زمینه های همكاری میان دانشگاه بلوچستان پاكستان و دانشگاه های ایران بررسی شد

اسلام آباد - ایرنا -سركنسول جمهوری اسلامی ایران در كویته روز گذشته با حضور در محل دانشگاه بلوچستان و بازدید از این دانشگاه، با دكتر 'جاوید اقبال' رئیس دانشگاه و تعدادی از اساتید این دانشگاه ملاقات كرد و طرفین در خصوص زمینه های همكاری میان این دانشگاه و دانشگاه های استان سیستان و بلوچستان ایران گفت و گو كردند.

به گزارش ایرنا، در این دیدار كه مورد استقبال گرم طرف پاكستانی قرار گرفت، 'محمد رفیعی' پیشنهادهایی را درباره همكاری های آینده در زمینه های علمی-آموزشی و تبادل استاد و دانشجو بین این دانشگاه ها به دكتر 'جاوید اقبال' رئیس دانشگاه بلوچستان مطرح كرد كه مورد استقبال وی قرار گرفت.
طرف پاكستانی در این ملاقات برای اعزام دانشجویان سطح دكترا و فوق لیسانس دانشگاه بلوچستان برای تكمیل پایان نامه به دانشگاه سیستان و بلوچستان زابل اعلام آمادگی و تاكید كرد كه این آمادگی وجود كه در آینده بسیار نزدیك این دانشجویان را به دانشگاه های استان سیستان و بلوچستان ایران اعزام كند و درهمین راستا، یك فهرست هشت نفر از دانشجویان دانشگاه بلوچستان نیز تحویل طرف ایرانی شد.
دو تفاهم نامه مربوط به 9 سال قبل در خصوص همكاری میان این دانشگاه ها وجود دارد كه بنا به دلایل مختلف، هیچ كدام از آن ها تا امروز اجرایی نشده است .
دانشگاه بلوچستان بزرگترین دانشگاه این ایالت پاكستان است كه 80 دانشكده و كالج این ایالت زیر نظر این دانشگاه است. این دانشگاه دارای بیش از 500 استاد و عضو هیات علمی است و یك بخش بزرگ تحت عنوان ایران شناسی در این دانشگاه قرار دارد.
بخش زبان فارسی این دانشگاه نیز حدود 100 دانشجو شامل 30 دانشجو در سطح لیسانس و فوق لیسانس و هشت دانشجو در سطح دكترا دارد.
در این ملاقات قرار شد گزارش كاملی از وضعیت بخش ایران شناسی و كرسی زبان فارسی این دانشگاه به سركنسولگری ایران در كویته داده شود و ظرف 10 روز آینده رئیس دانشگاه به همراه هیاتی از مسئولان و اساتید آن برای ادامه گفت و گوها، در محل سركنسولگری كشورمان در كویته حضور خواهند یافت.
محمد رفیعی سركنسول كشورمان در كویته ملاقات با رئیس دانشگاه بلوچستان را بسیار مفید ارزیابی و اظهار امیدواری كرد كه بتوان در زمینه های تبادل دانشجو و استاد و همچنین فعال تر كردن بخش زبان فارسی دانشگاه بلوچستان و بخش ایران شناسی آن كه یك كتابخانه مستقل از كتاب های فارسی و منبع در این بخش وجود دارد، گام های موثر و مفید برداشته شود.
آساق*274**1723

سرخط اخبار جهان