.
وي تاكيد كرد كه اكثر پيش بيني هاي اين فدراسيون بر اساس اين برنامه محقق شده و اين دستاوردي بزرگ و شاخص بر درستي اين برنامه است.
رئيس فدراسيون تيراندازي گفت: ورزش تيراندازي جزو رشته هاي پرمدال در كشور نيز محسوب مي شود.
هاشمي يادآور شد: ورزش تيراندازي در جهان سومين رشته پرمدال است و ورزش هاي آبي و دووميداني قبل از تيراندازي بيشترين مدال را در اختيار دارند، اما با توجه به اين كه 50 درصد مدال ها در اين دو رشته متعلق به زنان است و زنان ما در اين رشته ها امكان حضور فعال ندارند، بنابراين عملا مدال هاي ما در اين دو رشته نصف مي شوند.
وي ادامه داد: با اين حال، ايران در تيراندازي به عنوان يكي از سه رشته پرمدال و در تمامي مواد آن، مي تواند بدون هيچ محدوديتي حضور فعال داشته باشد.
رئيس فدراسيون تيراندازي در ادامه به توسعه رشته تيراندازي در كشور طي سال هاي اخير اشاره كرد و گفت:‌ ايران توانسته است از 9 دوره رقابت هاي قهرماني آسيا دو دوره عنوان ميزباني را كسب كند و به گفته مسئولان كنفدراسيون آسيا، ميزبان بسيار خوبي نيز بوده است.
هاشمي اضافه كرد: ‌همانطور كه همگان ديدند امسال ما به عنوان ميزبان رقابت هاي آسيايي در تهران عملكرد بسيار خوبي داشتيم و برخلاف انتقاداتي كه در اين خصوص وجود داشت و مدعي بودند كه تيراندازان شركت كننده به دليل استفاده از حجاب سطح ركوردشان كاهش مي يابد، با شكستن ركورد تيراندازي در المپيك ريو در جريان نهمين دوره رقابت هاي قهرماني اسيا در تهران، خلاف آن ادعا ثابت شد.
به گفته هاشمي، رئيس كنفدراسيون آسيا روز دوشنبه (هفتم دي ماه ) طي نامه اي از ميزباني خوب ايران در اين رقابت ها قدراني كرد.
وي افزود: ايران در هشتمين دوره رقابت هاي تيراندازي قهرماني آسيا جايگاه چهارم را كسب كرد و در نهمين ميزباني رقابت هاي آسيايي با 11 مدال سوم آسيا شديم كه نشان دهنده صعود يك پله اي ايران، ‌تنها در فاصله يك سال است.
رئيس فدراسيون تيراندازي كسب ميزباني رقابت هاي قهرماني آسيا را افتخاري براي ايران دانست گفت: اين كه كشورمان در فاصله سه سال ميزباني دو دوره از رقابت ها را از آن خود كند، از اعتبار و اعتماد به تيراندازي ايران نشان دارد.
هاشمي افزود: اين فدراسيون سال گذشته از نظر رشد و توسعه در سطح دنيا برترين فدراسيون تيراندازي در جهان شناخته شد؛ ورزشكاران اين رشته در رقابت هاي مختلف در سطح داخل و بين المللي خوب درخشيدند و بيش از 85 درصد حضور موفق در رقابت هاي برون مرزي داشتند كه يقين دارم ادامه اين روند براساس برنامه پيش بيني شده، ‌موفقيت هاي بيشتري را نصيب تيراندازي ايران خواهد كرد .
وي اظهار داشت: در صورت پشتيباني و حمايت خوب و كافي از برنامه هاي فدراسيون تيراندازي، ورزشكاران اين رشته در دو بخش زنان و مردان مي توانند در المپيك 2020 توكيو مدال كسب كرده و در بازي هاي آسيايي 2018 جاكارتا موفقيت هاي بيشتر از بازي هاي آسيايي 2014 آسيا كسب كنند.
رئيس فدراسيون تيراندازي گفت: بخشي از هزينه عمده فدراسيون تيراندازي از طريق منابع ارزي تامين مي شود و با توجه به اينكه قيمت ارز نسبت به زماني كه برنامه را پيش بيني كرده ايم سه برابر شده است ، بايد منابع مورد نياز را تامين كنيم تا اين برنامه ها محقق شود.
هاشمي اضافه كرد: در حال حاضر 32 رشته تيراندازي در جهان فعال است كه از اين تعداد 16 رشته آن در ايران فعال است و ما براي كسب سهم خود در بازي هاي آسيا و المپيك، به حداقل 20 اعزام برون مرزي نياز داريم و طبيعي است كه با توجه به منابع موجود و مشكلاتي كه در خصوص سلاح ، مهمات و تجهيزات داريم، اين امر بدون حمايت بيشتر امكانپذير نيست .
وي افزود: با منابعي كه هم اكنون در اختيار اين فدراسيون قرار دارد شايد يك ششم اين برنامه ها اجرا شود و اين ما را به شدت در اجراي برنامه ها آسيب پذير مي كند .
رئيس فدراسيون تيراندازي گفت: انتظار اين است كه براي رشته هاي پرمدال و پايه يك سقف اعتبار ويژه ريالي و ارزي در نظر گرفته شود.
هاشمي خاطرنشان كرد: در جلسات و نشست هاي متعدد با وزير ورزش و جوانان مشخص شده است كه وي بر توسعه و تقويت ورزش هاي پايه و پرمدال توجه و تاكيد دارد؛ با توجه به اينكه سلطاني فر يك مدير اجرايي است كه در حوزه ورزشي نيز سوابق خوبي دارد انتظار مي رود بحث ارزش يك مدال را نيز همچون بحث توجه به رشته هاي پايه و پر مدال مورد توجه جدي قرار دهد.
به گفته اين مسئول ورزشي، بايد تعيين كنيم ارزش يك مدال چقدر است زيرا فرقي نمي كند كه ما اين مدال را در چه رشته اي كسب كنيم اما بايد ببينيم براي كسب مدال در هر رشته اي چقدر بايد هزينه شود.
هاشمي اضافه كرد: مدال هاي تمامي رشته ها از نظر رنكينگ ارزش يكساني دارند و شايد از نظر اجتماعي مثلا به دليل علاقمندي ملي به كشتي يا وزنه برداري متفاوت باشد ولي ما بايد ارزش يك مدال را از نظر ريالي مشخص كنيم و بگوييم كه اگر قرار است در رشته اي مدال كسب كنيم، از نظر ارزي و ريالي چقدر بايد هزينه كنيم.
به گفته هاشمي، ممكن است در يك رشته براي كسب مدال هزار دلار هزينه شود اما در رشته ديگري براي كسب همان مدال حداقل پنج هزار دلار بايد هزينه شود. بنابراين ما بايد بدانيم اولويت سرمايه گذاري در چه رشته هاي بايد باشد تا ما را زودتر به مدال رسانده و رنكينگ ما را افزايش دهد.
رئيس فدراسيون تيراندازي همچنين گفت:‌ 70 درصد مدال هاي 10 كشور اول جهان از هشت رشته ورزشي از جمله ورزش هاي آبي، دووميداني، تيراندازي، دوچرخه سواري و ژيمناستيك كسب مي شود؛ حال ما بايد ببينم با اين آگاهي و با توجه به رشته هايي چون كشتي و وزنه برداري كه در ايران ريشه و عقبه دارند، سرمايه گذاري در كدام رشته ها كم هزينه تر و پرفايده تر است و از نظر بازه زماني سريع تر ما را به نتيجه مي رساند.
هاشمي اظهار داشت: كميته ملي المپيك بايد بر رشته هاي پايه و پرمدال به طور تخصصي كار كنند تا همانطور كه وزير ورزش و جوانان خواسته اند تنها اميد مدال آوري ما در سه رشته، كشتي، وزنه برداري و تكواندو نباشد.
رئيس فدراسيون تيراندازي بار ديگر بر تسريع روند توسعه اين رشته در سال هاي اخير اشاره كرد و گفت: در مقطعي ما تنها هشت ملي پوش داشتيم، امكان انتخاب نفرات ديگري در اين رشته وجود نداشت اما در حال حاضر در رده هاي مختلف تيم ملي 100 تيرانداز زن و مرد فعال داريم كه اين مساله نه تنها انتخاب نفرات برتر را راحت تر مي كند بلكه شانس ما را براي كسب مدال هاي بيشتر و خوشرنگ تر در سطح آسيا و جهان افزايش داده است.
ورزشي **1828 /9250 -
خبرنگار: خديجه روزبهاني*انتشار: زهره محتشمي پور